Studentet.info
Lajme : ZHAGITET PROCESI I MBAJTJES SĖ ZGJEDHJEVE PĖR PARLAMENTIN E STUDENTĖVE TĖ UP-sė
Kyqur 26-04-2005 2:17:18 (1426 Lexime)


Rektorati i UP-sė shtynė zgjedhjet pėr hatėr tė UPS-sė

PRISHTINĖ, 26 PRILL- Ėshtė pėrfolur mjaft kur rektorati i Universitetit tė Prishtinės do tė caktonte datėn e organizimit tė zgjedhjeve parlamentare studentore nė kuadėr tė kėtij universiteti. Ende njė datė e tillė nuk ėshtė caktuar meqė sipas udhėheqėsve tė Unionit tė Studentėve Shqipėtar (USSH) rektorat i UP-sė u ka thėnė se “jemi gati pėr organizimin e zgjedhjeve, vetėm se na brengos fakti pėr Unionin e Pavarur tė Studentėve tė UP-sė sespe kjo organizatė studentore ka disa probleme tė brendshme”. Kjo ka bėrė tė kuptosh se qė tani ka filluar fushata zgjedhore dhe rektorati i UP-sė i favorizon disa nga organizatat studentore.

Gjat bisedės me kryetarin e USSH-sė, temė diskutimi patėm zgjedhjet parlamentare qė ėshtė paraparė t’i organizoi rektorati i UP-sė dhe se kjo zhagitje e datės sė mbajtjes sė tyre ėshtė e pa kuptueshme pėr kėtė organizatė.
Pėr kryetarin e USSH-sė, Petrit Nimani “Zgjedhejt Parlamentare studentore brenda Universiteteit tė Prishtines duhet tė mbahen mė sė largu deri me datė 30.05.2005, sepse ėshtė koha mė e pėrshtatshme per t’i ralizuar votat e lira dhe demokratike studentore meqė kjo koinqidon me kohėn e lirė qė kanė studentėt”. Se deri ku kanė shkuar pėrgatitjet e rektoratit pėr zgjedhjet nė fjalė, Nimani na i kujton fjalėt e thėna nga rektori i UP-sė nė takimin e fundit qė anėtarė tė kėsaj organizate paten me tė. Z. Nimani tha se “ne kemi biseduar si organizatė dhe pikerisht pėr zgjedhet parlamentare rektori i UP-sė thot se jemi gati vetėm se e brengos fakti pėr UPS-UP-nė sespe sipas rektorit kjo organizatė studentore ka disa problem tė brendeshme”, pas kėsajė USSH i ka dhėnė qėndrimet e sajė se organizata e tyre ėshtė e gatshme dhe ka bėrė pėrgatitjet e duhura qė nė kėtė vit akademik tė mbahen zgjedhjet pėr Parlamentin e Studentėve. Po ashtu USSH ka nxjerrė edhe listėn e kandidatėve tė cilėt do tė garojnė pėr tė fituar karriget nė Parlamentin Studentor.
Se sa do tė ndėrroi nė organizimin e jetės studentore pas zgjedhjeve, kreu i USSH-sė u shpreh se “si organizatė mė e re nė kuadėr tė UP-sė, qė nė start kemi filluar me punė dhe kemi vazhduar po ashtu. Ne asnjėherė nuk jemi ndalė sė vepruari nė tė mirė tė studentėve dhe kemi realizuar njė mori projektesh nė dobi tė studentėve”. Ai premtoi se nė tė ardhmen pritet qė tė vėhen nė jetė edhe disa projekte madhore si krijimi i kushteve pėr emetimin e valėve nga Radio Studenti, pastaj instalimin e rrjetit kompjuterik nė Qendren Studentore. “Do ta bėjmė tė pamunduren qė monarkia nė universitet tė shfaroset dhe realizimi i reformave tė nisura nga ky institucion tė bėhet sa mė shpejtė” ėshtė shprehur Nimani.
Se ēfarė sistemi do tė aplikohet nė kėto zgjedhje, z. Nimani na njoftoi se USSH ka propozuar qė tė aplikohet sistemi proporcional me lista tė hapura, sepse sipas tij listat e mbyllura do tė paraqitėshin njė vistėr parregullsish. Ai vazhdoi “tash mbetet punė e Kėshillit Udhėheqės tė UP-sė tė vendosė pėr sistemin qė do tė aplikohet nė zgjedhje, por asesi nuk do tė pranojmė qė Kėshilli tė anojė nga ndonjė organizatė e caktuar, por anime tė tilla kohėve tė fundit po vėrehen me tė madhe”.
Pėr fund z. Petrit Nimani, kryetarė i USSH-sė u bėri thirrje studentėve tė dalin nė kėto zgjedhje, pavarėsisht kur caktohet data e mbajtjes sė tyre dhe apeloi tek ta qė mos tė binė nė gracka tė organizatave studentore tė cilat janė tė politizuara dhe mė pas nuk pritet asgjė nga to. Ai pėrmendi fakte se organizatat studentore mbrojnė interesa partiake apo tė klaneve tė ndryshme, e nė rendė tė dytė kanė interesin e studentit.

Nga: Besnik KRASNIQI
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio