Studentet.info
Lajme : USHT mbron Serafim Tomovskin
Kyqur 04-09-2012 12:10:45 (1122 Lexime)


Universiteti Shtetėror i Tetovės mbron prorektorin Serafim Tomovski. Nga USHT as sot nuk pranuan tė prononcohen rreth skandalit ‘Tomovski’, por thanė se nėse vlerėsojnė se kjo ėshtė e nevojshme kėtė do ta bėjnė pėrmes njė komunikate pėr media. Nga ky universitet gjithashtu nuk mohuan nėse Serafim Tomovski nė mėnyrė joligjore ushtron funksionin e prorektorit duke pasur parasysh faktin se nė vitin 2005 ka marrė vendimin pėr pensionim.

Alsat-M zbuloi dokumentin e Inspektoratit tė Arsimit me numėr 18-6080/3 me datė 10/11/2006, ku konstatohet se Tomovski vazhdon tė mbajė postin e prorektorit pėr financa, merr pagesėn pėr tė, e madje, firma e tij ėshtė ende dokumentuese nė shumė akte universitare.

Ju rikujtojmė se ēfarė pėrfshihej nė dokumentin e Inspektoratit pėr Arsim tė vitit 2006. “Serafim Tomovskit, nė pėrputhje me vendimin numėr 0401/06 tė datės 23.11.2005 tė dorėzuar nga USHT Tetovė, i ndėrpritet marrėdhėnia e punės bazuar nė kohė tė pacaktuar nga 01.10.2004 pėrfundimisht mė datė 31.10.2005, pėr shkak tė pėrmbushjes sė kushteve pėr pensionin e pleqėrisė. Janė kėrkuar fonde nga MASH pėr pagimin e kompensimit me datė 31.10.2005.

Tomovski ka marrė vendimin, por deri mė sot ushtron funksionin e prorektorit pėr financa nė tė cilin ėshtė zgjedhur me vendim tė senatit nga 26.09.2004 dhe ka qenė nėnshkruesi i dytė i tė gjitha fondeve financiare e materiale tė Universitetit”. Por edhe pas 8 vitesh Serafim Tomovski vazhdon tė kryej funksionin e prorektorit pėr financa nė tė cilin post ėshtė emėruar nė vitin 2004. Ndėrkaq nga Ministria pėr punė dhe politikė sociale thanė se do tė shqyrtojnė rastin pėr tė kuptuar nėse Tomovski merr pensionin dhe paralelisht me kėtė edhe pagesėn pėr angazhimin shtesė si prorektor pėr financa nė USHT.

Semra Jakupi
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio