Studentet.info
Opinione : “Komandantėt e UĒK-sė prej sot quhen terrorist”
Kyqur 08-08-2012 1:32:03 (1276 Lexime)


Besim Jashari

“Komandant e UĒK-sė u bėnė terrorist, po, po terrorist, tė gjithė me radhė pa pėrjashtim, por edhe Ali Ahmeti tashmė u bė terrorist”. Me fjalė tė tjera tė mos keqkuptohemi ky nuk ėshtė konstatimi im dhe nėnvlerėsimin e kontributit tė komandantėve tė UĒK-sė nuk e bėj unė, e bėn Ministri Fatmir Besimi si rrjedhojė e pėrkuljes sė tij pėrpara vrasėsve dhe atyre qė bėnė gjenocid ndaj shqiptarėve tė malėsisė sė Karadakut, Haraqinės, Porojit e Lubotenit, nė konfliktin e vitit 2001-it, “Branitellat” e rėnė.


Me siguri ende jeni tė habitur nga ky konstatim, prandaj do ta sqarojmė ngadalė, ngadalė prej nga vjen kjo simbolikė.

Akti i vendosjes sė “buketit me lule” dhe pėrkuljes pėrpara ushtarėve maqedonas tė rėnė nė konfliktin e 2001-shit tė Fatmir Besimi dhe atė nė ditėn e pėrvjetorit tė 11 tė rrėnies sė Komandant Telit me katėr djelmosha tė guximshėm qė e deshėn mė shumė Shkupin se gjithė krerėt e BDI-sė qė i flijuan pėr qėllime pėrfitimi, gjithė kjo situatė na dhanė dy mesazhe tė fuqishme, por jo vetėm kaq...

E para, pėr Fatmir Besimin nuk janė tė rėndėsishėm dėshmorėt e kombit, ata qė luftuan pėr ideale tė pastra kombėtare, njėherit edhe mė meritorėt pėr etablimin e kėsaj partie politike nė pushtet, por pėr Besimin mė tė rėndėsishėm janė “branitellat” maqedonas. Kėtė akt nuk do ta kishte bėrė kurrė njė luftėtar i vėrtetė, por vetėm njė profiter i luftės. Ata qė luftuan pėr ideale u turpėruan, ngjashėm si familjarėt dėshmorėve qė flijuan jetėt e tyre dhe sot mė tė dashurit e tyre janė tė margjinalizuar nė BDI, prandaj ky luks i ministrit pėr tė nėnēmuar dėshmorėt, vėllezėrit tanė tė idealit dhe tė nderojė tė pandershmit sllav qė vranė, masakruan, dhe dėmtuan qindra e mijėra shqiptar.

E dyta, me kėtė akt, Fatmir Besimi mori guxim qė historikisht tė parashkrojė fajėsinė e konfliktit tė vitit 2001. Nga buron kjo? Konfliktet apo luftėrat nė histori vlerėsohen se ishin tė drejta apo tė pa drejta nė bazė tė asaj se si i trajton komuniteti i vetė. Parė nga kėndvėshtrimi neutral askėnd nuk mund ta shpallėsh hero apo terrorist, pėrderisa ēdokush mendon se motivi i tij ishte i drejtė, mirėpo pas animit tė Fatmir Besimit ka pala maqedonase (pėrkulja)tash fatkeqsisht mund tė themi se historia fajtor pėr konfliktin, viktimat dhe dėmet do ti bėjė shqiptarėt, tash historia shqiptarėve do tė ju thotė terrorist dhe “branitellave” tė vitit 2001 heronj.

Sepse atij tė cilit komuniteti i bėn nder, i pėrkulet dhe i shfaq mė shumė respekt ėshtė pala qė motivin e ka pas tė drejtė. Nga kjo kuptojmė qė nder, pėrkulje dhe respekt pėrfaqėsuesit e komunitetit shqiptar me tė gjitha nishanet iu dhanė “branitellave” maqedonas tė vitit 2001, jo shqiptarėve, prandaj shqiptarėt do tė ngelin si pala qė ishte nė anėn e gabuar, e kundėrta e heronjve, pra vrasėsit dhe terroristėt!!!

I nderuari Ministėri i BDI-sė, faktikisht sot tė gjithė luftėtarėt e UĒK-sė dhe tė gjithė ata qė thirreshin nė emėr tė UĒK-sė, pėrfshirė kėtu edhe Ali Ahmetin dhe kompaninė i bėri terrorist.

Gjithēka mund tė pritet nga politikan i profilit tė Fatmir Besimit. Anjėherė, asnjė kontribut nuk ka bėrė pėr shqiptarėt dhe ēuditėrisht gjithmonė ėshtė ndodhur nėpėr pozicione tė larta qeveritare, tashmė i bėri 8 vite mandat si Ministėr pa mos llogaritur edhe 3 vite tė tjera nga mandati i papėrfunduar i Ministrit tė Mbrojtjes, kohė e mjaftueshme pėr tė rikthyer bashkim-vllazrimin dhe qeverisjen serbe nė Maqedoni!!! Ndoshta ju duket fiksion, po ashtu fiksion para 10 viteve ishte qė UCK-ja ti pėrkulet MPB-sė, e ja qė ndodhi kjo! Do tė ndodhė edhe ajo! Fatmir Besimi dhe BDI-ja vec kanė

Duke parė kėtė akt, s’ka se si mos e komentoj edhe veprimin tjetėr, qė personalisht e llogariti si tradhti kombėtare e shkallės mė tė lartė. Fatmir Besimi nė shkurt tė kėtij viti ishte mysafir i gjeneralit serb tė akuzuar pėr krime lufte ndaj shqiptarėve nė Kosovė, gjenerali Ljubisha Dikoviq, nėnēmimi dhe turpi pėr tė mos ngel me kaq, gjenerali Dikoviq i dhuroi Fatmir Besimit librin “Vojske Sėrbije” aty serbet flasin pėr beteja tė lavdishme, ndėrsa tė gjithė ne e dijmė se ata beteja nuk ishin gjė tjetėr pėrvec se gjenocid i kryer ndaj shqiptarėve.
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio