Studentet.info
Lajme : USHT-ja SĖRISH ME PROBLEME
Kyqur 29-04-2005 8:22:11 (1519 Lexime)


Respektohen ose jo datat e provimeve nga profesorėt

Tetovė, 29 PRILL- Pėrsėri kanė filluar tė paraqiten simptoma tė vjetra nė Universitetin shtetėrorė tė Tetovės. Mungesa e profesorėve nė oraret e caktuara pėr provime vazhdojnė tė paraqesin njė problem shtesė pėr studentėt, tė cilėt vihen nė njė situatė tė palakmueshme.
Ditė mė parė nga shėrbimi pėr informim I USHT-sė u njoftuam nė afatin e fundit tė provimeve ēdo gjė ka rrjedhur sipas planeve tė parapara.
“Nuk ėshtė vėrejtur mungesa e profesorėve nė datat e caktuara pėr dhėnien e provimeve”, u shprehėn ditė mė parė nė shėrbimin pėr informim tė USHT-sė.Mungesa e profesorėve nė datat e caktuara nga vetė ata, ka qenė praktik e njohur pėr studenėt e Universitetit tė Tetovės. Ky institucion dukej se ka filluar tė rimarė vetėveten, duke mbajtur pėrgjegjėsi ndaj studentėve.
Qė nga legalizmi, administarata e re e USHT-sė ka njoftuar se prioritet I USHT-sė do tė jetė, rendi, krijimi I kushteve tė mia pėr studentet, ndalimi I keqpėrdorimeve nga ana e profesorėve dhe disa prioritete tė tjera. Masat e mara nga rektorati dhe “libri i ankesave” qė ėshtė vendosur nė objektin e rektoratit tė USHT-sė pėr paregullsitė e mundshme, si duket do tė ndihmoj nė stabilizimin e gjendjes nė USHT.
Por, njė numėr studentėsh preferojnė tė mos problematizojnė ēėshtjet e tyre, duke patur frikė pėr pasojat e mundėshme nė sesionin e ardhėshėm tė provimeve nga profesori ndaj tė cilit ka bėrė ankesė.
“Kam dy muaj qė pėrgaditem pėr provimin dhe mezi e prisaj datėn e provimit pėr tė hequr njė barrė tė rėndė qė kasha. Por, ēuditėrishėt profesori nuk erdhi nė orarin e caktuar, ndėrsa kjo pėr mua ishte shumė e rėndė pasi qė do tė mė duhet sėrish ti’ia nisė nga fillimi” shprehet njė studentė I UT-sė qė dėshironte tė mbetet anonim pėr tė eliminuar pasojat e mundėshme.
Anomalitė vazhdojnė tė jenė pjesė e USHT-sė por sdo mend se pjesa mė e madhe e tyre janė reduktuar dhe punėt janė duke marrė tė mbarėn. Rregulli dhe oraret sipas studentėve fillimishtė duhet tė respektohen nga profesorėt qė edhe studentėt tė marrin model prej tyre.
Megjithatė pėrkundėr gjithė vėshtirėsive kohėt e fundit nė mesin e studentėve vėrehet njė tjetėr frymė, qė ndryshon dukshėm nga vitet e kaluara. Rregulli qė ėshtė vėnė kohėt e fundit po fillon tė marrė njė formė mė tė qartė, ndėrkoh qė studentėt por edhe autoritete e USHT-sė shpresojnė nė njė mirėkuptim tė ndėrsjellė pėr tė vėnė punėt nė njė viijė tė mbarė

Nga:Eshref AMETI
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio