Studentet.info
Lajme : NĖ KATĖR UNIVERSITETET E MAQEDONISĖ
Kyqur 12-04-2005 9:36:14 (1612 Lexime)

Harmonizohet lista e ēmimeve nė fakultete

Shkup, 12 PRILL- Ministri i Arsimit dhe i Shkencės Azis Pollozhani nėnshkroi listė tė harmonizuar tė ēmimeve pėr lartėsinė e kompensimeve qė i paguajnė studentėt pėr shėrbime arsimore dhe administrative nė institucionet e larta arsimore.
Lista e ēmimeve ėshtė pėrpiluar nga Kėshilli pėr zhvillim dhe financim tė arsimit tė lartė, ndėrsa qėllimi ėshtė qė tė harmonizohen ēmimet pėr shėrbimet plotėsuese adminisrative-teknike pėr studentėt nė institucionet e larta arsimore dhe tė evitohen dallimet nė ēmimet ndėrmjet fakulteteve tė veēanta.
Sipas ēmimit tė harmonizuar, studentėt do tė paguajnė nga 2.000 denarė pėr: regjistrim tė sėrishėm tė vitit, ndryshim tė programit tė studimit, ndryshim tė statusit tė studentit nga i rregullt me korrespondencė dhe pėr transferim nga njė fakultet i ngjashėm.Pėr regjistrim tė vitit pėr herė tė dytė dhe pėr mė shumė herė studentėt do tė paguajnė 2.500 denarė. Njėmijė denarė do tė kushtojė ēregjistrimi nga fakulteti dhe regjistrimi apsolvent pėr herė tė dytė dhe pėr mė shumė herė, 500 denarė pėr transferim nga njė drejtim nė drejtim tjetėr ose degė nė kuadėr tė fakultetit dhe pėr regjistrim tė semestrit ose vitit pas skadimit tė afatit. Pagesa pėr provim pėr herė tė dytė, tė tretė ose mė shumė herė do tė kushtojė 300 denarė, ndėrsa pėr paraqitje pas skadimit 400 denarė. Pranimin e diplomės sė jashtme pėr studime pėr studime diplomike do tė jetė deri 1.500 denarė. Regjistrim i sėrishėm i studentit tė ēregjistruar do tė kushtojė 700 denarė, pėr dhėnien duplikat tė indeksit dhe pėr vazhdimin e arsimit tė fakultetit pėr studentė tė cilėt paraprakisht kanė pėrfunduar Akadminė pedagogjike 1.500 denarė.
Lista e harmonizuar e ēmimeve ėshtė dėrguar nė tre universitetet shtetėrore, nė Shkup, nė Manastir dhe nė Tetovė.


Nga:Xhevahir NEZIRI
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio