Studentet.info
Lajme : UNIVERSITETI I EVROPĖS JUGLINDORE MĖ DREJTIME TĖ REJA
Kyqur 23-04-2005 2:37:51 (2849 Lexime)


Akedemia diplomatike nė Tetovė

Tetovė, 23 PRILL- Universiteti i Evropės Juglindore do tė hapė Akedeminė diplomatike vitin e ardhshėm akademik. Projekti pėr Akedeminė policore duhet tė konsultohet dhe tė debatohet nė kėshillin e universitetit, por sipas burimeve nė kėtė Universitet, mundėsitė janė tė mėdha qė brenda kėtij viti tė bėhen pėrgatitjet pėr hapjen edhe tė kėtij drejtimi.
Drejtoresha e Akedemisė policore nė Idrizovė, tha se nuk ka bazė ligjore dhe se Maqedonia nuk ka nevojė pėr njė tjetėr akademi tė tillė.
“Ligjėrisht Akademia policore ka mundėsi tė akreditohet qė tė funksionojė nė kėtė Universitet”, deklaroi Bexheti, por sipas tij, pėr projektin e Akedemisė diplomatike ėshtė duke u punuar intensivisht. Programet mėsimore shkencore tė UEJL-sė, janė nė pėrsosje e sipėr, sipas shėrbimit pėr informin nė UEJL.

Kushtet e volitshme qė i zotėron Universiteti i Evropės Juglindore janė ndėr pėrparėsitė e mėdha qė mundėsojnė hapjen e fakulteteve tė reja, avancimin e fakulteteve ekzistuese nė kėtė institutucion. Prorektori i Universitetit tė Evropės Juglindore, Abdulmenaf Bexheti ka sqaruar pėr FAKTI-n se prioritet i shkallės sė parė nė UEJL llogaritet hapja e Akedemisė diplomatike, ndėrsa Akedemia policore ėshtė njė ide e mirė, pėr tė cilėn duhet tė konsultohet nė Kėshillin e Universitetit.

“Akademia diplomatike radhitet si njė nga prioritetet e reja nė programet tona mėsimore-akademike, dhe nė kėtė drejtim ėshtė duke u punuar intensivisht. Sa i pėrket Akademisė policore, mund tė them se mund tė jetė vetėm njė ide plus pėr skemat tona programore e mėsimore”, tha Abdylmenaf Bexheti, dhe shtoi se projekti pėr Akedeminė policore nuk ėshtė debatuar e as shqyrtuar nė nivel tė Kėshillit tė Universitetit.

Prorektori i UEJL-sė u shpreh se tė gjitha idetė dhe tė gjitha projektet me karakter arsimor janė tė mirėseardhura nė UEJL, pasi ky institucion i plotėson mė shumė se tė gjithė kushtet e nevojshme pėr punė normale arsimore dhe shkencore.

“Ēdo ide produktive dhe e elaboruar qartė e me ekspertizė cilėsore nė parim ėshtė e mirėseardhur nė skemat programore tė UEJL-sė”.

Nga:Halit AJDINI
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio