Studentet.info
Opinione : Njė ditė “Talati” foli dy ditė...
Kyqur 18-09-2012 1:36:46 (1785 Lexime)Ylber JAHIU

Njė ditė njėri nga deputetėt shqiptar nga radhėt e BDi-sė kishte vendosur tė flasė disa orė radhazi dhe kjo ngjante me dėshirėn e atyre qė i hynė “betejės” pėr rekordin guinness. Sa shumė e shumė foli ky deputet sa qė pėrnjėherė u shua sikur ta shkyēje nga furnizuesi me rymė nga ku e merrte furnizimin pėr maratonėn e tij disa orėshe. Sigurisht, jo vetėm unė, por shumė nga bashkėqytetarėt tanė nuk e dėgjonin se ēfarė flet, por sa do tė flasė… Shumė nga ne u bėmė kurioz tė degjonim lajmet e tė mėsonim nėse ėshtė lodhur i “shkreti” Talat!

Maratona e “branitellave” nuk pati tė ndalur sa qė ky qė foli e foli dhe nuk ia doli tė jetė i pari pėr fjalimin mė tė gjatė nė botė, tani hesht dhe vetėm heshtė duke thėnė se edhe kur hesht ai dhe partia e tij flet. Edhe heshtja e Talatit u shndėrrua nė temė kyēe se ēfarė ndodhi me tė. Por, tė gjithė ne qė kėrkonim tė mėsojmė heshtjen e tij pėr njė moment u befasuam nga cilėsi tjera tė shfaqura nga ky deputet. Pėrnjėherė, Talati, i mėrzitur nga heshtja e tij, shpėrtheu me njė poezi maqedonase nga Aco Shopov, tė cilėn e lexoi me aq emocione dhe pėrkushtim. Ai e kishte gjetur nė sirtarin e tij njė poezi mbi heshtjen nga ky autor, sepse nuk kishte mundur tė gjej ndonjė tė tillė nė gjuhėn shqipe.

Pasi kishte “shkėlqyer” nė politikė, Talatit i kishte ardhur koha t’i dėshmonte kualitetet edhe nė artė, nė recitimin e poezisė. Edhe pse problemi me ligjin e “branitellave” mbeti i parefuzuar nga partia e tij, ai sidoqoftė na kėnaqqi me poezi tė pėrzgjedhur nga njė autor maqedonas. Mė kujtohet njė thėnie e nje mikut tim: “…pėr veē politikės na bajalldisėn edhe poezinė…”.

Poezitė e Talatit, fare nuk e shqetėsonin atė qė injoron dhe pėrbuz nė ēdo cep shqitarėt, kulturėn dhe ndjenjėn kombėtare sa qė ata tė vetmit njerėz legjitim tė luftės kan mbyllur veshet dhe se dėgjojnė, ngase “ai flet nė mitingje brenda partiake”.

Sa herė qė flasin duke u rradhitur njėri pas tjetrit “zėdhėnsat”, deputetė e ish ministra,duke treguar muskujt se cili ėshtė mė i madh dhe mė i guximshėm, papritmas u shfaqet hija e tyre qė dikur negocionte me ta, daja i kryeministrit Sasho Mihajllkov, i cili si duket mbanė hipotekat e BDI-sė, tė zėna peng nė komisionin e Tome Haxhievit.

Nė gjithė kėtė nėnēmim, shtrohet pyetja ku ngelėn organizatat e dala nga lufta, daja i BDI-sė dhe ultimatumet e tij tė SHVL-UĒK-sė. Shtrohet pyetja e logjikshme, kur janė krekosjet e “dajės” qė i tregonte kur lexonte poezi nė varezat e dėshmorėve, OVL-UĒK-ja dhe qė marshonte rrugėt e Tetovės nga selia nė seli me qindra ushtarė nga Kumanova deri nė Priplep e Manastir, si dhe ata tė cilėt kishin mbrojtur kalanė nė 2001 dhe kishin mbajtur pikėrisht “OVL-UĒK Kalaja”. Sikur tė gjithė heshtėn para komandatit tė tyre, njė, e i pakontestushėm...pse? e kuptoj dajėn, sepse tani ndodh qė edhe daja tė nxjerrė pushkė pėr nipin, sepse nipi i kishte dhuruar 2 mandate deputeti, por nuk i kuptoj kėta qė se kan as nip e as mik se kush ua mbylli gojėn, si kuptoj ata qė u kapėn pėr pushke se ku janė margjinalizuar qė ē’do ditė po tallen me ta...!

Sinqerisht mė kujtohet nga njė shkrim mė herėt kur ministri i Punės Politikės Sociale, i asaj kohe Xhelal Bajrami thoshte se po punohet pėr zgjidhjen e statusit tė veteranėve tė UCK-sė dhe familjeve tė tyre, bile bile dhe se janė formuar grupe punuese e kjo do tė zgjidhej deri nė fund tė vitit, por tė cilit vit? ... tė gjitha kėto shumė shpejt si sot qė ndodh ia demantonte zv.ministri i tijė, sa qė u detyrua tė ndėrhyjė ish zv.kryeministri i atėhėrshem Abdylhaqim Ademi por se edhe kėtė e demantoi kryeministri i tij dhe pa bėrė shumė zhurmė u ul aty nė vendin e tij...

Jam i habitur dhe shumė kureshtarė tė pyes se cilat komisione, pėr cilin ligj paskan punuar kėta komisione qė deri nė fund tė vitit tė zgjidhnin ēėshtjen e vetaranėve!? Kho ėshtė pyetje e logjikshme pėr secilin qė mendon dhe pėr secilin qė dyshon se pėrfaqsuesit e BDI-sė po tallen me fatin e atyre, nė emėr tė tė cilėve ata janė nė pushtet.
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio