Studentet.info
Lajme : Keqpėrdoren mjetet e studenėteve
Kyqur 18-04-2005 4:56:11 (1560 Lexime)


9549 euro tė studentėve i keqpėrdor komuna e Vushtrisė

Vushtri 18 PRILL-Studentėt dyshojnė nė keqpėrdorimin e mjeteve tė tyre dhe dje i kanė dhė nė afatin e fundit Kuvendit Komunal qė t’ua paguaj borxhin e mbetur dhe qė nga dita e djeshme kė to studenėt kanė ngritur aktpadi penale nė Gjykatėn Komunale tė Vushtrisė
Kuvendi Komunal i Vushtrrisė ka mashtruar 52 studenėt tė kėsaj komune, pasi afėr tre muaj nuk u ka paguar bursat e ndara pėr studenėt qė kanė fituar tė drejtėn e bursės nga kjo komunė . Borxhi qė obligohet komuna tė paguja studentėve arinė nė 10 mijė euro.Kėta studentė kishin fituar tė drejtėn e pėrfitimit tė bursave nga komuna. Mirpo 3 muajt e fundit tė vitit tė kaluar asnjė student bursist, nuk kanė marė asnjė euro nga komuna e Vushtrisė .
Studentė t dyshojnė nė keqpė rdorimin e mjeteve tė tyre dhe dje i kanė dhė nė afatin e fundit Kuvendit Komunal qė t’ua paguaj borgxhin e mbetur dhe qė nga dita e djeshme kė to studenė t kanė ngritu aktpadi penale nė Gjykatė n Komunale tė Vushtrisė .
“Nė se deri tė premtė n nuk hedhen mjetet nė kontot tona bankare, do tė padisim Kuvendin Komunal nė gjykatė ” ka thė nė Burim Kadriu, pė rfaqė sues i studentė ve qė u ka borxh komuna e Vushtrrisė . Ai sqaroi se kė tė aktakuzė do ta ngrejė nė pė rmjet ndihmė s juridike nė Gjykatė n Komunale.
“Dyshojmė nė keqpė rdorimin e mjeteve tona” ė shtė shprehur shkurt Kadriu, i cili bė ri tė ditur se pė r kė tė janė njoftuar edhe organet Komunale.
Nga ana tjetė r zyrtarė tė komunė s kanė bė rė tė ditur se mjetet e parapara pė r bursistė t tashmė janė destinuar nė vendin e duhur. Drejtori i Drejtorisė pė r Arsim nė KK tė Vushtrisė , z. Qazim Azemi, ė shtė shprehur se “Tė gjitha bursat do t’u paguhen studntė ve siq edhe ė shtė paraparė ”. Ai mė pas na njoftoi se drejtoria tė cilė n e drejton nuk i menaxhon mjetet dhe se nuk dinė se kurė mund tė merren ato, megjithatė kė to mjete do tė merren.

Nga: Besnik Krasniqi
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio