Studentet.info
Lajme : Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
Kyqur 22-01-2013 5:45:27 (6503 Lexime)


Gostivar, 22 janar – Tė hėnėn nė orėt e pasditės, nė moshėn 60 vjeēare ka dhėnė frymėn e fundit ish rektori i Universitetit Shtetėror tė Tetovės (USHT), Agron Reka.

Pėr 37 vite me radhė, Reka punoi nė arsim. Ishte viti 1975 kur filloi punėn si profesor i lėndės sė Kimisė nė Gjimnazin e Gostivarit. Aty punoi pėr 29 vite me radhė, duke pėrcjellė dhjetėra gjenerata nxėnėsish. Ndėrkohė, nga themelimi i Universitetit tė Tetovės (UT), u bė pjesė e trupit akademik tė kėtij universiteti. Aty shėrbehu deri disa mauj para vdekjes. Nga viti 2009, Reka u emėrua ushtrues detyre – rektor nė Universitetit Shtetėror tė Tetovės, kurse nga viti 2010 deri nė qershor tė vitit 2012 ushtroi postin e rektorit.

Tė afėrmit, miqtė dhe kolegėt e tij, lamtumirėn e fundit do tė ja japin sot nė mesditė kur dhe do ta pėrcjellin pėr nė banesėn e fundit nė varrezat e qytetit nė Gostivar. Agron Reka lindi mė 30 maj tė vitit 1953 nė Gostivar. (D.Z)
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio