Studentet.info
Lajme : Mungesa e kulturės sė rendit nga studenėt
Kyqur 15-04-2005 14:02:13 (1491 Lexime)


Rrėmuja e madhe nė sportelet e USHT-sė

Tetovė, 16 PRILL- “Tė gjithė nė tė njejtėn kohė duan tė vėrtetojnė semestrin. Tė gjithė shtihen dhe nuk respektojnė rendin, kėshtu qė nga i pari nė rendė, mund tė dalish i fundit dhe nuk arin dotė tė mbarosh punėn. Detyrohesh tė vish nesėr dhe sėrish e njejta procedurė”, tha studentja e psikologjisė.
Grupe tė madha studenėtėsh, kanė pritur me orė dhe ditė tė tėra pėr tė paguar semestrin dhe pėr tė paraqitur provimet nė sportelet e Universitetit Shtetror tė Tetovės. Tėrė kjo ka ndodhur nė kėto dhjetė ditėt e fundit tė muajt Prill.Edhe pse puntorėt administartiv, kanė qenė gjatė gjithė kohės nė vendet e tyre tė punės dhe kanė kryer shėrbimet qė u janė dashur studenėtėve, prapseprap, rrėmuaja e madhe ka krijuar konfuzion tė jashtzakonshėm dhe nervozė tė studentėt.
Personeli administartiv tha se rrėmuja qė ėshtė krijuar kėto ditė ėshtė si rezulltat i pėrfundimit tė afatit tė praqitjes sė provimev dhe pagesės sė semestrit.
Pagesa e semestrit bėhet nė disa banka tė Tetovės, mirpo studenėt ankohen se tė punėsuarit nė sportelet e administratės, nuk ua pranojnė pagesat qė studenėtėt i bejnė nė “Alfa Bank”, pėr shkak se USHT-sė, nuk ka marėveshje me kėtė bank.
“Pasi pagvoa nė “Alfa Bank”, dėrgova vėrtetim nė sportelet e administraės, por referenti nuk mė pranoi fletė-pagesėn pėr shkak se sipas tijė nuk ėshtė e shkruar me kompjuter dhe USHT-ja nuk ka marėveshje me kėtė bank. Kontakotova administratėn e bankės, dhe pasi ata reaguan te referenti, ai na pranoi fletė pagesat dhe vėrtetuam semestrin”, sqaroi studentja S.I, pėr problemin e saj.
Pėrgjegjėsit e administarėt sqaruan se gati tė gjithė studenėt janė duke u pajisur me indeksa tė ri tė USHT-sė, dhe nė tė njejtėn kohė bėjnė edhe pagesėn e semestrit dhe tė provimeve, pėr kėtė shkak rrėmuja e krijuar nė hollin e USHT-sė ėshtė e madhe.
Arbėresha Mehmedi, studenėte e psikologjisė nė fakultetin Filozofik, nė USHT, u shpreh se kjo gjendje e rėnduar nė sportelet e USHT-sė mbizotron afėr njė jave.
“Pėr tė kryer tė gjitha obligimet qė kemi ndaj Universitetit, mua dhe shoqeve tė mia na ėshtė dashur qė 5 ditė tė vijmė nė rendė pėr tė vėrtetuar semestrin dhe pagesėn e provimeve”- thotė ajo. Sipas Arbėreshės, kjo rrėmuaj krijohet si rezulltat i joprofesionalizmit tė disa administratorėve dhe mos kulturės sė rendit nga studenėt.
“Tė gjithė nė tė njejtėn kohė duan tė vėrtetojnė semestrin. Tė gjithė shtihen dhe nuk respektojnė rendin, kėshtu qė nga i pari nė rendė, mund tė dalish i fundit dhe nuk arin dotė tė mbarosh punėn. Detyrohesh tė vish nesėr dhe sėrish e njejta procedurė”, tha studentja e psikologjisė.
Suzana Imeri, poashtu studenėte e psikologjisė u shpreh se “tė presish tre apo katėr ditė vetėm pėr tė vėrtetuar, se e ke paguar semestrin dhe provimet e paraqitura kėto ditė, kur provimet janė shumė afėr, do tė thotė njė humbje e kohėsh shumė tė shtrejnt pėr studenėt”.

Nga:Halit AJDINI
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio