Studentet.info
Lajme : Universiteti i Evropės Juglindore
Kyqur 11-04-2005 3:36:28 (1956 Lexime)


UEJL promovon studimet postdiplomike

Tetovė, 11 PRILL- Studimet postdiplomike do tė jenė njė ndėr prioritetet e UEJL-sė qė do tė fillojnė nė tetor tė kėtij viti janė shprehur autoritetet e kėtij institucioni arsimorė.
Ky studim I magistraturės do tė zgjasė dy vjet, do realizohet nė UEJL , ndėrkohė qė aty do ligjėrojnė profesorė ndėrkombėtarė nga lėmia e menaxhmentit dhe biznesit, ndėrsa gjuha e ligjėrimit do jetė ekskluzivisht nė gjuhėn angleze. Kjo sipas Adelina Markut pėrgjegjėse e zyrės pėr informim nė kėtė institucion tė lartė arsimorė nė Tetovė iu adresohet studentėve tė sapodiplomuar dhe kandidatėve tė interesuar nga komuniteti I biznesit , nga Maqedonia dhe jashtė Maqedonisė. Ata qė do mbarojnė kėtė studim posdiplomik do tė marin titullin MBA.Programi I MBA-sė ėshtė njė diplomė ndėrkombėtare dhėnė nga shkolla e Menaxhmentit tė Maastricht-it dhe UEJL-sė. Msm ėshtė cilėsisht e njohur nė aspektin akademik dhe njė nga 100 shkollat me eminente tė biznesit nė nivel botėrorė. Kjo do tė jetė njė mundėsi pėr njė pajisje me njė diplomė e cila gėzon nga tė tjerėt respect dhe admirim, duke I hapur vetes mundėsi tė pafundme nė avancim kariere
Ditė mė parė u bė bė hapja e kėtij programi do tė thotė I ciklit tė pėrbashkėt mes MSM –SEE, MBA programit, ndėrkohė qė takimė tė tjera do tė ketė edhe nė tė ardhmen pėr tė promovuar studimet postdiplomike.
Do tė ketė tetė arsye pėr tė zgjedhur Programin e Pėrbashkėt tė MBA-sė nė Universitetin e EJL-sė midisa tė cilave perspektiva ndėrkulturore, rrjeti I pėrjetshėm, pėrmbajtja ndėrkombėtare e programit, bileta hyrėse pėr avancim karriere, metodologjia e mėsimdhėnies, pėrparėsia realizuese nė ambientin punues e asaj qė ėshtė nxėnė nė teori, vlerėsimi dhe njohja
Universiteti I UEJL-sė qė ka shėnuar njė ngritje tė vazhdueshme tė kualitetit ka mbi 5 mijė studentė qė ndjekin mėsimet nė Institucionet e Akredituara tė sistemit, studentė qė kanė pėrkatėsi tė ndryshme gjuhėsore, kulturorėe e religjioze .

Nuk mungon as bashkėpunimi ndėruniversitarė


Universiteti I EuropėsJuglindore ka nėnshkruar Memorandumin pėr bashkėpunim akademik me City College, Selanik (partner i Univerzitetit tė Shefilldit, tė Britanisė sė Madhe), ndėrsa kjo ėshtė nė vazhdėn e bashkėpunimeve qė janė vendosur nė tė kaluarėn me Universitetin e Prishtinės, Tiranės dhe universiteteve tė tjera nė rajon.
Kjo marrėveshje nė vete pėrmban synime dhe projekte nė realizimin e programeve tė pėrbashkėta pėr hulumtime shkencore; dizejnimin dhe realizimin e plan-programeve tė pėrbashkėta shkencore tė karakterit ndėrkombėtar; zhvillimin e mėtutjeshėm tė teknikave mėsimdhėnėse (metodologjisė) dhe ambinetit teknologjik mėsimor, dhėnien e bursave stafit mėsimor pėr miratim tė mėtejshėm tė thirjeve akademiko-shkencore (Magjistraturė, Doktoraturė) dhe pėrdorimin e lirė tė librarisė jashtėzakonisht tė pasur tė City College –Sheffield Univerzity, pėr kohė tė caktuar thanė autoritetet e UEJL-sė.

Nga:Urim SALIHU
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio