Studentet.info
Lajme : DEBAT PĖR DECENTRALIZIMIN NĖ UEJL
Kyqur 28-04-2005 5:32:12 (1491 Lexime)


Sulejmani: Decentralizimi ėshtė shtylla kryesore e Marrėveshjes sė Ohrit.

Tetovė, 28 PRILL- Decentralizimi i pushtetit lokal dhe avantazhet qė do tė kenė komunat e reja nė tė ardhem ishte tema e debatit tė sė martės nė mbremje qė e organizoi, Unioni i Studentėve tė UEJL-sė dhe nė tė cilin pėrpos disa profesorėve tė kėtij universiteti morrėn pjesė edhe Ministri i Pushtetiut Lokal, Rizvan Sulejmani, kryetari i komunės sė Tetovės, Hazbi Lika dhe kryetari i Intelegjencies shqiptare Nazmi Maliqi. Qėllimi i kėtij debati sipas kordinatores Vjollca Istrefi ishte njohja mė e pėrafėrt e studentėve lidhur me domethėnien dhe pėrparėsitė e ligjit tė ri pėr ndarje teritoriale dhe atij pėr decentralizim.Sipas ministrit tė pushtetit Lokal, Rizvan Sulejmanit, decentralizimi i pushtetit ėshtė hap mjaft i rėndėsishėm pėr Maqedoninė, pasi ky ligj ėshtė njėra ndėr katėr shtyllat kryesore tė Marrėveshjes sė Ohrit
Rizvan Sulejmani, ministėr i Pushtetit Lokal theksoi nė kėtė debat se me decentralizimin e pushtetit, prej 14 ministrive, 10 ministri do tė bartin kompetenca tė mėdha nė nivel lokal, ndėrsa poashtu edhe mbi 1000 objekte tė cilat aktualisht i takojnė pushtetit qendror, do tė kalojnė nė administrim tė atij lokal.
Kryetari i ri I komunės sė Tetovės Hazbi Lika duek folur pėr ligjin pėr ndarjen e re teritoriale dhe atė pėr decentralizim, theksoi se edhe pse ai nuk pajtohet plotėsisht me ndarjen e kėtillė teritoriale, “shqiptarėt fitojnė nė mė shumė aspekte dhe lėmi, nga kėto ligje”.
Debati nė fjalė qė u organizua nga Unioni i Studentėve tė UEJL-sė, zgjoi njė interesim mjaft tė madh tek studentėt e kėtij universiteti, tė cilėt me pyetjet dhe diskutimet e tyre, morrėn pjesė aktive nė tė.

Nga: Eshref AMETI
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio