Studentet.info
Lajme : TAKIM I RI MES REKTORIT BEADINI DHE STUDENTĖVE
Kyqur 08-12-2004 15:06:38 (1441 Lexime)
NE NUK PAGUAJM PĖR TRANSFERIN
KĖTĖ TA BĖJ UNIVERSITETI I TETOVĖS


TETOVĖ 9 DHJETOR-Antari i kėshillit grevistė u shpreh se nė takimin me rektorin Beadini janė njoftuar se “studentėt e viteve tė dyta nga Maqedonia duhet te shkojne ne Universitetin e Shkupit. Me kėtė vendim nuk jemi pajtuar sepse askush nuk do te transferohet pa vullnetin e tij”- tha Krasniqi

Rektori i Univeristetit tė Tetovės Nexhbedin Beadini dje ka vizituar studentėt grevistė dhe ka njoftuar ata se ka sinjale tė mira nga Tirana. Rektor i Universitetit te Tiranės Shezai Rokaj i ka konfirmuar rektorit tė UT-sė se mund tė pranoj nė Fakultetin e Mjekesise sė Universitetit tė Tiranės 50 studentė, por qė tė gjithe duhet te kthehen pėr njė vitė pas. Plani programi i kėtyre universiteteve nuk ėshtė i pėrafėrt, ka sqaruar Rokaj shkakun se pėrse nuk kanė mundėsi studentėt e UT-sė tė vazhdojnė nė vitet ku kanė mbertur, sqaroi Besnik Krasniqi, nja nga antarėt e kėshillit grevist.

Ai sqaroi se transfer nė Tiranė mund tė pėrfshihen tė gjithė studentet vendore tė vitit tė tretė, katėrt dhe tė pestė qė e kanė arritė kushtinė. Ndėrsa pėr ata qė nuk e kanė arritė nuk ka dhėnė sqarime se ku duhet tė vazhdojnė.
Antari i kėshillit grevistė u shpreh se nė takimin me rektorin Beadini janė njoftuar se “studentėt e viteve tė dyta nga Maqedonia duhet te shkojnė nė Universitetin e Shkupit. Me kėtė vendim nuk jemi pajtuar sepse askush nuk do te transferohet pa vullnetin e tij”- tha Krasniqi.
Rektori Beadini ka thanė se mund qė viti i dytė tė transferohen edhe nė Prishtinė, ku ėshtė krijuar grupi punues i eksperteve Agim Shabani, Nevzat Elezi, Agim Ramadani dhe dy te tjere, tė cilėt do tė jenė antarėt e grupit punes pėr transferim tė studentėve nga UT-ja. Ministria e Arsimit ka formuar njė grup ekspertėsh pėr zgjedhjen e problemit tė studentėve.
Sipas studentėVe grevistė takimi ndėrmjet rektorit Beadini dhe kėshillit grevistė ka pas edhe “pika tė nxehta”.
“Nė diskutuam rreth asaj se kush do te kontribonte me mjete financiare per ta mbuluar kėt transfer. Rektori na njoftoi se pėr 50 pėrqind tė mjeteve donator do tė jenė ndėrkombėtarėt, ndėrsa gjysma tjetėr do tė mbulohet nga ne. Qėndrimi ynė ishte se ne nuk do tė kontribojmė as edhe me njė cent tė vetėm sepse nė na ėshtė imponuar transferi dhe ėshtė jashtė dėshirės sonė, andaj kėtė duhet ta bėj Ministria apo UT-ja sepse kjo e fundit ka marr nga ne afėr njė milion euro dhe me siguri qe tani ka ardhė koha qė dikush ti nxjer nga xhepi paratė qė nė dikur kemi dhėnė” u shpreh Besnik Krasniqi.
Studenėtėt dje kanė pritur ardhjen e rektorit tė UP-sė Arsim Bajrami i cili ka paralajmėruar se do tė vizitoj studentėt.

Antarėt e kėshillit grevistė vazhdojnė tė jenė tė shqetsuar me gjendjen shėndetsore tė studentėve.
“Sot jemi nė diten e 23 tė greves. Gjendja shėndetėsore e studentėve po merr pėrmasa fatale. Gjatė kėtyre ditėve sa jemi nė grevė kanė kėrkuar ndihmė mjekesore 463 greviste, 61 nga ta ėshtė dashur tė hospitalizohen dhe pas rehabilitimit tė tyre janė kthyer pėrsėri nė grevė” thanė dje drejtuesit e grevės.
Zgjedhjet parciale janė tė pa pranueshme pėr studentėt grevistė, sepse sipas tyre tani ka kaluar koha e premtimeve dhe opinioneve nėpėr media, ka ardhė koha e konkretizimit tė ēėshtjeve, dhe ata nuk do tė bėjnė kompromise dhe nuk do tė degjojnė dėshirat e askujt.


Nga:Halit AJDINI (Fakti)
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio