Studentet.info
Lajme : Ministria e arsimit ndėrmerr hap tė rėndėsishėm
Kyqur 30-04-2005 6:34:28 (1380 Lexime)


Luftė korrupsionit nė institucionet arsimore

Shkup, 30 PRILL-Ministria e Arsimit ka marrė njė hap para drejt asaj qė ėshtė morale dhe njėkohėsisht e dobishme pėr shoqėrinė "Luftėn kundėr korrupsionit "nėpėr institucionet edukativo-arsimore.
Ministri i Arsimit, Aziz Pollozhani, u shpreh se kjo iniciativė ėshtė marrė pikėrisht sepse nėpėr institucionet edukativo-arsimore, qoftė ato tė mesme, por edhe nė ato tė larta janė vėrejtur elemente tė korrupsionit, tė cilat ndikojnė negativisht si pėr nxėnėsit dhe studentėt, ashtu pėr shoqėrinė e gjerė.
"Dukuria e korrupsionit ėshtė njė dukuri mjaft negative dhe sidomos kur elemente e saj janė prezente edhe nėpėr institucionet edukativo- arsimore rrezikohet shoqėria e gjerė. Personat tė cilėt zbatojnė korrupsionin si formė pėr t’i "mbushur xhepat" apo pėr tė pėrfituar ekonomikisht, ata persona nuk kanė as ndėrgjegje, as pėrgjegjėsi morale. Pikėrisht pėr kėtė arsye Ministria e Arsimit ka filluar njė fushatė kundėr korrupsionit qė tė evitohen kėto dukuri negative tė cilat mund t’i quajmė si epidemi virusale, qė prek njė individ, por pėr njė kohė shumė tė shkurtėr nė qoftė se nuk pėrdoren mjetet parandaluese, mund tė infektohet e gjithė shoqėria. Edhe nė qoftė se kjo situatė mbretėron nėpėr ambiente tė institucioneve tė ndryshme, atėherė kjo fushatė do tė bėjė ekzaminimet e veta dhe vetė Ministria e Arsimit do tė marrė masa kundėr dukurive tė kėtilla, qė pėrpos pėrfitimit personal, ēojnė edhe nė shkatėrrimin e shoqėrisė.
Pyetjes se a janė vėrejtur dukuri negative apo elemente tė korrupsionit nė Universitetin e Tetovės dhe Universitetin e Evropės Juglindore, ministri i Arsimit, Aziz Pollozhani u shpreh se ka dyshime pėr tė gjitha institucionet edukativo-arsimore, pėr tė cilat nuk ka asgjė tė konfirmuar. Por, sė shpejti me ekzaminimin e gjendjes do tė bėhen tė ditura.
"Ministria e Arsimit nuk ka asgjė konkrete nė kėtė drejtim, pėrveēse dyshime tė cilat mė parė duhet tė vėrtetohen. Individėt duhet tė kenė pėrgjegjėsi morale, pasi morali ėshtė dhe duhet tė jetė parėsor qė tė mos vijnė nė shprehje dukuritė negative".

Nga: Diana FEKA
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio