Studentet.info
Lajme : Homazhe pėr studentin
Kyqur 18-04-2005 12:43:04 (1625 Lexime)


Studentet i bėnė nderimet e fundit kolegut Enver Haradinaj

PRISHTINĖ, 18 PRILL- Nė organizimin e Unionit tė Pavarur tė Studentėve tė UP-sė mė se 500 studentė udhėtuan nga Prishtina pėr t’ju shtuar karvanit tė qytetarėve nga hapėsirat shqipėtare tė cilėt relacion tė fundit kishin Gllogjanin, vendin e lindjes tė tė ndjerit Enver Haradinajt. Nisja u realizua nė oren 12:00 nga Qendra Studentore. Lidhur me kėtė Kryetari i Kuvendit tė UPS-UP-sė, Ali Fetaj tha se “Po nisemi pėr Gllogjan, pėr tu solidarizuar me familjen Haradinaj, familje kjo qė dha aq shumė pėr kėtė tokė, pėr lirinė tė cilėn po e gėzojmė sot. Arsye mė e madhe ėshtė fakti se Enveri ishte njėkohėsisht edhe kolegė yni i studimeve”. Nė fund z.Fetaj u lut qė udhėtime tė tilla tė mos ndodhin mė. Pjesėmarrja do tė ishte edhe mė e madhe po tė siguroheshin mjete shtesė pėr transportin e studentėve.

Njė delegacion nga Unioni Studentor Shqiptarė ishin present nė varrimin e Enver Haradinajt. Pas kėsajė , nė Qendren e Studentėve ky union organizoi homazhe nė shenjė nderi dhe rrespekti pėr studentin Enver Haradinaj. Tė reshurat e shitur ndikuan qė njė numėr studentėsh tė mos jenė pjesė e kėtyre homazheve. Ndėrsa pėr disa tė tjerė as shiu nuk ishte pėngesė pėr tė ndezur qirinjė dhe pėr tu lutur qė shpirti i Enverit tė prehet i qetė nė boten e amshuar.

Reagimet e studentėve pas aktit tė varrimit

Pėr UPS-UP-nė “akti i vrasjes sė Enver Haradinajt ėshtė kulm i tė kėqijave qė kanė ndodhur nė Kosoven e pasluftes”. Duke e denuar aktin makabėr tė ditės sė premtė, “UPS-UP u bėnė thirrje tė gjitha institucioneve ndėrkombėtare, shtylles sė parė tė UNMIK-ut, policisė sė UNMIK-ut, SHPK-sė, Gjyqėsisė dhe tė gjithė atyre qė janė pėrgjegjės pėr sigurimin e rendit dhe tė qetėsisė nė Kosovė qė tė jenė mė vigjilent dhe sa mė parė ta zbardhin rastin dhe kryesit e kėtij krimi t’i vėjnė nė banken e drejtėsisė” ėshtė shprehur kryetari i Kuvendit tė kėtij unioni, z. Ali Fetaj.
Po ashtu opinionet e tyre pėr redaksinė tonė i dha edhe USSH-ja. Kryetari i kėtij unioni, Petrit Nimani tha se “kjo organizatė e denon ashpėr dhe shprehė indinjatė pėr aktin kriminal tė vrasjes sė Enverit, bashkėluftetarit dhe kolegut tė studimeve”. Gjithashtu ai ka kėrkuar nga organet e rendit qė sa mė parė dorasit e krimit tė kapen dhe tė vėhen para drejtėsisė.
Edhe ORS e ka dhėnė opinionin e sajė pėr redaksinė nepėrmjet kryetarit, z. Skėndert Fetahu. Z.Fetahu e quajti kėtė ngjarje si “akt mė tė rendė qė ka ndodhur pas lufte nė Kosovė”. Mė pas shtoi se “Vet fakti qė ai ka qenė studentė, vrasja e tij nuk mund tė justifikohet me asgjė. Dhashtė Zoti qė krime tė tilla tė mos pėrseriten nė Kosovė dhe ngjarje tė tilla tė mos u ndodhin studentėve”.

Nga: Besnik Krasniqi
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio