Studentet.info
Opinione : ”Njė fėmijė qė flen rritet, e njė popull qė flen vdes “
Kyqur 11-09-2012 1:07:55 (1208 Lexime)


Drilon Shaqiri

Pėrderisa qytetarėt maqedonas qė jetojnė nė kėtė shtet dhe gėzojnė shumė privilegje nga ana e shtetit, pėr ēdo ndryshim qė shkon nė dėm tė tyre ngritet nė protestė, qytetarėt shqiptarė tė kėtij shteti sikur janė futur nė gjumin e thellė dimėror .

Organizohen protesta tė ndryshme, nga asociacione dhe organizata joqeveritare, nga student e pensionistė, nga bujq, blegtorė e tė papunė, organizohen edhe nga “ branitella “ ndėrkaq shqiptarėt sjanė asgjė kundi!!! Thua vallė aq nė terezi i kemi punėt?! Thua vallė neve nuk kemi asnjė problem?!

Po tė mos ishin disa portale informative qė sado kudo janė pak tė “ pa varura “ nga Qeveria dhe politika, NE do tė ishim nė njė “ terr tė madh “.

I kuptoj ato tė organizatės “ Zgjohu “ ato tash janė nė Qeveri dhe skanė se pėrse tė protestojnė, pasi me vetė faktin qė janė pjesė e subjektit qeveritar ato pranojnė dhe bėjnė AMIN ēdo veprimi antishqiptar qė Qeveria e bėn ndaj shqiptarėve, edhe pse disa herė shfaqen me ndonjė deklaratė tė shkruar dhe postuar nga selia e njė partie ku ata bėjnė pjesė. Po OJQ-tė e tjera ku janė?!

Por smund qė tė kuptoj Unionet e studentėve, qė tash janė shėndruar mė nė Parlamente studentore. Quhemi si populli me numėr mė tė madh tė tė rrinjėve por ku i kemi tė rrinjtė?! Sa janė tė angazhuar dhe ēka veprojnė Kryetatarėt e Parlamenteve studentore qoftė tė USHT-sė, qoftė tė UEJL-sė?! Kush janė ata Kryetarė, i njef ndonjėri?! Kanė kėto Parlamente programe dhe organizime, kanė strukturė qė funksionon?! Dihet qė rinia rrėnon pushtete, po rinia shqiptarė ne FYROM ku ėshtė ?!

Po Organizatat e dala nga lufta, “ daja “ Fazli Veliu dhe z. Besim Hoda?! Daja qė na ishte deputet dhe sbėri asgjė pėr luftėtarėt e tij, njė herė nuk doli nė foltore dhe tė thotė qė ėshtė Kryetar i Shoqatės sė dalė nga lufta dhe tė ngrejė propozim ligj pėr ata dėshmorė mbi supet e tė cilėve ai u ngrit dhe ariti qė tė bėhet deputet e pasanik … “ daja “ qė nė ditėn e pėrkujtimit tė dėshmorėve shkon tek varri e “ reciton “ dhe qė thotė “ IDEALI I DĖSHMORĖVE VAZHDON “ e aspak nuk kujton se pėr ēfarė “ IDEALI “ u flijuan ata dėshmorė!!! U flijuan dėshmorėt qė “ daja e nipi” tė bėhen deputet e milioner apo u flijuan qė “ Komandant Kolė Dijamanti “ tė i nderojė dėshmorėt?! Tmerr i vėrtetė pėr “ dajėn “ nuk di se si e merr gjumi rehat! apo thua vallė i vjen i butė krevati qė e ka blerė me paratė e dėshmorėve?!

Pas rastit tė aksionit “ Monstėr “ qė nxori edhe “ epitetet “ e reja pėr shqiptarėt si radikalist islamikė dhe teroristė qė kanė marrė pjesė nė luftė ndaj NATO-s dhe Shteteve tė bashkuara nė Irak dhe Afganistan, u organizuan disa protesta “ pa organizator “ me pjesmarės tė shumtė e qė destinacioni i tyre pėrfundimtar ishte nė selinė e partisė qeveritare BDI-sė nė Shkup dhe Tetovė, mirpo ato protesta u ndėrprene shpejt, pėr ato akuzohen disa individė qė do mund edhe qė tė dėnohen edhe me burg ( gjė e mundshme pasi janė nė pyetje shqiptarėt ) e ndėrkaq tė burgosur mbahen akoma personat qė u arestuan nė “ MONSTĖR” e qė nuk ishin “ radikal islamik dhe terorista “.

Do tė e pėrfundoja kėtė mllef qė e kam ndaj atyre qė kanė dėshirė qė tė thiren prijės, Kryetar dhe tė jenė tė parėt, me shpresė qė ndonjėri nga ATA qė i pėrmenda do tė e lexojė kėtė shkrim.

''Populli jonė po vuan shumė, dhe kjo, jo pėrshkak tė dhunės qė ushtrohet mbi ta, por mė shumė nga HESHTJA e njerėzve tė mirė qė ka!
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio