Studentet.info
Lajme : Universitetet shqiptare, mė tė dobėtat nė botė
Kyqur 23-08-2012 3:27:10 (1609 Lexime)


“Harvard University” vazhdon tė mbetet universiteti mė i mirė nė botė ndėrsa SHBA vazhdon tė mbetet vendi me universitetit mė cilėsore. Nė listėn e publikuar nga “Ranking Web of World Universities”, pas Harvardit renditet “Massachusetts Institute of Technology” dhe pas tij “Stanford University”.

Top lista ėshtė “pushtuar” nga universitet amerikane dhe vetėm “Universidade de Sao Paulo USP” i Brazili ėshtė pozicionuar nė vendin e 15-tė. Mė pas pėrveē aty amerikane nė vendet e parė bėn pjesė njė universitet britanik (University of Oxford), Sėiss Federal Institute of Technology Zurich, University of Toronto. Universiteti mė i mirė Italian ėshtė ai i Bolonjės.

Po universitetet shqiptare?

Pa frikė, mund tė cilėsohemi si vendi me cilėsinė mė tė dobėt tė universiteteve nė botė. Nė kėtė renditje tė “Ranking Web of world Universites” janė marrė nė konsideratė 20 mijė e 745 universitete gjithsej ku universiteti mė i dobėt shqiptar renditet nė vendin e 20 mijė e 634.

Poshtė vendeve 10 mijė ndodhet tė gjithė tė tjetėr pėrveē dy universiteteve, ai i Tiranės dhe Epoka, qė ka pozicionimin mė tė mirė (7 299). Universitetet shqiptare kanė lėnė pas universitetet e Etiopisė, Haitit, Pakistanit, Beninit dhe tė Kamboxhias, shkruan Shekulli.

Renditja e universiteteve shqiptare

Pozicioni Emri

7299 Epoka University

8735 University of Tirana

10738 Polytechnic University of Tirana

10754 University Europian i Tiranes

11096 University of Vlora

11272 University Aleksandėr Moisiu Durres

12115 University of New York Tirana

12561 University Marin Barleti

12672 University Justicia

13333 University Pavaresia

13574 Agricultural University of Tirana

13657 University Luarasi

13775 University Luigj Gurakuqi Shkoder

14799 University Aleksander Xhuvani Elbasan

15071 Academy of Film & Multimedia MARUBI

15164 Albanian University (University Ufo Dental)

15479 Universiteti Zoja e Kėshillit tė Mirė

15495 University POLIS

15583 University Kristal

15712 Planetarium University of Tirana

15718 University Eqrem Ēabej Gjirokaster

15768 Fan Noli University Korēe

15796 Vitrina University

16265 European University for Tourism

16716 Academy of Fine Arts Tirana

16722 Justiniani I University

17018 International University of Tirana

17096 Universiteti Bedėr

17362 Academy of Sports & Physical Education Vojo Kushi

17690 American University of Tirana

17858 Mediterranean University of Albania

18259 Wisdom University

18707 ISSAT Institute

19030 Nehemia University Pogradec

19106 University Medikadent

19196 Tirana Business University

20305 University Illyria

20634 Aldent University
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio