Studentet.info
Lajme : NĖ KĖRĒOVĖ U PROMOVUA PROJEKTI “UNIVERSITETI I EVROPĖS”
Kyqur 12-04-2005 9:32:30 (1915 Lexime)

Mundėsi tė mirė pėr ata qė duan tė studiojnė

Kėrēovė, 12 PRILL- Nė lokalet e shtėpisė sė Armatės tė Maqedonisė nė Kėrēovė nė praninė e njė numri tė interesuarish, u promovua projekti “Universiteti i Evropės”, i cili vepron nė Strugė. Pėr kėtė projekt me rėndėsi tė veēantė akademike tė pranishmit i njoftoi dr. Shaban Prevalla i cili pėrveē cilėsisė sė lartė qė zotėron nė mėnyrėn e organizimit tė mėsimit akademik, tė pranishmit i njoftoi edhe me vlerėsimin e kėtij institucioni qė i bėhet nė botėn e pėrparuar
Provimet e dhėna nė kėtė Universitet njihen nė gjithė botėn, dhe nga tė gjithė universitetet mė nė zė tė botės. Nga tė pranishmit u tha se ky Universitet ėshtė multietnik dhe do tė funksionojė nė tė gjitha gjuhėt pėr tė cilat do tė shprehet interes nga ana e studentėve.


Tani nė kėtė Universitet funksionojnė pesė fakultete me shumė degė atraktive. Nė kuadėr tė Fakultetit tė Shkencave Ekonomike veprojnė degėt e “Menxhmentit bankar”, “Marketingut” dhe “Administratės financiare”. Nė Fakultetin e Drejtėsisė dhe Shkencave Politike janė hapur degėt “E drejta e Europės dhe Unioni Evropian”, “Studimet e drejtėsisė”, “Diplomacia dhe politika e jashtme”. Nė Fakultetin e Gjuhėve Evropiane studenti mund tė pėrcaktohet pėr gjuhėt angleze, gjermane, ruse dhe italiane pėr biznes dhe tregti ndėrkombėtare. Nė Fakultetin e Informatikės ėshtė hapur dega pėr “Inxhinieri tė softverėve”. Ndėrsa fakulteti i pestė ofron studimet pėr “Detektivė dhe sigurinė e individit dhe tė pronės”. Studenti i regjistruar nė kėtė Universitet ka kushte shumė tė mira pėr studime cilėsore si nė dėgjimin e ligjėratave, ushtrimeve, pajisjes me literaturė bashkėkohore, tė mėsonjėtoreve tė pajisura me mjetet mė moderne tė kohės si dhe me programet e lėndėve qė janė nė tė gjitha universitetet mė cilėsore tė botės.
Duke u nisur nga problemi i sigurimit tė kushteve pėr tė studiuar diku jashtė vendit, si nė sigurimin e vizave tė qėndrimit si dhe shumė problemeve tjera si ato tė vendosjes dhe financiare “Universiteti i Evropės” nė Strugė ofron tė gjitha kushtet e nevojshme pėr studime cilėsore si nė vendet perėndimore. Regjistrimi pėr njė vit nė kėtė universitet kushton 2 mijė euro qė ėshtė shumė mė lirė se tė studiohet nė njė universitet tė jashtėm.

Nga: Safet HYSEINI
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio