Studentet.info
Lajme : Kolegjet reklamohen si universitete, shkelin ligjin
Kyqur 28-08-2012 2:13:53 (1081 Lexime)


Prishtinė, 28 gusht – Disa nga bartėsit privatė tė arsimit tė lartė nė Kosovė, nė reklamat e tyre pėr tė pranuar studentė tė rinj e cilėsojnė veten si universitete ose kolegje universitare, pavarėsisht se ato, duke u bazuar nė Ligjin pėr arsimin e lartė tė Republikės sė Kosovės, nuk i plotėsojnė kushtet pėr diēka tė tillė, shkruan sot “Koha Ditore”. Ky ligj saktėson se emėrtimi “Universitet” mund t’i jepet vetėm atij bartėsi tė akredituar tė arsimit tė lartė, qė ka ofruar kurse apo programe tė akredituara pėr sė paku pesė vjet, nė tė paktėn pesė fusha studimi, sikurse pėrcaktohet nė akt nėnligjor tė Ministrisė dhe i cili ka nxjerrė tė paktėn nga njė tė diplomuar me doktoratė tė akredituar nė secilin nga kėto programe studimi.

Sipas zėvendėsministrit tė Ministrisė sė Arsimit, Shkencės dhe Teknologjisė (MASHT), Nehat Mustafa, disa nga bartėsit privatė tė arsimit pa tė drejtė po i quajnė kolegjet e tyre universitete ose edhe kolegje universitare. “Diēka e kėtillė ėshtė pėr t’u ndėshkuar, pasi qė ėshtė mashtrim i opinionit publik, i atyre qė duan tė arsimohen”, ka thėnė Mustafa teksa ka shtuar se kėto mashtrime do tė duhej tė ndiqeshin edhe nga Prokuroria. Ai ka theksuar se pėrdorimin e emėrtimit “Universitet” si edhe cilėsimin “Kolegj universitar”, bartėsit privatė tė arsimit po e bėjnė kryesisht nėpėr medie si edhe nė pankartat qė po i vendosin gjithandej kryeqytetit e qyteteve tė tjera mė tė mėdha tė Kosovės.

“Emėrtimi ‘Kolegj universitar’, mund t’i jepet bartėsit tė akredituar tė arsimit tė lartė, i cili ofron studime tė doktoratės nė sė paku tri fusha tė studimeve dhe qė janė tė akredituara nga Agjencia Kosovare e Akreditimit (AKA)”, thuhet nė dispozitivin e Ligjit tė arsimit tė lartė, aty ku flitet pėr universitetin. Nė ligj theksohet se fjala ''Universitet”, si fjalė e ndarė ose nė kombinim me pėrshkrime tė tjera, nuk mund tė miratohet ose tė pėrdoret nė ēfarėdo forme nė emėrtimin e ndonjė bartėsi pa lejen e Ministrisė, pas miratimit nė parim nga ana e AKA-sė. AKA-ja saktėson se asnjė nga institucionet private shkollore nuk kanė tė drejtė tė quhen universitete dhe kolegje universitare, prandaj pa u akredituar ato nuk mund tė jenė tė tilla, pasi qė ligji e ka pėrcaktuar mirė ēėshtjen. Zėvendėsministri Mustafa ka theksuar se inspektorati ka inspektuar tė gjithė bartėsit e arsimit tė lartė dhe ka konstatuar se pjesa mė e madhe e kėtyre institucioneve po e respektojnė Ligjin e arsimit tė lartė dhe vendimet e AKA-sė, pasi qė i kanė eliminuar emėrtimet ‘Universitet” e “Kolegj universitar”, por ka kolegje ku vazhdojnė tė figurojnė kėto mbishkrime, megjithėse edhe drejtuesit e tyre janė deklaruar nė favor tė pėrmirėsimit. Ndryshe, ka thėnė Mustafa, shqetėsues ėshtė fakti qė disa bartės privatė tė arsimit tė lartė nė reklamat e tyre nė medie dhe nė forma tė tjera i pėrdorin ata emra. “Ky ėshtė njė mashtrim publik qė u bėhet qytetarėve tė Kosovės dhe qė meriton tė jetė lėndė qė duhet tė hetohet nga institucionet e drejtėsisė”, ka thėnė Mustafa. Ai ka shtuar qė vetė ministri e ka angazhuar sekretarin e MASHT-it qė ta angazhojė inspektoratin e arsimit qė t’i hetojė kėto gjėra, nė mėnyrė qė tė ndėrmerren masat nė raport me gjendjen e vlerėsuar nė terren. Gjithashtu, Mustafa ka thėnė se ministri ka takuar krerėt e bartėsve privatė tė arsimit tė lartė dhe u ka kėrkuar qė ta respektojnė Ligjin pėr arsimin e lartė dhe vendimet e AKA-sė. Po kėshtu, ministria pret edhe reagimin e AKA-sė pėr kėtė ēėshtje, nė mėnyrė qė tė mos pėrsėritet “Kristali” edhe nė Kosovė. Nė lidhje me “Kristalin”, Mustafa ka thėnė se qysh nė vitin 2008 kjo ministri ka njoftuar pėr dyshime rreth tij, kurse gjėrat janė vėrtetuar disa vjet pas. Ai ka thėnė se kanė informacione qė nė Ministrinė e Shėndetėsisė ka mjaft punėtorė qė janė tė punėsuar me diploma tė panostrifikuara. Pėr tė qenė edhe mė keq, sipas tij, zyrtarė tė lartė tė Ministrisė kanė qenė tė lidhur drejtpėrdrejt me atė universitet. Po kėshtu, Mustafa ka thėnė se Ministria ėshtė duke hulumtuar nėse ndonjė nga kėto kolegje ka pranuar studentė qė nuk e kanė mbaruar testin shtetėror tė maturės. “Nė rast se gjenden, vetė ministria do t’i iniciojė lėndėt nė prokurori”, ka thėnė ai. Nė AKA janė akredituar pėr programe themelore e master 26 bartės tė arsimit tė lartė.

Gazeta ka siguruar njė raport tė inspektimit, i bėrė nė pėrputhje me ligjin nga Ministria e Arsimit, Shkencės e Teknologjisė. Sipas kėtij raporti, ku janė dhėnė shėnimet pėr 20 bartės tė arsimit privatė, pėrkatėsisht kolegje, ėshtė konstatuar se nė 6 nga kėto kolegje nuk respektohet ligji dhe vendimet e AKA-sė. Shkelja ligjore, nė 5 raste ka tė bėjė me emėrtimin “Kolegj universitar”, kurse vetėm njė rast ka tė bėjė me emėrtimin “Universitet”. Shkeljet ligjore janė vėrtetuar edhe nė reklamat qė i bėjnė kėto kolegje, tė cilat edhe pse nė letra janė nė pėrputhshmėri me vendimet e AKA-sė, reklamohen si “Universitete” ose “Kolegje universitare”, emėrtime tė kundėrligjshme. Po ashtu, njė pjesė e mirė e tyre, edhe pse mbishkrimet nė objekte i kanė nė rregull, nė ueb-faqet zyrtare qė kanė janė emėrtuar si “Universitet” e “Kolegj universitar”. Inspektimi i kolegjeve, sipas raportit tė Inspektoratit tė arsimit ėshtė bėrė gjatė muajit korrik tė sivjetmė. Pas kėtij inspektimi dhe tėrheqjes sė vėrejtjes, disa nga kolegjet, si “Tempulli”, “Victory”, “Humanistika”, “Biznesi” etj, janė zotuar se do t’i rregullojnė mbishkrimet. Gazeta ka provuar t’i kontaktojė edhe drejtuesit e disa kolegjeve, porse nuk ka arritur, pasi qė stafi i kontaktuar nuk i ka dhėnė vetes tė drejtė tė flasė pėr ēėshtjen.

Nė nenin 11 tė Ligjit pėr arsimin e lartė, pika 5, theksohet se bartėsit e arsimit tė lartė, pėrveē universiteteve, me kusht tė akreditimit sipas nenit 4 tė kėtij ligji, fitojnė emėrtime, tė cilat pasqyrojnė natyrėn, fushėveprimin dhe nivelin e ofertės tė tyre, derisa nė pikėn 6 tė tė njėjtit ligj theksohet se emėrtimet “Kolegj universitar”, “Kolegj”, “Institut”, “Shkollė” ose “Akademi”, veēmas apo nė kombinim me pėrshkrime tė tjera, nuk mund tė pėrdoren nė ēfarėdo forme nė emėrtimin e ndonjė bartėsi pa lejen e qartė tė MASHT-it, me rekomandimin e AKA-sė.
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio