Studentet.info
Lajme : U BĖ VARRIMI I ENVER HARADINAJT
Kyqur 18-04-2005 4:58:25 (5587 Lexime)


Studenti Enver Haradinaj u varros me nderime te larta

PRISHTINĖ, 18 PRILL- Mė se 500 studentė tė UP-sė dje iu shtuan karvanit tė dhjetra mijėra qytetarėve nga Kosova e mė gjerė tė cilėt i dhanė lamtumiren e fundit Enver Haradinajt, studentit tė Universitetit Amerikan nė Kosovė, ish luftetarit tė UĒK-sė dhe invalidit tė luftes. Varrimi i tė ndjerit u bė nė fshatin e lindjes sė tij, Gllogjan, tek varrezat e dėshmorėve. Nė ceremoninė mortore moren pjesė edhe dy vėllezėrit e tė ndjerit, ish kryeministri Ramush Haradinaj, i cili u lirua pėrkohėsisht nga Tribunali i Hagės dhe Daut Haradinaj qė u lirua pėr disa orė nga burgu i Dubravės. Gjithashtu tė pranishėm ishin edhe pėrfaqėsuesit mė tė lartė vendorė e ndėrkombėtarė tė institucioneve tė Kosovės, pėrfaqėsues tė qeveris shqipėtare, pėrfaqėsues politik tė Maqedonisė, dhe veprimtarė nga Lugina e Preshevės.


Nė orėt e mbrėmjes studentėt i bėnė homazhe nė Qendrėn e Studentėve tė Universitetit tė Prishtinės, kolegut tė tyre, duke ndezur qirinjė dhe duke u lutur pėr shpirtin e tij.
Organizimi i udhėtimit pėr pjesėmarrjen e studentėve u bė nga UPS-UP. Organizimi i homazheve nė Qendren Studentore u bė nga USSH. Tė gjitha aktivitetet i ndoqi korespodenti I revistės virtuale, www.studentet.info.

Nga: Besnik KRASNIQI
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio