Studentet.info
Lajme : Pas vizitave tė Ahmetit dhe Beadinit nė Prishtinė dhe Tiranė
Kyqur 07-12-2004 10:48:53 (1571 Lexime)


Pas vizitave tė Ahmetit dhe Beadinit nė Prishtinė dhe Tiranė

Sinjale pozitive pėr ardhmėrinė e studentėve grevist

Studentėt e mjeksisė qė kanė hyrė nė grevė para 21 ditėsh, kanė shumė rezerva pėr transferimin e tyre pėr shkak tė deklaratės sė Peteresenit I cili ka thėnė se “do tė krijojmė komisione pėr tė shqyrtuar mundėsinė e transferimit”.
Vizita e rektorit Beadini nė Tiranė e Ali Ahmetit nė Prishtinė dhe deklaratat e kryeadminstratorit tė Kosovės Hans Jesen Petersen ka sjellur shumė shumė shpresė por dhe shumė paqartėsi te studentėt grevistė tė UT-sė tė cilėt kanė hyrė nė javėn e katėrt tė protestės sė tyre.


Prorektori Ismail Elezi u ka sqaruar studentėve grevistė pėr temėn e bisedimeve te liderit tė BDI-sė, me institucionet e Kosovės
“Sipas prorektorit do tė formohen katėr komisione. Dy nga Kosova dhe dy nga Maqedonia. Kėto komisione do tė merėn me ēėshtjet teknike, ndėrsa sipas tij problemi ynė ėshtė zgjidhur” deklaroi Nehat Mustafa antarė i kėshillit grevistė.
Tė dielėn kėshilli i studentėve grevistė ėshtė takuar me rektorin e sapozgjedhur Arsim Bajrami i cili u ka premtuar se do t’ju ndihmoj studentėve tė mjeksisė dhe stomatologjisė qė tė transferohen. Ai gjithashtu u ka konfirmuar formimin e komisioneve.
Nė orėt e vona tė sė dielės, studentėt e mjeksisė dhe stomatoliogjisė i ka vizituar rektori Beadini i cili u ka sqaruar pėr vizitėen e tijė nė Tiranė ku ka biseduar me zėvendėskryeministrin Namik Dokle, Ministrin e Arsimit Luan Memushi dhe rektorin e Universitetit tė Tiranės. Tė gjithė kėto kanė shpreh gatishmėri tė ndihmojnė nė zgjedhjen e problemit tė studentėve tė UT-sė.
Mirėpo, studentėt e mjeksisė qė kanė hyrė nė grevė para 21 ditėsh, kanė shumė rezerva pėr transferimin e tyre pėr shkak tė deklaratės sė Peteresenit I cili ka thėnė se “do tė krijojmė komisione pėr tė shqyrtuar mundėsinė e transferimit”.


Universiteti i Shkupit kėrkon studentėt nga UT-ja

“Rektori Nexhbedin Beadini na sqaroi se edhe rektori i Unversitetit tė Shkupit, ka kėrkuar qė mbrenda kėsaj jave tė gjithė studentėt qė kanė dėshirė tė studjojnė nė Shkup mund tė transferohen. Nėse nuk e bėjnė kėtė javė ather ata nuk do tė kėbnė mundėsi mė vonė pėr shkak tė humbjes sė kohės sė madhe dhe pėrfundimit tė semestrit”.
Studentėt e mjeksisė dhe stomatologjisė pasi kanė analizuar tė gjitha takimet me institucionet nė Kosovė dhe Shqipėri kanė sjellur njė vendim tė cvilin ja kanė dorzuar rektorit tė UT-sė. Nė kėtė vendim, thuhet se tė gjithė studentėt duhet tė pajtohen me kushtet qė ofrojnė institucionet pėr transferim, dhe kėshilli i studentėve grevistė do tė marė vendim sipas vullnetit tė tė gjithė studentėve duke i shtuar edhe disa kėrkesa shtesė.
“Pranimin e tė gjithė provimeve tė dhėnė nga institucionet ku do tė transferohen studentėt. Mbulimi i provimeve tė kontestuar me firma tė profesorėve tė akrediruar. Vazhdimi i studimve tė studentėve ku kanė mbetur. Trajtimi i studentėve nė mėnyrė tė barabartė nė universitet ku do transferohen”, janė kėto kushtet pėr variantet e ofruara pėr transferim.
Korniza Kushtetuese e Kosovės i ka dhėnė autonomi tė plotėfuqishme Universitetit tė Prishtinės, konkretishtė Katedrėes sė Mjeksisė pėr tė vendosur pėr paranimin e studentėve dhe provimeve tė tyre. “Vullneti i mirė i katedres sė mjeskisė do tė vendos pėr fatin e provimve tona” deklaroi Nehat Mustafa

Halit AJDNI / Tetovė
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio