Studentet.info
Lajme : Forumi Rinor Islam e pėrfundoi me sukses Kampanjėn “Studenti, fuqia e ndryshimit”
Kyqur 02-03-2012 8:48:14 (1250 Lexime)


Me rastin e Ditės Ndėrkombėtare tė Studentit, Forumi Rinor Islam e realizoi me sukses kampanjėn “Studenti, fuqia e ndryshimit” e cila u pėrshkua me debate dhe ligjerata nė ciklin e katėr takimeve tė njėpasnjėshme, edhe atė nė fakultetin e disperzuar tė USHT-sė nė Kumanovė dhe Shkup, Qendrėn Rinore tė FRI-sė nė Tetovė dhe pėr fund nė Universitein Shtetėror tė Tetovės.

razhda e kėtij aktiviteti ciklik (22 shkurt – 1 mars), u ndėrtua nga ligjėrimi i shumė profesorėve e teologve eminentė nė vend e rajon tė cilėt shtruan tezat e tyre duke krijuar njė tėrėsi konceptesh dedikuar fuqisė sė pakontestueshme studentore. Ndėr tė tjerė ishin edhe kėto ligjerues: Avni Avdiu, Fevziu Musliu, Musa Musai, Gyltene Dėrguti, Rufat Sherifi, Gadaf Rexhepi etj, tė cilit dhanė mesazhin e krijimit tė njė modeli mė tė mirė studentor. E gjithė kampanja u pasurua me prezencėn e njė numri tė madh tė studentėve tė cilėt e vlerėsuan kėtė kampanjė si tė dobishme dhe inkurajuese pėr to. Nė tė gjitha takimet, pėr t’i hapur ato dhe pėr tė inkurajuar tė pranishmit, fjalė rasti pati kryetari i FRI-se nė nivel republikan z. Fevzi Musliu, i cili edhe e shpalli tė mbyllur kėtė aktivitet, duke e konsideruar si tė suksesshme tėrė mbarėvajtjen e punės dhe arritjen e qėllimit tė kėsaj kampanje.

Qėllimi kryesor i realizimit tė kėsaj kampanje ishte pikėrisht vetėdijėsimi i studentėve pėr fuqinė dhe rolin e tyre tė pakontestueshėm nė shoqėri.

Pėr ndryshe 21 shkurti i vitit 1946, qė konsiderohet si Dita Ndėrkombėtare e Studentit u shndėrrua nė ditė pėrkujtimore si rrjedhojė e ngjarjeve tė Egjiptit tė po kėtij viti ku grupe tė mėdha studentore, tė pėrkrahur edhe nga shtresa tė tjera shoqėrore, u pėrballėn me forcat kolonizuese angleze, tė cilėt i pritėn me zjarr, me ē’rast ranė dėshmorė 23 persona dhe u plagosėn 120 tė tjerė. /A.VRANGALLA/.
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio