Studentet.info
Lajme : PUNĖSIMI I PAEVITUESHĖM PĖR SHUMĖ STUDENTĖ
Kyqur 28-04-2005 5:35:26 (1362 Lexime)


Ėshtė provilegj apo sfidė tė jesh student nė Tetovė

Tetovė, 28 PRILL- Tė punosh dhe tė studiosh pėrnjėher, ėshtė njė ndėrmarrje e guximshme dhe e rėndė pėr tu pėrballuar pėr studentėt e ditėve tė sotme. Studentėt e dy Universiteteve tetovare janė para shumė sfidave ndėrsa ndėr mė kryesoret ėshtė edhe mėnyra e sigurimit tė mjeteve financiare pėr tė pėrballuar studimet.
Situata e rėndė ekonomike nė vend ėshtė njė nga indikatorėt kryesorė qė kanė bėrė studentėt tė kėrkojnė edhe alternative tjera pėr financimin e studimeve tė tyre jashtė buxhetit familjarė. Por punėsimi I tyre ėshtė histori nė vete dhe njė sfidė mjaftė e rėndė pėr tu pėrballuar.
Por, edhe pėrkundėr tėrė kėtyre vėshtirėsive, studentėt shembullorė janė duke bėrė tė pamundurėn pėr tė pėrballuar sfidėn Universitet, krahas njė pjese tė konsiderueshme e cila nuk ka problemet financiare. Mė interesantja nė tėrė kėtė ėshtė se janė pikėrishtė studentėt qė punojnė mė tė suksesėshmit nė studime, gjė qė tregon se vullneti I mirė tejkalon tė gjitha barierat.

Uejl ofron pėrparėsi nė punėsimin e studentėve

Nė Universitetin e Evropės Juglindore kjo cėshtje deri diku ėshtė zgjedhur nė mėnyrė tė kėnaqėshme pėr studentėt. Duke u bazuar nė standardet e larta qė ofron dhe kėrkon ky Universitet, pėr njė numėr tė konsiderueshėm tė studentėve ėshtė ofruar mundėsia qė ata me punėsimin nė kuadėr tė UEJ-sė tė mudn tė mbulojnė njė pjesė tė harxhimeve qė u duhen pėr tė pėrballuar pagesėn e shtrenjtė tė semestreve.
Megjithatė edhe procedura e punėsimit ka rregullat e veta dhe njė student nuk mund tė punoj mė shumė se njė vit nė kuadėr tė projektit punėsim dhe studim, ndėrsa krejt kjo bėhet me qėllim qė kėtė tė drejtė ta gėzojnė sa mė shumė studentė.
Njė karakteristikė tjetėr, sipas autoriteteve tė UEJL-sėėshtė edhe mėnyra e pagesės qė praktikohet pėr studentėt e punėsuar. Pagesa nė fjalė nuk bėhet me para nė dorė apo me rrogė, por shkon drejtėpėrdrejt nė llogari tė semestrit tė studentit nė bazė tė vlerėsimit se sa orė ka punuar studenti.
Megjithatė studentėt me tė cilėt kontaktuam dje, sqarojnė se edhe pėrkundėr tėrė kėtyre lehtėsimeve, punėsimi gjatė studimeve ėshtė nėj ngarkesė, e cila pėrballohet me vėshtirėsi, ndėrsa sadokudo kjo ndikon edhe nė mėsim. Por, sipas Blerimit, student nė Uejl, nėse ka vullnet dhe dėshirė pėr tė arritur njė qėllim tė caktuar nė jetė, c’do gjė ėshtė e aritshme dhe e realizueshme.


UT-ja ende pa projekte pėr punėsim tė studentėve

Univeristtei shtetėror I Tetovės nė krahasim me UEJL-nė ende ka probleme tė shumta nė shumė aspekte, duke u bazuar nė faktin se ėshtė viti I parė I legalizimit tė tij, dhe nuk disponon me objekte dhe infrastrukturė tė mjaftueshme si; ka UEJL-aj pėr tė realizuar projekte tė kėsaj natyre.
Autoritete e kėtij Universiteti nuk epėrjashtojnė mundėsinė e angazhimit tė tyre nė kėtė drejtim pėr tė ardhmen, por sipas tyre tani pėr tani nuk ka mundėsi reale pėr sigurime tė evndeve tė punės pėr studentėt e tyre.
Por, studentėt tė cilėt ballafaqohen me probleme tė sigurimit tė mjeteve financiare pėr studime, thonė se nėse ka vullnet pėr punė gjithnjė mund tė gjendet njė zgjidhje. Nė afėrsitė e Universitetit tė Tetovės ka mjaft lokale dhe kafiteri private ku aktualishtė punojnė edhe student tė UT-sė, port ė cilėt tėrė kėtė e bėjnė privatishte ndėrsa edhe vlerėsimi I punės sė tyre dhe paga janė krejt ndryshe nga ajo qė praktikohet nė UEJL.
“Pagat e kamarierve nė Tetovė si zakonishtė rrotullohen rrethė shifrės 200 euro, ndėrsa kjo punė ėshtė mjaftė e rėndė. Puna ekamarierit ėshtė ajo mė e shpejta qė mund tė sigurojmė ne studentėt, por edhe mė e lodhėshmja, qė nuk tė len hapsirė pėr koh tė lirė pėr mėsim e pėrgaditje provimesh” shprehet Bekimi student nė UT.
Ai si shumė student tjerė nė Tetovė aktualishtė punojnė nėpėr lokale tė ndryshme nė Tetovė ndėrsa sqaron se orari I punės ėshtė I papėrshtatshėm pasi qė nganjėher duhet tė punojnė ehd ederi nė orėt e vona tė natės. Kjo sipas tij ėshtė mjaftė e lodhėshme, dhe ndikon edhe nė mungesėn e koncentrimit nė ligjėrata tė studentėve.

Nga:Eshref AMETI
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio