Studentet.info
Lajme : Protestat kundėr secilit dhe kundėr askujt
Kyqur 04-07-2011 3:02:44 (1343 Lexime)


Se gazetaria nė Maqedoni ėshtė nė rrezik, veēmas ajo shqiptare, e kemi thėnė disa herė. Protestat qė organizohen nga Sindikata e gazetarėve dhe Shoqata e Gazetarėve tė Maqedonisė duken vetėm si njė improvizim i pakėnaqėsisė reale tė gazetarėve, tė cilėt duhet tė protestojnė kundėr tė gjithėve dhe nė realitet kundėr askujt. Problemi real i lirisė sė shtypit lidhet me lirinė e mediave, pronarėve, gjegjėsisht me rregullimin e drejtė tė financimit tė tyre. Gazeta KOHA qė mė herėt ka theksuar se vite me radhė, janė mediat shqipe ato qė pėrballen me ekzistencėn e tyre pėr shkak tė diskriminimit nė ndarjen e buxheteve, qoftė nga sektori publik, ai privat, por edhe nga donatorėt ndėrkombėtarė.

Tė tre kėta sektorė, nga buxhetet e tyre vjetore pėr mediat shqipe ndajnė jo mė shumė se 3 pėr qind, ndėrsa pjesėn tjetėr, gjithashtu sipas parimit tė afėrsisė politike ose tė biznesit, ua dedikojnė mediave maqedonase. Dhe sot kur mbi kėto parime tė padrejta, e pėsojnė edhe mediat maqedonase, atėherė duhet sensibilizuar i tėrė opinioni i vendit dhe ai ndėrkombėtar. Organizohen protesta ku nė asnjė formė nuk pėrmendet halli i mediave shqipe.
Ditė mė parė SHGM organizoi njė konferencė ku u promovua edhe njė trup i ri pėr vetėrregullim, i cili nė realitet do tė zėvendėsojė organin e SHGM-sė i quajtur si Kėshilli i nderit, duke i shkaktuar njė goditje tė rėndė vetė shoqatės dhe kompaktėsisė sė gazetarėve. Dhe pėr kėtė shkak, gjithė anėtarėt e Kėshillit tė Nderit, dhanė dorėheqje tė parevokueshme duke i lėnė gjėrat tė rrjedhin ashtu siē dikush i ka paraparė.
Redaksia e gazetės KOHA ėshtė jetėsisht e interesuar pėr forcimin e rolit tė gazetarėve nė shoqėri. Pėr kėtė arsye ajo ishte inkuadruar dy vite me radhė nė reformimin e SHGM-sė, ku me pėrkrahjen e kolegėve tjerė shqiptarė arriti tė ndryshojė edhe statutin e saj nė pjesėn qė garanton pėrfaqėsimin e drejtė nė ēdo organ tė saj, si dhe duke futur ēmimin vjetor "Jashar Erebara" qė do tė ndahet pėr gazetari hulumtuese.
Nė kėto ambicie ishim tė pėrkrahur edhe nga gazetarėt tjerė shqiptarė. Tėrė ky proces duhej tė pėrfundonte me inicimin e formave konkrete pėr rregullimin e tregut, i cili me vite kishte funksionuar ashtu, qė dėmtonte mediat shqipe. Pikėrisht kėtu, sipas nesh, qėndron edhe thelbi i problemit tė mediave nė vend, qė lidhet nė mėnyrė automatike edhe me lirinė e fjalės sė lirė. Duke kontrolluar buxhetet, tre sektorėt kanė kontrolluar nė mėnyrė (in)direkte edhe politikat e mediave, duke krijuar kėshtu njė kaos qė po ndihet tani edhe nė shpinėn e gazetarėve maqedonas.
Redaksia e gazetės KOHA, apelon te tė gjithė subjektet qe tubojnė gazetarėt e vendit tė hapin sytė njė herė e pėrgjithmonė dhe tė adresojnė pakėnaqėsinė e tyre aty ku duhet. Gazetarisė nė vend i duhet ndryshuar i tėrė sistemi i deritashėm i funksionimit. Nevojiten ndryshime ligjore qė do tė krijojnė beneficione pėr gazetarėt dhe mediat nė vend. Nevojiten njė sistem i ri i rregullave qė do tė krijojė ndarjen e barabartė tė buxheteve, edhe atė sipas kritereve tė njohura nė botėn perėndimore, shikueshmėrisė, tirazhit dhe ndikimit. Nėse kjo nuk ndodhė sė shpejti, protestat e kėtilla pa adresė do tė jenė tė pasuksesshme, ndėrsa gazetaria do tė pėrjetojė ditė edhe mė tė errėta. Prandaj deri sa s'ėshtė bėrė vonė, SHGM, duhet tė merret seriozisht me esencėn e problemit dhe tė ofrojė rrugėdaljen nga kjo situatė.
Nė tė kundėrtėn, redaksia e gazetės KOHA nė bashkėpunim me redaksitė tjera nė gjuhėn shqipe, do tė iniciojė formimin e shoqatės sė gazetarėve shqiptarė nė Maqedoni, qė do tė ketė pėr qėllim marrjen e kulaēit tė marketingut pėr mediat shqipe, tė donacioneve por edhe atė tė buxhetit tė shtetit. Pėr arritjen e kėtyre qėllimeve, ne do tė shėrbehemi edhe me fushata tė pėrbashkėta kundėr gjithė atyre qė nuk i japin fund kėtij realiteti nė Maqedoni, pėrfshirė kėtu qeverinė, komunat, agjencitė e marketingut, OJQ-tė, kompanitė private dhe publike, por edhe donatorėt e vendeve tė Bashkimit Evropian, tė cilėt gjoja kėrkojnė bashkėjetesė nė Maqedoni, ndėrsa ndihmat e tyre i dedikojnė vetėm nė mediat maqedonase, duke thelluar padrejtėsitė dhe diskriminimin ekzistues.

(Redaksia e gazetės KOHA)
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio