Studentet.info
Opinione : Berisha bashkon shqiptarėt, Ēejku i pėrēanė!
Kyqur 21-11-2012 14:15:21 (1401 Lexime)


Fejzi HAJDARI

Ka mjaftuar vetėm njė deklaratė e ambasadorit shqiptar nė Shkup, shkėlqesia e Tij Arben Ēejku me ē’rast njė grup intelektualėsh shqiptarė nė Shkup janė etiketuar si “pseudopatriotė” e “pseudointelektualė”, qė mediat e kėtushme kėtij zhvillimi t’i vė parashenjėn SKANDAL – DIPLOMATIK.

Nė “dhėmbin diplomatik” tė ambasadorit Ēejku, u gjetėn pikėrisht intelektualė e opinionbėrės shqiptarė, tė cilėt ditė mė parė shfaqėn reagimet e tyre (shqetėsimet) pėr vėnien e pėrmendores sė Komandanti Legjendar – Adem Jashari nė Radushė tė Shkupit. Njerėzit tė cilėt shprehėn brengosje tė sinqertė pėr nėnēmimin dhe shpėrfytirimin e heroit tonė kombėtarė, nė vend qė tė fitojnė pėrkrahje (sė paku tė heshtur) tė ambasadorit tė shtetit amė, u shigjetuan me njė fjalor i cili mė tepėr i pėrngjan njė kandidati militant pėr kėshilltar komunal, se sa njė diplomati. Kreu i diplomacisė shqiptare nė Maqedoni, nė vend se tė tregonte guxim dhe vullnet tė mirė pėr tė amortizuar dallimet mes intelektualėve dhe faktorit politik qė kishte vendosur pėrmendoren nė Radushė, ai u pėrcaktua pėr variantin mė skandaloz (tė paparė nė praktikėn e diplomacisė) – atė tė bėrjes sė lojės sė avokatit pėr ata qė promovuan njė pėrmendore qė shumė pak (tė mos themi aspak) i ngjan Komandantit Legjendar. Ndėrkohė oponionbėrėsit kishin mendim diametralisht tė kundėrt me ambasadorin, duke vlerėsua se me vendin ku ėshtė ngritur kjo pėrmendore dhe me pamjen e saj, nuk i bėhet nder Heroit tonė Legjendarė.

Sjellja e kėtilla e ambasadorit jo qė ėshtė nė kundėrshtim me misionin e tij dhe sjelljet e diplomatėve nė njė vend tė huaj , por si e tillė mė shumė i kontribuon krijimit tė klimės pėrēarėse ndėrshqiptarėt e kėtushėm, tė cilėt edhe ashtu janė tė pėrēarė.

Sipas logjikės sė diplomatit Ēejku, i bie qė ne “pseudopartiotėt” apo “pseudoinletektualėt” (siē na quan Shkėlqėsia e Tij), do tė duhej t’i nėnshtroheshim njė testi pranė kancelarisė sė tij, pėr verifikimin e patriotizmit dhe intelektualizmit!?.

Njė praktikė e kėtillė e tipit skandalozo-diplomatik, mendojė se ėshtė e para nė hapėsirat e kėtushme shqiptare dhe si e tillė vlerėsojė se duhet flakur, me qėllim qė tė krijohet hapėsirė pėr njė prezantim mė dinjitoz tė shtetit shqiptarė, madje dhe interesit tė shqiptarėve tė kėtushėm, nėpėrmjet diplomatėve tė Shqipėrisė.

Pasojat nga njė sjellje tė kėtillė diletantesko-diplomatike, mund tė jenė afatgjate dhe shumė tė dėmshme pėr imazhin e diplomacisė shqiptare nė Shkup.

Duke e patur parasysh tė gjitha kėto, mendoj se tėrheqja e ambasadorit Ēejku, pėr momentin, do tė ishte hapi mė pak i dhembshėm!

Me kėtė rast po ashtu do tė kishim qenė shumė kurioz tė dimė nėse ky ėshtė qėndrim zyrtar i Tiranės dhe kush e ka autorizuar Ambasadorin e Shqipėrisė qė neve shqiptarėve tė kėtushėm tė na ndaj certifikata patriotike. Pastaj ne duam ta dimė nėse z. Arben Ēejku ėshtė ambasador i shtetit tonė amė, apo komisar i strukturave tė caktuara politike shqiptare, qė edhe mė keq – janė nė koalicion me parti maqedonase antishqiptare.

Ambasadori i cili na gėzoi tė gjithėve kur vitin e kaluar deklaroi se tekstet skandaloze shkollore pėrpilohen nga titistėt maqedonas, personalisht etiketoi shqiptarėt nė stilin “shqiptarė tė ndershėm dhe shqiptarė tė papėrshtatshėm”, stil vullgar qė e pėrdornin pasardhėsit mė radikalė tė titistėve.

Ne shqiptarėt e Maqedonisė e kemi shijuar edhe mė parė “kontributin” e kėtillė pėrēarės tė qarqeve tė ndryshme nga Tirana, m’u pėr kėtė dhe shpresonim se kjo kurrė mė nuk do tė pėrsėritet. Nga ambasadori i shtetit tonė amė, ne presim tė kontribuojė nė bashkimin e shqiptarėve tė kėtushėm qė janė aq tė pėrēarė, sa nuk kanė nevojė pėr ndihmėn e tij. Por, siē duket veprimtarin e ambasadorit Arben Ēejku e pėrcaktojnė rrethana tė natyrės tjetėr, e jo ato pėr tė cilat e ka dėrguar shteti qė mbanė gjallė tė gjitha shpresat dhe ėndrra tona – Shqipėria! Pėr kėtė arsye, si duket ka ardhur koha qė shteti ynė amė nė Shkup tė ketė njė ambasador i cili nuk do t’i pėrēajė shqiptarėt e kėtushėm, por do tė rrezatojnė energjinė unifikuese qė ndaj shqiptarėve tė Maqedonisė e rrezatojnė presidenti Bujar Nishani dhe kryeministri Sali Berisha.

Ēejku pėrfundimisht dėshtoi nė kėtė mision.
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio