Studentet.info
Lajme : UEJL-Microsoft, kontratė bashkėpunimi
Kyqur 16-03-2012 9:58:55 (1068 Lexime)


Universiteti i Evropės Juglindore ka firmosur sot kontratė bashkėpunimi me kompaninė Microsoft - pėrfaqėsia e Maqedonisė. Kjo kontratė nė vete ngėrthen edukim tė studentėve tė kėtij universiteti nė sfera tė ndryshme tė teknologjisė IT si dhe punėsime mė tė lehta. Nė program do jenė tė kyēur profesorė nga vendi tė kompanisė Microsoft, ndėrsa kohė pas kohė do tė kyēen edhe profesorė nga jashtė, tė cilėt do tė pėrgatisin kuadrot e reja.

“Microsoft I pėrkrah tė gjithė ata qė ndihmojnė nė transformimit e arsimit , un mendoj qė UEJL I themeluar dhe pėrkrahur nga SH B A dhe Unioni Evropian gjatė gjithė veprimtarisė akademike qė ka pasur nė Maqedoni dhe si pionierė tė shumė iniciativave pėr modernizim tė arsimit tė lartė, jemi ndėr faktorėt qė ka transformuar arsimin e lartė.

Qėllimi I dytė qė pėrputhet me Microsoft-in ėshtė edhe inenca pėr inovimin dhe pėrkrahjen pėr vende tė reja tė punės me ēka edhe nė kėtė drejtim do ndikojmė qė do risim mundėsitė pėr punsueshmėrinė sidomos nė pjesėn e themelimit tė njė akademie tė Microsoftit nė universitet”, deklaroi Zamir Dika, Rektor I UEJL-sė.

“Idetė e kėtyre marrėveshjeve siē tha edhe rektori nė njėfarė mėnyre pėrputhen me strategjitė afatgjate qė kanė dy institucionet nė rastin tonė. Kėta qėllime janė tė ngjashme Ideja ėshtė mundėsia pėr arsimim mė kualitativ tė rinisė tė cilėt pas daljes nga procesi mėsimorė tė jenė nė gjendje tė kyēen menjėherė nė rrjedhat e punėve. Pra fokusi ėshtė hyrja mė e thellė drejt disa teknologjive”, tha Ilianco Gagovski, drejtor I Microsoft Maqedoni.

Alsat-M
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio