Studentet.info
Lajme : Shteti zviceran njeh diplomat e UNS-sė
Kyqur 19-07-2012 3:46:20 (1495 Lexime)


Strugė, 17 Korrik - Edhe pse ka disa vite qė ėshtė themeluar, UNS ka arritur me sukses tė etalblohet si njė institucion serioz nė vend dhe me gjerė, diplomat e tė cilit njihen nė shumė vende tė botės. Sė fundi nga Universiteti Ndėrkombėtar i Strugės informojnė se tashmė diplomat e kėtij institucioni tė lartė tė arsimit nė vend njihen edhe nga Zvicra. Guximtar Rushani sekretari i pėrgjithshėm i UNS-sė, tregon se dy tė diplomuar nė ciklin master nė kėtė universitet para disa kohėve me sukses kanė bėrė ekuvalentimin e diplomės nė shtetin helvetik.

Pėr Rushanin, ky ėshtė njė sukses i radhės dokumentuar qė fletė vetė prestigjin e arritur tė UNS-sė tashmė si njė institucion arsimor qė njihet nė tė katėr anėt e botės. “Njohja e diplomės sė UNS-sė nė Zvicėr ėshtė njė sukses i radhės e cila vjen nė kontinuitet tė njohjeve tė diplomave nga SHBA, Greqia, Italia, Turqia dhe shumė shtete tė tjera tė Ballkanit dhe Evropės. Kjo dėshmi e radhės, e dokumentuar dhe e njohur nga Agjensioni pėr njohjen e kualifikimeve tė huaja nga shteti zviceran edhe njė herė dėshmon se diplomimi nė universitetin tonė nė tė dy siklet tashmė njihet nga pjesa mė e madhe e vendeve perėndimore”, pėrfundon Guxmitar Rshani sekretari i pėrgjithshėm i UNS-sė
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio