Studentet.info
Lajme : Rokada nė dekanatin e USHT-sė dhe nė USUSHT
Kyqur 22-04-2005 8:26:53 (1834 Lexime)


Refuzohet kandidatura e Fadil Sulejmanit pėr Dekan

Tetovė, 22 PRILL- Rregullorja e statusit tė Universitetit Shtetėror tė Tetovės ka qenė arsyja kryesore pėr mosemėrimin e Fadil Sulejmanit dekan i Fakultetit tė Shkencave Humane dhe Arteve (FSHHA) nė USHT.
Burime brendapėrbrenda universitetit kanė pohuar se themeluesi i dikurshėm i USHT-sė Fadil Sulejmani nuk i ka poltėsuar kushtet themelore pėr emrimin e tij nė strukturat mė tė larta tė Universitetit.
Profesor Fadil Sulejmani nuk i’u ėshtė pranuar kandidatura pėr emėrim nė dekanat pėr shkak se ai mė i ka kaluar 65 vjet, moshė kjo qė nuk lejohet me rregulloren e statusit tė universitetit.


Poashtu mėsojmė se prej tre profesorėve tė sipėrmendur Naser Ademi ėshtė profesori mė i privilegjuar nė mesin e kolegjiumit universitar dhe se sipas tė gjithave gjasave ai do tė jetė njeriu numėr njė nė Fakultetin Jurdik.
Mandej ngjarjet e fundit nė USHT kanė bėrė qė profesor Fadili tė tėrhiqet sa mė larg strukturave tė larta tė universitetit ka thanė nga burimet e ndryshme.
Ndėrkaq Musli Halimi, Adnan Jashari dhe Naser Ademi janė tre emrat e profesorėve qė janė kandiduar pėr Dekan tė Fakultetit Jurdik nė USHT.
“Ēėshtja e profesor Naserit ka mbetur vetėm tė shqyrtohet nė senatin e universitetit. besojm se Naseri do tė emėrohet Dekan i Juridikut” ėshtė shprehur njėri prej profesorėve tė USHT-sė duke shtuar se kjo temė do tė mbyllet nė fund tė kėtij muaji.
Ndėrkohė nuk pėrjashtohet mundėsia qė edhe djali i dytė i Naserit tė avancohet nė USHT.
Nė mesin e studentėve tė USHT-sė me kan filluar tė qarkullojnė emrat pėr kandidatėt e mundėshėm pėr kryetarė tė Unionit tė Studentėve tė USHT-sė.
ata thonė se kryetar i Unionit tė Studentėve do tė emrohet Arsim Ademi djali i profesor Naser Ademit dhe vėllau i profesor-asistentit Bashkim Ademit, qė poashtu ligjėron nė Fakultetin Jurdik.

Nga: Vedat MEMEDALIU
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio