Studentet.info
Lajme : Tė hėnėn me vendim tė Gjyaktės Themelore tė Tetovės
Kyqur 19-04-2005 5:34:41 (5573 Lexime)


Lirohen nga burgu i Tetovės dy studentėt nga Bujanovci

TETOVĖ, 19 PRILL-Janė liruar tė hėnėn nga burgu i Tetovės dy studentėt e Universitetit tė Tetovės nga Bujanoci tė arestuar tre muaj mė parė nga policia gjatė njė askioni policorė tė tė kapur grupin e armatosur tė Kondovės. Vendimin pėr lirimin e studentėve Valon Azemi dhe Floernt Saiti e ka sjellė tė hėnėn Gjykata Themelore e Tetovės, pasi ka konstatuar se se tė njetėt nuk kanė sulmuar personat zyrtarė gjatė aksionit tė policisė pėr tė arestuar Lirim Jakupin. Trupi gjykues ka shpallur fajtorė "Studentėt Azemi dhe Asiti vetėm pėr mshehje tė armėve dhe pėr kėė akuzė ato janė dėnuar me tre muaj e pesmbėdhjetė ditė burg por duke pasur parasyshė se kėtė masė tė dėnimit e kanė plotėsuar me paraburgimin ato sot janė liruar nga burgu i Tetovė" deklaroi gjykatėsi Nazif Ilazi, i cili ka qenė pjesė e trupit gjykues qė ėshtė kryesuar nga vet kreu i gjykatės tetovare Xhemali Arifi.

Sipas Ilzajit, gjykata e ka refuzuar akuzėn se Valon Azemi dhe Florent Saiti sė bashku me Lirim Jakupin dhe Idiz Xhafėn mė 24 dhjetorė tė vitit 2004 nė rrugėn e "Ilindenit" nė Tetovė kanė sulmuar personat zyrtarė pėr shkak se Prekurori Publik ėshtė trehekur nga kjo vepėr penale.
"Trupi gjykues solli vendim qė Valon Azemi dhe Folrent Saiti tė dėnohen me tre muaj e 15 ditė heqje lirie pėr veprėn penale mshefje tė armėve gjatė kontrollit tė policisė, mirėpo pėr shkak se tė njetėt mė shumė se tre muaj gjenden nė paraburgim ato lirohen nga tė gjitha akuzat" theskoi gjykėtsi Ilzazi.
Fmailjarėt e studentėve tė cilėt morėn pjesė nė shpleljen e aktvendimit u shprehėn tė kėnaqur me vednimin e gjykatės tetovare, duke theksuar se nė kėtė rast ka trimfuar drejtėsia.
Imer Azemi familjarė i Valon Azemi tha se vendimi i gjyaktės pėr tė liruar studentėt nga akuza kryesore pėr gjoja sulm ndaj presonave zyrtarė ėshtė i drejtė.
"Me kėtė dėshmohet se ato nuk janė fajtorė pėr veprat pėr tė cilat i ngarkonte aktakuza. Sidoqoftė me kryesorja ėshtė se ato tani janė tė lirė dhe do tė mund tė vijnė sė bashku me ne nė Bujanoc" tha Imer Azemi.
Studentėt sė bashku me tė afrėsimit e tyre tė hėnėn pasdite, disa orė pasi janė liruar nga burgu i Tetovės, ku qėndruan mbi tre muaj, kanė udhėtuar pėr nė vendlindjen e tyre nė Bujanoc.
Ndryshe, Valon Azemi dhe Florent Saiti u arestuar nė dhjetorė tė vitit tė kaluar nė banesėn e tyre nė bllok 82 nė Tetovė gjatė aksionit tė policisė pėr tė arestuar tė kėrkuarin pėr rastin e Kondovės Lirim Jakupin. Gjatė kėtij aksioni u vra edhe studneti Liridon Dėrmaku.

Nga: Xhevahir NEZIRI
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio