Studentet.info
Lajme : Studentėt e Tetovės pėrballė sfidave tė pėrditėshme
Kyqur 19-04-2005 5:31:38 (4491 Lexime)


Mungojnė konviktet, banesat private tejet “tė kripura”

Tetovė, 19 PRILL- Studentė nga Kumanova, Shkupi, Gostivari, Kėrēova, Dibra, Struga e qyteteve tjera, janė ata qė mė sė miri e dijnė se si ėshtė tė jeshė student nė Tetovė. Disa thonė se kjo ėshtė njė sfidė serioze pėr tė cilėn strukturat udhėheqėse tė universiteteve ende nuk e kanė ndėrmend ta vėnė nė rend dite.
Tetova e re e studentėve pėrballet edhe me probleme tė reja tė shumė natyrave, ndėrsa sdo mend se problemet e studentėve janė mė domethėnėse nė kėtė kohė. Ata vazhdimishtė pėrballen me probleme tė shumėta rrethė gjetjes sė njė vendi banimi nė mungesė tė konvikteve me tė cilat posedon vetėm njėri nga dy Universitetet e Tetovės.


Njė shtrat studenti nė Tetovė kushton nga 50 deri mė 100 euro pėr njė muaj nėpėr banesat private. Kjo ėshtė ēmimorja pėr studentėt qė studjojnė nė dy Universitete nė Tetovė. Mburrja e tetovarėve se kush sa studentė ka nėpėr banesat e tyre sikur ėshtė bėrė moto e pėrditshėmrisė. Nėpėr tė gjitha skajet dhe lokalet afariste ekzistojnė njoftime ku shkruan “japet banėse me qira” “banesė pėr studente” e tė ngjashme.
Nė Tetovė aktualishtė janė tė vendosur mbi 20 mijė studentė nga tė dy universitet, ndėrs apos nga Maqedonia ka edhe studentė nga Kosova, Shqipėria por edhe rajoni.

Universiteti I Tetovės nuk ka ende konviktin e tije, ndėrsa Universiteti I Evropės Juglindore, ka konvikte ku janė tė vendosur njė pjesė e konsiderueshme e studentėve. Por as konviktet e UEJL-sė nuk janė tė mjaftueshėm pėr numrin nė rritje tė studentėve. Nė Tetovė aktualishtė ka objekte qė mund tė shfrytėzohen pėr qėllime tė tilla por pėr kėtė duhet punė dhe angazhime konkrete tė personave pėrgjegjės dhe ndihmė nga ana e shtetit qė edhe studentėt tetovarė tė ndjejnė kuprimin e vėrtetė tė fjalės “student” dhe “studime”.
Studentė nga Kumanova, Shkupi, Gostivari, Kėrēova, Dibra, Struga e qyteteve tjera, janė ata qė mė sė miri e dijnė se si ėshtė tė jeshė student nė Tetovė. Disa thonė se kjo ėshtė njė sfidė serioze pėr tė cilėn strukturat udhėheqėse tė universiteteve ende nuk e kanė ndėrmend ta vėnė nė rend dite.
Derisa tė ndėrtohen konviktet nė Tetovė, studentėt do tė enden nėpėr banesa private. Por, kush nė tė vėrtetė duhet tė pėrkujdeset pėr ēėshtjen e banimit tė mijėrave studentėve nė Tetovėn universitare. Pėr kėtė ēėshtje studentėt qiraxhinj shprehen tė mllefosur e thonė se duhet ta kishin zgjedhur strukturat univarsitare, e jo ne tė bredhim nėpėr dyert e tetovarėve.
“Mė e keqja ėshtė se edhe ata qė na ofrojnė banesa, aspak nuk kanė konsideratė pėr kushtet themelore siē janė: shtretėrit, rryma, telefoni e shumė orendi tė tjera. Refren i cili pėrsėritet tek tė gjithė ata qė japin banesa me qira ėshtė bėrė “50 deri mė 100 euro pėr njė shtrat, dhe se pagesa tė bėhet nė fillim tė muajit” thonė disa studentė qė takuam nė oborin e Universitetit shtetėrorė nė Tetovė.
Ata mendojnė se ėhstė koha e fundit qė tė lėvizin gjėrat nga pozitivja. Kjo ngase shumica E qiraxhinjėve qė japin banesa pėr studentėt nuk lodhen fare pėr sigurimin e kushteve tė ndevojshme pėr qėndrim tė studentėve, dhe u mjafton qė dhomat ti pajisin vetėm me dy krevate dhe njė tavolinė.

Nga:Ismet KORSI
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio