Studentet.info
Lajme : Nisma
Kyqur 13-04-2005 2:51:31 (1406 Lexime)


Universitetet kėrkojnė kthimin e pedagogėve qė punojnė jashtė

Tiranė, 13 PRILL- Univeristetet shqiptare u kanė bėrė thirrje dje pedagogėve qė punojnė jashtė Shqipėrisė, tė kthehen. Gjatė njė takimi, organizuar me nismėn e Universitetit Politeknik, mbėshtetur nga UNESKO, u tha se kthimi i kolegėve tė dikurshėm apo tė rinj, tė cilėt punojnė nė katedrat e huaja, do tė ishte njė nga mėnyrat mė tė mira pėr rritjen e nivelit tė universiteteve shqiptare dhe tė studentėve, po ashtu. Llogaritet se vetėm gjatė viteve tė fundit, nga Univeristeti i Tiranės janė larguar jashtė vendit 40% e stafit mėsimor.


pyetur nga gazeta se ēfarė mund t’u ofrojė njė universitet shqiptar atyre qė kthehen, rektori i UT-sė, Shezai Rrokaj, tha: Ne u garantojmė atyre bashkėpunim tė plotė dhe vende pune. Do tė donim t’i paguanim edhe mė tepėr, pėr eksperiencėn e tyre tė vyer nėpėr katedrat e huaja, por pėr kėtė do tė duhej tė ndryshoheshin ligjet”.
Bashkėpunim tė plotė siguroi edhe rektori i Universitetit Politeknik tė Tiranės, Pėrparim Hoxha. “E morėm kėtė nismė pėr tė parandaluar rrjedhjen e trurit shqiptar”,- tha ai.

Nga: Elda SPAHO
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio