Studentet.info
Lajme : Prezentohen pesė vepra nė gjuhėn shqipe dhe atė maqedone
Kyqur 07-12-2004 16:45:45 (1637 Lexime)


Prezentohen pesė vepra nė gjuhėn shqipe dhe atė maqedone

VAZHDON NDIHMA FRANCEZE PĖR UEJL-NĖ


TETOVĖ (7 Dhjetor)-Rektori Abazi shprehu falemenderime pėr Ambasadėn Franceze pėr pėrkushtimin e madh dhe pėrkrahjen e madhe qė I kanė dhėnė universitetit nė kėtė projekt


Rektori I UEJL-sė shprehu kėnaqėsinė e promovimit tė njė projekti shumė tė rėndėsishėm tė bashkėpunimit tė UEJL dhe universiteteve tė Francės nė pėrgjithėsi.
Kjo pjesė e projektit nė sipas rektorit Abazi ka tė bėjė me botimin e librave qė do tė shėrbejnė pėr studentėt e kėtij institucioni arsimorė nė Tetovė I cili ka rritur kohėve tė fundit bashkėpunimet nė shumė sfera tė ndryshme. Kėto vlerėsime ai I bėri gjatė prezentimit tė pesė veprave tė para tė pėrkthyera nė gjuhėn shqipe dhe atė maqedone nė njė ceremony nė tė cilin ishin tė pranishėm edhe ambasadorja e Francės Veronique Bujon Barre dhe pėrfaqėsues tė tjerė.
Abazi tha se qeveria francėze e ka ndihmuar shumė UEJL-nė me kėtė project dhe nė mėnyrė specifike edhe nė fusha tė tjera duke filluar nga stafi I ligjėruesve francez nė UEJL , furnizimin e librave universitarė nė gjuhėn shqipe dhe atė maqedone qė ishte edhe qėllimi I projektit qė ndihmon nė ndihmesėn e multikulturalizmit dhe nė mėnyra tė tjera bashkėpunimi.
Vetėm vitin e kaluar nė UEJL erdhėn 21 profesorė nga Franca qė rektori I quajti partnerė tė UEJL-sė .
Ai tha se shpreson se edhe nė tė ardhmen do tė vazhdojnė bashkėpunimet nė sfera tė ndryshme .
Rektori Abazi shprehu falemenderime pėr Ambasadėn Franceze pėr pėrkushtimin e madh dhe pėrkrahjen e madhe qė I kanė dhėnė universitetit nė kėtė projekt .
Nė anėn tjetėr ambasadorja e Francės e pranishme tė martėn nė amfiteatrin e madh tė UEJL ku promovohej projekti vlerėsoi tė rėndėsishėm bashkėpunimin me UEJL dhe prezentimin e pesė veprave tė para tė pėrkthyera nė gjuhėn shqipe dhe atė maqedone.” Kjo punė ka zgjatur disa muaj dhe mua mė duhet tė falemenderoj tė gjithė ata qė kanė kontribuar nė pėrkthimin, shtypjen dhe pėrgatitjen e kėtyre veprave” tha ambasadorja franceze Barre. Ajo falemenderoi nė vecanti SHB “ Logos A” e cila e ka fituar tenderin e shpallur pėr mbarėvajtjen e kėtij operacioni. Ambasadorja tha se e gjithė kjo e tregon angazhimin e kooperimit francez nė kėtė universitet dhe vullnetin tonė pėr tė kontribuar nė zhvillimin e tij, sikur edhe vullnetin tonė qė t’a shohim kėtė universitet multikulturorė , tė bėhet qendėr e shkėlqyeshme regjionale. Ajo tha se ndjehej e lumtur qė I dhuronte kėto libra pėr tė mbėshtetur mundimet e UEJL nė kėtė punė tė formimit tė kuadrove tė sė nesėrmes pėr tė cilėt ka nevojė vendi.
“Duke kontribuar nė shpėrndarrjen e kėtyre librave nė tė gjitha universitetet tjera nė Maqedoni, por edhe nė Shqipėri dhe Kosovė, UEJL me ndihmėn e gjithė partnerėve tė saj, mes tė cilėve edhe kooperimi francez, I ka tė gjitha adutet e rėndėsishėm pėr tu shndėrruar nė njė qendėr tė shkėlqyeshme regjionale” deklaroi Ambsadorja e Francės

nga: Urim SALIHU (Fakti)
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio