Studentet.info
Opinione : Rinia reformatori i shoqerisė
Kyqur 09-02-2012 7:40:37 (1473 Lexime)


Agon IBRAIMI

Nė shekullin 21 kur jeta ndėrtohet mbi vlerat dhe personalitetin e njeriut tė devotshem,dhe tė gjithė ne i kemi sytė drejtuar nga kėto njerėz duke pritur ndonjė tė re senzacionale e cila do te na i bėnte mė tė lehta zgjidhjet e problemeve,ne pėrballemi me sendet esenciale apo nėse duam mė thjeshtė tė shpjegojmė,jetojmė nė kohėn e valės sė migracioneve Italiane nė Shtetet e Bashkuara te Amerikės gjatė viteve 1945/1955 kur u formuan edhe Kapot dhe prej tyre mė vone varej fati i cdo njeriu te kyqur nė biznes ose ne institucionet e shtetit.

Eshtė njė paralele e tėrhequr e cila mė gjason shumė me kohėn e sodit ne ku jetojmė dhe besoj se cdokėnd e ka prekur tek ne.

Sot kėtu nuk varesh nga kualifikimi yt qė ke ose nga aftėsia jote se cka je nė gjendje tė kontribosh pėr shoqerine,por varesh nga Kapo ose nėse nuk ja afėr tij nga shoqėruesi i tij sepse nese Kapo nuk eshtė nė gjendje tė tė njohė ose tė tė pranojė tė bisedosh me tė,mendimin pėr ty e formon nga disa njerėz qe ka afėr tė cilėt e posedojnė nė duar fatin e shumė djemve tė rinjė dhe nuk lejojnė qe ata tė kenė mundesinė tė kyqen nėpėr struktura tė ndryshme ku do tė jepnin kontributin adekuat qė kjo shoqėri tė ecte pėrpara.

Tė nderuar lexues diskriminimet dhe shkeljet nė aspekt shoqerorė janė tė mėdhaja shum,por faji nuk ėshtė tek ata tė cilėt pėrdorin kėtė metodė pune,faji ėshtė tek ai i cili e instaloi kėtė metodė dhe tek ne vetė (populli) qė e aprovojmė ketė metodė edhepse aspak nuk jemi tė kėnaqur me kėtė fenomen.

Ėshtė shum qeshaqrake dhe nė tė njejtėn kohė kontradiktore ta shpjegosh kėtė fenomen nė vendet e zhvilluara.

Nė botėn e civilizuar nė momente kur popullata fillon tė has nė probleme tė kėtilla ata gjithmonė lėshohen nė gjetjen e formulave pėr tė parandaluar kėto simptome tė cilat mė vonė do ti kishin futur njerėzit tė vuanin nė sfera tė ndryshme.Kėto formula janė te dy llojeve;

1.opcioni demokratik dhe

2.ai i forcės.

Se cilin opcion do ta pėrdorte populli pėr ndryshimin e gjendjes sė tyre varet se sa thellė ka depėrtuar problemi I cili i tangon ata.

Opcioni I parė demokratik nė vete ngėrthen kėto elemente apo hapa qė ndėrmeren nė tė shumtėn e rasteve

1.Metoda e parė ėshtė duke reaguar ndaj shkeljeve me anė tė mjeteve tė ifnromimit (TV,gazeta,interneti etj).

2.E dyta ėshtė duke u grumbulluar njė grup njerėzish dhe sėbashku tė reagojnė nė institucionet perkatėse tė cilat meren me problemin I cili ėshtė lendė e asaj se cka i preukupon ata.

3.Nė tė tretėn kemi protestėn massive ku do tė perballej direkt popullata me institucionet duke treguar se revolta ka marė pėrmasa mė tė mėdhaja sesa nje grup me i vogėl njerėzish dhe

4.Kjo e fundit ėshtė e drejta ekskluzive e popullit-Vota,ku qytetarėt kanė te drejtėn e tyre ekskluzive ku mund te denojnė direkt sistemin duke bojkotuar sė votuari pėr ata nė zgjedhjet e lira demokratike.

Tek ne keto pika demokratike nuk hasin nė perdorim.

Kėtė te fundit si element bazė tė demokracisė ne si popull e kemi te shitur.( me para,kushtėzime,frikė,dhe pėr cėshtje personale),ndėrsa pėr tė tjerat pika sikur ka pasur efekt tė fortė ilaci I politikės dhe popullata ka rėnė nė gjum tė thellė.

Kemi njė moment psikologjik: Nė rjetet sociale dhe nė mjetet e informimit cdo ditė hasim postime dhe lajme ku shofim gati nė cdo shtet turma njerėzish qė shfaqin revoltėn e tyre dhe mundohen qė tė ndryshojnė gjėrat,duke nisur nga Greqia,Amerika,Kosova e deri tek shtete tė cilat deri shum shpejtė ishin nė diktatura si Egjipti,Tunisi,Libija etj.

Kur shohim kėta njerėz nė protestė se si perballen me sistemin dhe se si nuk kanė frikė nga monopoli i dhunės,tek ne menjėherė nxit njė ndjenjė herokike dhe saherė qė i shikojmė kėto inserte na shtyjnė qė tė mendojmė se sa shum ke qef qė tė jesh pjesė e ndryshimeve dhe se nėse do tė ishe atje garant edhe ma i flaktė do tė ishe.Tė dashur miq mos u habitni se sa tė hapėsh derėn e shtėpisė tėnde kėto probleme I ke qė nga hapi parė qė ben drejt lagjes tėnde bile bile I ke mix(tė pėrziera) problemet te cilat te gjith keto shtete tė lartėpėrmendura i tangon njė nga njė(kanė vetėm nga njė problem bazė) tek ne I ke tė tėra nga kėto bile ti bashkosh nuk del njė e tėrė.Duke nisur nga problemi etnik ku cdo ditė shofim sharje,ofendime.Problemi fetar ku veq tashmė ka tejkaluar kufijtė e mostolerancės ndėrfetare.Problem politik ku cdo ditė e mė shumė shofim servilizėm tė madh te shqipėtarėve duke shitur interesat e kombit dhe tė qytetarėve pėr ato personale.Problemin social i cili vėrehet nė gjithė shoqerinė nė kėtė vend.Dhe ai i diktaturės ku cdo ditė e mėshumė shofim se i gjith sistemi nuk funksionon nė bazė tė kiearkive dhe kompetencave tė vet institucioneve por tė gjitha keto janė nė sherbim tė njė njeriu…

Nuk kuptoj se cfarė duhet tė ndodh tek ne qė tė fut nė lėvizje studentėt dhe masen mė tė gjėrė tė popullatės.

Tė gjithė i lakmohemi Albin Kurtit dhe Kreshnik Spahiut pźr rugėn dhe kontributin qė kanė zgjedhur,por asesi dikush nga ne tė mer obligimin qė kėtė proces ta ecte edhe tek ne..

Te nderuar lexues asgjė nuk kryhet pa sakrificė dhe asgjė sdo te vijė nė vendin e vetė nėse vazhdojme te jemi servilė tė ideve tė cilat me qėllim na lenė nė vėnd dhe nuk na lėnė tė ecim pėrapa.

P.S. Mė mirė do tė rijmė pa rroga 6 muaj se sa me paga minimale sa pėr bukėn e gojes e tė nėnshtruar tėrė jetėn…

Mendoj se ky teksti i imi ėshtė pika e parė e asaj atje ku numėruam metodat demokratike pėr zgjidhjet e problemeve.Ndėrsa metoda e dyte ajo e “forcės”-nuk do te ndalem ta shpjegoj sot se jam i bindur se me formulat demokratike ky sistem mund te bjer lehtė.

Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio