Studentet.info
Lajme : NĖ UNIVERSITETIN SHTETĖROR TĖ TETOVĖS
Kyqur 30-04-2005 6:31:49 (1291 Lexime)


Vėrehen ndryshimet e para

Tetovė, 30 PRILL- Tė mėsuar me kritika, sharje, njollosje, mposhtje qė janė bėrė nė adresė tė UT-sė sė dikurshme, ndoshta do tė na duket absurde, por kjo ėshtė njė e vėrtetė qė del nga goja e vetė studentėve qė: nė USHT po vėrehen pėrmirėsime tė dukshme si nė aspektin funksional, ashtu edhe nė atė organizativ, qė ėshtė mė se e vėrtetė pėr periudhėn e postlegalizimit.
Njė karakteristikė e tillė tė bie nė sy qė nė shikim tė parė po sa tė futesh nė lokalet e kėtij institucioni (tėrė kjo thuhet duke u mbėshtetur nė gjendjen e tanishme nė UT). Kėtė vlerėsim e vėrteton edhe anketa e bėrė me disa studentė, tė cilėt thonė: shumė procese nė USHT kanė marrė kah e rrjedhė normale dhe se ky institucion nga dita mė ditė po merr karakteristikat, dukjen e njė qendre tė mirėfilltė arsimore dhe universitare.
Shumėkush e shikon kėtė institucion si mė inferior, me cilėsi tė ulėt, kriter tė ulėt, jobashkėkohor, por besoj se kėtė pikėpamje duhet ta ushqejnė ata qė s’janė shqiptarė. Shqiptari me njė ide tė kėtillė do tė dukej shumė i cekėt, shkurtpamės, se mund tė hapen shumė kolegje e shkolla private, po s’do tė arrihej qėllimi kurrė, qė tė rritim apo ngremė vetėdijen kombėtare, arsimore, njerėzore te popullata jonė nė kėtė masė qė mund tė bėhet me USHT-nė e tanishme, si tė tillė, se te popullata shqiptare pak janė ata qė do tė mund t’i mbulonin ato harxhime e standarde qė kėrkojnė kolegjet, kurse pak a shumė njė USHT si kjo do tė ishte mė e kapshme nė ēdo aspekt, e arritshme pėr njė popullatė si ne shqiptarėt. (A.I.)
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio