Studentet.info
Lajme : Lėvizja studentore “SKV” edhe sot para Rektoratit
Kyqur 29-05-2012 3:49:56 (1048 Lexime)


Lėvizja studentore “Studim Kritikė Veprim” ka vazhduar edhe gjatė natės bllokimin e hapėsirės sė Rektoratit, pėr tė protestuar siē thonė ata pėr tė drejtat e barabarta studentore.

Nė kumtesėn pėr media bėhet e ditur se hyrja e Rektoratit do tė jetė e bllokuar edhe tė martėn, deri nė njė vendim tė drejtė e tė bazuar nė ligj ndaj ankesės sonė tė bėrė nė MASHT.

“Janė bėrė 24 orė qė studentėt e UP-sė po e mbajnė tė bllokuar hyrjen e Rektoratit. Gjatė kėtyre 24 orėve ata e kthyen oborrin e Rektoratit, nė njė ambient tė hapur pėr tė gjithė. Aty u lexuan ese, u kėndua, u shfaqėn filma e u diskutua. Studentėt e kaluan natėn nė hapėsirat e Rektoratit, duke protestuar pėr tė drejta tė barabarta studentore”, thuhet nė kumtesė.

Mė tej bėhet e ditur se studentėt do tė qėndrojnė aty paqėsisht, pėr tė ushtruar tė drejtėn e tyre pėr protestė dhe pėr tė kėrkuar tė drejta tė barabarta pėr tė gjithė.

“Ne i bėjmė thirrje MASHT-it qė ta rrėzojė vendimin e Komisionit Zgjedhor tė UP-sė, vendim ky qė shkel Rregulloren pėr Zgjedhje nė UP, Statutin e UP-sė, Ligjin pėr Arsimin e Lartė dhe tė Drejtat e Njeriut. Nė momentin kur tė na kumtohet lajmi se Rronit dhe Durimit i njihen tė drejtat e plota tė studentit, ne do t’i largojmė mjetet tona nga hapėsira e Rektoratit dhe do ta pastrojmė atė hapėsirė. Pėrndryshe, ne do tė jemi tė detyruar tė qėndrojmė aty, derisa sa tė merret njė vendim ligjor”, thuhet nė kumtesė. /Telegrafi/
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio