Studentet.info
Lajme : Letėr e hapur
Kyqur 02-09-2011 3:16:14 (4038 Lexime)


Deri tek:
Tė gjithė maturantėt mbarė shqiptarė,
tė gjithė ata qė duan tė vazhdojnė arsimin e lartė,
e gjithė rinia shqiptarė dhe kudo nė botė.


I nderuar, student i ardhshėm;

Ditėt shkojnė dhe vijnė. Koha kalon. Toka ka tretur dhe do tretė sundimtar, dijetar, pasanikė e njerėz tė rėndomtė. Ku janė ata ?! Askund, pėrveē se tė gdhendur nė gurrėt e kujtesės. Sipas veprave qė lanė pas !

Tė drejtohem, Ty, o student i ardhshėm! O e ardhme e kėtij populli, o ardhme e njerėzimit! Kėto janė fjalėt e njė njeriu, i cili i ngjanė shembullit, tė lisit me lėkurė tė zgavruar dhe tė ēarė, nga acari, fortuna e nxehti qė pėrjetoi. TaniA mė kam kaluar gati se tėrė jetėn, e ambicjet e mia pėr ndryshime tė mėdha, gati se janė shuar, nga drithėrimat e trupit dhe tė duarve. Koha ime ishte ndryshe nga e juaja. Ngeleshe injorant, nga injoranca e kapriceve tė dikujt. Por, kurrė s’jam lodhur nga puna pėr dritėn e kėtij populli e njerėzimi!

Kėtu e tani, ju drejtohem, me ca fjalė, qė mė kujton, ēastin e njejtė si tė juajin, dhe “privilegjin” e tė cilave ma dha mosha.


Nė atė kohė, njė plak i urtė, mbase isha shumė i njohur nė rrethin ku jetoja mbi shkathtėsitė qė posedoja, mė dha njė kėshillė tė artė, para se tė merrja rrugėn e studimit jashtė vendlindjes. Mė tha: “ Biri im, po nisesh nė njė rrugė tė shenjtė, me sfida dhe vėshtirėsi, e qė njėhėrit tė jep pėrgjegjėsinė e mbajtjes sė amanetit qė shpien nė dritė kėtė popull. Mbaje mend, para se tė vendosėsh mbi atė se ēfarė do mėsosh, kthehu vetvetes! Shih, ēfarė aftėsi ke. Nėsė aftėsia jote pėr drejtimin qė do mėsosh ėshtė tre herė mė e madhe nga ai drejtim qė kėrkon, tė jesh i bindur, qė do t’ia dalish. E nesė aftėsia yte ėshtė e barabartė me drejtimin qė do mėsosh, prap ji i bindur qė do ia dalish. Por, do hasish nė vėshtirėsi. Asesi, mos merr njė drejtim qė i tejkalon aftėsitė tua. Nuk them qė nuk do ia dalėsh. Por, do tė merr kohė. Edhe atė shumė. E koha, ėshtė “xhelat” i pamėshirshėm, qė tė pret pa dhimbjen mė tė vogėl. Biri im, mbaj mend kėto fjalė, por mos harro, mbi tė gjitha zgjidhja ėshtė e ytja! “

Fjalėt e plakut tė urtė, qė prej asaj dite e gjer mė sot, mė kaplojnė mendjen dhe zemrėn, dhe nuk rreshtem sė uruari, pėr urtėsinė qė mė dha. Sidomos, fjalėn e fundit tė zgjedhjes. Po tė njejtėn urtėsi, ta rekomandoj dhe Ty, o Student i ardhėshėm!

Mbasi qė arrita nė moshėn e plakut tė urtė, desha qė, atė qė ma mėsoj koha, t’a pėrcjell Ty. Me shpresėn e uratės nga ju.

Nuk do mund tė jem aq i shkurtė sa plaku i urtė, sepse jam larg urtėsisė, qė praktikė e ka fjalėn e shkurtė. Besoj, qė do gjesh kohė dhe nuk do ndihesh i bezdisur pėrderisa e lexon kėshillėn time.

Ajo qė ishte dje, ėshtė mėsim, mbi atė se ēfarė mė pret e nesėrmja, nėse nuk punoj sot! Njė thėnie e njohur pėr ty. Po, pikėrisht, e kaluara, na mėson mbi atė, se ēfarė duhet tė bėjmė sot. Nė tė kaluarėn, do gjesh tregime tė ndryshme pėr popujt dhe civilizimet. Kur dhe si ata u paraqitėn e u zhdukėn? Cili ishte shkaku i ngritjes dhe rrėnies sė tyre?

Tė gjithė gjurmėt tė ēojnė tek njė derė.

Botėkuptimi i tyre dhe (mos) pėrdorimi i dorės!

Ndoshta dhe habiteni, por mė beso, qė ėshtė mė se e vėrtetė. Andaj, nė bazė tė kėsaj dallova tre lloje tė popujve e civilizimeve.

-Popuj me botėkuptim, dhe mospėrdorim tė dorės.
-Popuj pa botėkuptim dhe pėrdorim tė dorės, dhe
-Popuj me botėkuptim dhe pėrdorim tė dorės.

Dy llojet e para tė popujve janė popuj tė dobėt qė zhduken menjėherė nga njė stuhi e radhės. Lloji i tretė ėshtė ai mė i qėndrueshmi, qė dhe sot e kėsaj dite ekzistojnė.

Kjo, mbase tė pasurit botėkuptim, tė jep qėtėsi nė vetėvete. Ata qė janė tė qetė, futin nė pėrdorim dorėn. Pėr ngritjen e ndonjė gjejė qė ka dobi pėr tė gjithė.

Student i ardhshėm! Para se tė zgjedhish drejtimin, do doja tė kesh parasysh se tek cili lloj po e dėrgon popullin. Nė shkatrim tė shpejtė, apo nė prijėsi tė popujve!

Student i ardhshėm! Nėse ke botėkuptim tė qartė pėr jetėn, do tė rekomandoja qė tė marrish njė drejtim ku do pėrdorėsh dorėn.

Student i ardhshėm! Nėse nuk ke botėkuptim tė qartė pėr jetėn, tė rekomandojė tė marrish njė drejtim ku do ta krijosh atė. E mė pas, pėrdore dorėn.

Student i ardhshėm! Nėse asnjėren nga kėto nuk e bėn, dije qė prej nė fillim se je i papėrgjegjshėm ndaj amanetit qė shpien nė dritė kėtė popull. E do tė zė mallkimi i shtatė brezave!

Student i ardhshėm! Pas kėsaj kėshille mos harro qė po tė njejtės t’ia shtosh urtėsinė qė ma dha plaku, kur isha i ri.

Student i ardhshėm! Mos harro, se mbi tė gjitha jeta ėshtė e ytja, dhe zgjedhjet e pėrgjegjėsitė tė takojnė vetėm Ty.

Student i ardhshėm! Ndryshimet e mėdha fillojnė me njė hap tė vetėm. Andaj, bėje hapin e duhur.

Student i ardhshėm! Koha ime kaloi. Koha yte ėshtė ndryshe. Bėj zgjidhjet bashkėkohore!

Student i ardhshėm! E pasiqė tė zgjedhish, qėndro i fortė gjer nė realizimin e ambicjes sė zgjedhur.

Student i ardhshėm! Ėmbėlsia e gėzimeve dhe hidhėrimeve qėndron nė ndarjen me tė tjerėt. Tė lutem, qė pasiqė ta lexosh kėtė, ndaje me tė tjerėt, qė kanė fatin e njejtė.

Dhe tani, me ndėrgjegje tė lehtėsuar, qė dorėzova amanetin dhe me shpresėn qė Zoti nuk do mė dėnoj, pėr ndonjė thėnie tė gabuar, si pasojė e pleqėrisė e qė ėshtė pėrzier me qėllimet e mira, do tė uroja qė pėr Ty, o student i ardhshėm,tė jetė drita e Zotit kandili ndriēues nė kėtė rrugė qė po merr. E veprat tua tė gdhenden nė gurrin e kujtesės!


Me dashuri
Studenti i plakur


Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio