Studentet.info
Lajme : UP MASHTRON STUDENTĖT NĖ MARDHĖNIE PUNE
Kyqur 13-04-2005 8:00:11 (1443 Lexime)


Dėshtojnė studimet me korespodecė nė UP

PRISHTINĖ, 13 PRILL- Qė nga ky vit akademik, Universiteti i Prishtinės ka filluar aplikimin e formės sė mėsimit me korespodencė pėr studentė tė cilėt janė nė mardhėnie pune. Pos asajė qė zvillimi i mėsimit bėhet nė orėt e pasdites dhe gjatė vikenidit, kėtu hasim edhe nė njė dallim tjetėr i cili lidhet me pagat e semestrit. Studentėt qė kanė zgjedhur korespodencėn, paguajnė hiq mė pak se 400-600 euro pėr semester. Pėrkunėr pagave qė japin, atyre nuk u organizohet mėnyrė e drejtė e mėsimit, pasi ndodhė qė shumė shpesh profesorėt tė mos e prishin rehatllėkun e vikendit pėr t’u mbajt mėsim studentėve. Gjithashtu ndodhė qė studentėt tė presin deri nė dy tre orė para dyerve tė amfiteatrove pėr tė mbajtur mėsim.

Pėr kėtė ēėshtje redaksia jonė takoj disa studentė tė cilėt kanė zgjedhur kėtė formė studimi dhe bisedoj me ta rreth problemeve me tė cilat pėrballen. Emini, student i Fakultetit Juridik tha se “neve faktikisht janė duke na shfrytėzuar pėr ta rritur buxhetin nė Universitet dhe askush nuk qanė kokėn pėr ne”. Ai u ankua se mėnyra e organizimit tė mėsimit ėshtė tepėr jo serioze. “Nuk mund tė bėhet fjalė pėr njė kuadėr qė mund tė dali nga ky lloj organizimi tė mėsimit, sepse ne gjatė njė semestri shumė pak kemi dėgjuar ligjėrata, dhe ato janė bėrė vetėm formalisht sa pėr ta arsyetuar veten profesorėt se janė nė fakultet”. Pos kėsajė, ai pėrmendi edhe faktin se shumė herė ka ndodhur qė studentėt kanė pritur para dyerve tė amfiteatrove dhe nuk u ėshtė mbajtur mėsimi.
Situate hiq mė e mirė nuk qėndron edhe nė Fakultetin Ekonomik. Edhe atje studentėt presin me orė tė tėra pėr tė ndjekur ligjėratat dhe shumė herė ndodhė qė profesorėt tė mos vinė fare. “Ata kanė tjetėr biznis dhe pėr ne nuk u intereson” thot Blerta, studente e kėtij fakulteti, e zgėnjyer pėr formen e studimit tė cilėn ka vendosur ta ndjekė. “Nuk e kam ditur se mund tė organizohet njė formė e tillė e mėsimit, sepse ndryshe nuk do tė regjistrohesha fare” thot ajo.
Pikėrisht pėr kėtė problem studentėt kanė bėrė ankesa nė rektoirat dhe nė MASHT. Zyrtarė nga kėto institucione u kanė thėnė studentėve se tė gjitha orėt e mėsimit tė humbura nga profesorėt do tė kompenzohen dhe gjithqka do tė jetė nė rregull nė ditėt qė vinė. Me gjithė kėtė studentėt nuk u besojnė edhe aq fjalėve tė dhėna nė kėto instance meqė fjalė edhe mė tė majme ishin dhėnė kurė studentėt ishin interesuar pėr kushtet qė u mundėson UP-ja nė momentin e regjistrimit. Me gjithė kėtė probleme tė tilla ka edhe sot dhe premtimet e dhėna ende nuk janė duke u vėnė nė jetė.

Nga: Besnik KRASNIQI
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio