Studentet.info
Lajme : UP BĖN PĖRGATITJET PĖR VITIN E ARDHSHĖM AKADEMIK
Kyqur 03-05-2005 8:15:52 (1824 Lexime)


Universiteti i Prishtinės begatohet me departamentin e Gazetarisė


PRISHTINĖ, 03 MAJ- Universiteti i Prishtinės ėshtė duke bėrė pėrgatitjet e duhura qė nė vitin e ardhshėm akademik t’ia shtoi kėtij universiteti edhe njė department. Bėhet fjalė pėr atė tė gazetarisė e qė do tė funksiononte nė kuadėr tė Fakultetit Filologjik. Pėr startimin e drejtimit tė gazetarisė nė kėtė vit akademik, zyrtarėt e rektoratit tė UP-sė po realizojnė kontakte me Zyren Diplomatike tė Britanisė nė Kosovė e cila ka shprehur gatishmerinė pėr tė ndihmuar nė kėtė drejtim. Ndryshe, nė vitin e ardhshėm nuk do tė ketė rritje tė numrit tė studentėve qė do tė studiojne kėtu si dhe nuk do tė ketė kosto tė larta pėr vit akademik siq pėrflitej.


Pritet qė nė fillim tė muajit qershor Universiteti i Prishtinės tė shpalos konkursin pėr kandidatėt tė cilėt janė tė interesuar pėr tė studiuar nė kėtė universitet. Pos njė sistemi krejtėsisht mė tė avancuar pėr pėrpilimin e testeve tė provimit pranues, rektorati ka paraparė qė universitetit t’ia shtoi edhe departamentin e Gazetarisė. Prof. dr. Haxhi Ferati, prorektor pėr arsim tha se “Ka vend edhe pėr drejtimin e gazetarisė”. Ai na informoi pėr pėrgatitjet qė po bėhen nė kėtė drejtim. “Janė duke u bėrė pėrgatitjet nė Fakultetin Filologjik qė nė kėtė vit tė startojmė edhe me drejtimin e Gazetarisė” tha prof. Ferati. “Jemi nė kontakt tė vazhdueshėm me zyren Britanike e cila ka shprehur gatishmerin tė na ndihmoi. Ne presim njė ndihmė tė madhe nė kėtė drejtim” vazhdoi mė pas prorektori, Ferati.
Rreth konkursit qė do tė hapet nė fillim tė muajti qershor prof. Ferati na njoftoi se konkursi nė fjalė pritet tė hapet nė fillim tė muajit qershor. Sa i pėrket numrit tė studentėve qė do tė pranohen nė vitin akademik 2005/2006 ai tha se “do tė jet i njejt me vitin e kaluar”, e qė la tė kuptosh se nė kėtė vit mund tė pranohen diku 6000 studentė. Nė vitin e kaluar pati disa kufizime sa i pėrket studentėve tė cilėt dėshironin tė studionin nė programin master si dhe kufizime nė fakultete tė cilat e aplikonin kjėtė program, por tani pritet qė kėto kufizime tė eliminohen nga UP.
Brengen e studentėve se mos mund tė rritet kosto e studimeve qė nga ky vit, e hoqi Prof. Ferati i cili garantoi se “kostoja e pėr vit akademik do tė jetė e njejt me vitin qė jemi tani”. Me gjith kėtė gjat bisedės prorektori, Haxh Ferati vuri nė spikamė se pėr kėtė ēėshtje do tė marr vendim Senati i UP-sė. Lidhur me shumėn e tė hollave qė sot paguan studenti, prof. Ferati si nė humor na tha se “pėr studentin kostoja e tanishme ėshtė mjaft e lartė, ndėrsa pėr ne kjo kosto ėshtė mjaft e vogėl”.
Nga prorektori u zu nė gojė pėr njė formė studimi tė pėrbashkėt me universitetet e rajonit. Ai specifikoi Universitetin e Tiranės, Universitetin Shtetėrorė tė Tetovės, Universitetin e Evropės Juglindore dhe kėtė tė Prishtinės qė tė bėjnė studime tė pėrbashkėta nė programin master. Gjithashtu pėrmendi se orientimi i Universitetit tė Prishtinės ėshtė qė tė ofroi kualitet e jo tė shtoi numrin e studentėve edhe pėr kundėr faktit se nevoja pėr kėtė shtim ėshtė mjaft e madhe.

Nga: Besnik KRASNIQI
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio