Studentet.info
Lajme : NGRITJA E NJĖ INSTITUCIONI TĖ LARTĖ ARSIMOR
Kyqur 11-04-2005 3:28:43 (1350 Lexime)


Vlerat arsimore nė ngritje

Tetovė, 11 PRILL- UEJL ka arritur qė tė tubojė shumė ligjėrues nga vende tė ndryshme dhe ka arritur tė vejė bashkėpunime ndėruniversitare me disa universitete tė Europės dhe Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės

Universiteti I EuropėsJuglindore ka shėnuar disa ngjarrje shumė tė rėndėsishme gjatė kėtij viti qė kanė qenė si rezultat I njė bashkėpunimi tė frytshėm midis autoriteteve tė kėtij institucioni me faktorė tė ndryshėm, donatorė tė jashtėm si dhe me pėrfaqėsues nga vende tė ndryshme qė po vazhdojnė ta ndihmojnė UEJL-nė nė mėnyra tė ndryshme. Tė gjithė kėto kanė qenė nė vazhdėn e shumė organizimeve , takimeve tė ndryshme me pėraqėsues tė ndryshėm tė jashtėm , si dhe bashkėpunime tė ndryshme nė sfera tė ndryshme nė zhvillimin e kėtij institucioni .


Midis ngjarrjeve tė rėndėsishme ishte edhe shpallja e Programit Ndėrlidhės tė Arsimit tė Lartė me Universitetin e Indianės. Ky program I ri ishte me vlerė prej 1.8 milion dollarė, tė donuara nga Agjencia Amerikane pėr Zhvillim Ndėrkombėtarė, e cila ėshtė nėn-degė e Ambasadės Amerikane , agjenci kjo qė nė vazhdimėsi ka finansuar projekte tė ndryshme nė UEJL.
Programi I ri e mbėshtet Fakultetin e Administratės sė Biznesit dhe Fakultetin e Shkencave dhe Teknologjive tė Komunikimit.
Ky program sipas autoriteteve tė UEJL-sė kryesisht do tė pėrmbledhė sjelljen e ligjėruesve tė nivelit ndėrkombėtarė nga Universiteti I Indianės nė UEJL , do tė ndihmojė gjithashtu mėsimdhėnėsit e rinj tė UEJL-sė qė tė kryejnė magjistratura, do tė ndihmojnė nė zhvillimin e kurikulumit, dhe nė specializimin e kuadrit tė UEJL-sė nė shkathtėsitė pėr edukimin me distancė qė tė munden mė pas studentėt tė ndjekin mėsimet e tyre nga Universiteti I Indianės drejtėpėrsėdrejti.
Phil Butterfield ėshtė shef I programit ndėrlidhės, I cili do tė qėndrojė me zyrė nė Tetovė, ndėrsa Visar Ademi do tė jetė zėvendėsi I tij.
Pėrndryshe Universiteti I Indianės ka ndihmuar nė vazhdimėsi Universitetin e Europės Juglindore nė Tetovė qė nga viti 2001.

NĖ UEJL VAZHDON NGITJA INSTITUCIONALE

Pėrndryshe viti qė shkoi ishte njė vit shumė I suksesshėm nė kėtė institucion, dhe menjėherė kėtė vit do tė ketė edhe risi tė tjera duke pėrfshirė kėtu edhe studimet postdiplomike qė do tė fillojnė nė tetor .UEJL ka arritur qė tė tubojė shumė ligjėrues nga vende tė ndryshme dhe ka arritur tė vejė bashkėpunime ndėruniversitare me disa universitete tė Europės dhe Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės. Gjithashtu donatorė tė ndryshėm nga vende tė ndryshme tė Europės por duke pėrfshirė edhe USAID kanė investuar nė vazhdimėsi nė mėnyra tė ndryshme nė ngritjen e kėtij universiteti.

Gjithashtu ka patur ngjarrje tė ndryshme nė zhvillimin e institucionit duke pėrfshirė kėtu edhe zgjerimin e bibliotekės , ndėrtimi I qendrės sė studentėve dhe gjatė kėtij vitit do tė ketė angazhime tė mėdha nė mėnyra tė ndryshme pėr tė rritur edhe mė tepėr nivelin nė kėtė institucion arsimorė nė Tetovė.


Gjatė kėtij muaji gjithashtu u mbajt edhe njė seminar ose nė fakt njė projekt i inicuar nga iniciativa pėr dialogje strategjik qė ėshtė punuar nė kuadėr tė Qendrės Evropiane pėr Ēėshtje tė pakicave. Qėllimi i kėtij projekti ishte formimi i grupeve punuese nė katėr fusha tė arsimimit, shėndetėsisė , atė tė drejtave tė njeriut dhe tė ekonomisė.
Nė bazė tė diskutimeve tė shumta grupet punuese zhvilluan rekomandime me tė cilat do tu ndihmojnė atyre qė sjellin vendime tė formulojnė dhe tė implementojnė politikė tė drejtė qė do tė pėrmirėsojė kualitetin e shėrbimeve ,do tė pėrforcojė sundimin e sė drejtės dhe do tė ofrojė mundėsi tė mira ekonomike pėr tė gjithė komunitetet qė jetojnė nė Maqedoni.

Nė kėtė seminar ishin pėrfshirė shumė ekspertė nė sferėn e arsimit nė tė cilin u diskutua gjatė pėr ēėshtjen multikulturore dhe multigjuhėsore si dhe pėr ēėshtje tė aspekteve tė tjera tė infrastrukturės qė duhet tė ketė shkolla pėr tė pasur njė qasje moderne tė arsimit bashkohorė dhe pėr cėshtje tė tjera si teknikat e ndryshme pėr botimin e teksteve.
Tė pranishėm nė Forum ka patur edhe shumė profesorė tė ndryshėm dhe personalitetet tė tjera publike .


Nga:Urim SALIHU
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio