Studentet.info
Lajme : MBLEDHJA E KOLEGJIUMIT TĖ DEKANĖVE TĖ UP-sė
Kyqur 18-04-2005 2:10:09 (1863 Lexime)

Dekanėt bėjnė thirrje pėr njohjen e Financimit Suplementar

PRISHTINĖ, 18 PRILL- Dekanėt e fakulteteve tw UP-sė, ndėr tė tjera u kanė bėrė thirrje tė gjitha institucioneve tė Kosovės qė sa mė parė tė ndikojnė nė Ministrinė e Arsimit, Shkencės e Teknologjisė pėr rregullimin e raporteve tė kėsajė ministrie me Rektoratin e Universitetit, per tė vwnėn mardhėnie institucionale nė mes MASHT-it dhe UP-sė.Ky vendim doli nga mbledhaj e dekaneve nw te fakulteteve te UP-sė.Kolegjiumi dekanwve ka kėrkuar nga MASHT qė “tė zhbllokojė mjetet financiare tė Universitetit dhe tė mbėshtesė Strategjinė e Financimit Suplementar tė miratuar nga Senati i Universitetit, me tė cilėn kėrkohet qė Universiteti i Prishtinės tė mund tė menaxhojė me mjetet vetanake. Kjo do tė ndikonte nė zbutjen e gjendjes ekonomike, aq tė palakmueshme tė profesorėve”.
Universiteti i Prishtinės konfirmon pėrkushtimin pėr vazhdimin e procesit tė reformave nė pajtim me proceset e Bolonjės dhe angazhimin e vendosur tė organeve tė Universitetit pėr realizimin e plotė tė misionit tė tij akademik dhe depolitizimin e plotė tė tij, bėhet e ditur nga zyra pėr informim e UP-sė.
Mė pas nė konkluzat e dala nga ky takim ėshtė vėnė nė spikamė edhe cėshtja e disa zėrave qė tentojnė pėrseritjen e zgjedhjeve nė kėtė universitet dhe tė cilėt zėra i konsiderojnė jo tė ligjshme kėto zgjedhje. “Universiteti i Prishtinės konsideron se zgjedhjet e mbajtura nė tė gjitha nivelet kanė qenė demokratike dhe tė ligjshme. Dy muaj pas vendimit tė Gjykatės Supreme, me tė cilėn hidhet poshtė si e pa bazė padia e MASHT-it me tė cilėn kontestohen zgjedhjet nė Universitet, zėrat qė kėrkojnė mbajtjen e zgjedhjeve tė reja, pėr Universitetin e Prishtinės jo vetėm qė janė tė papranueshėm dhe pa bazė ligjore, por ato zėra nuk i kontribuojnė stabilizimit tė rrjedhave tė pėrgjithshme nė Universitet”, thuhet nė letren qė erdhi nė adresėn e redaksisė sonė.

Nga: Besnik KRASNIQI
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio