Studentet.info
Lajme : NJĖ KĖRKESĖ URGJENTE INSTITUCIONEVE TĖ KOSOVĖS
Kyqur 03-05-2005 8:17:39 (1934 Lexime)


Studentėt: hapa radikal nė rast tė mos pėrmbushjes sė kėrkesave

PRISHTINĖ, 03 MAJ - 220 studentėt e ish-Fakultetit tė Mjekėsisė tė UT-sė tė transferuar pas njė marrėveshje ndėrministrore tė arritur nė Ohėr, nė Fakultetin gjegjės tė Universitetit tė Prishtinės, u kanė dėrguar njė kėrkesė urgjente strukturave mė tė larta udhėheqėse tė vendit dhe atyre ndėrkombėtarė, me tė cilėn i kanė njoftuar pėr shkeljet qė po u bėhen kėtyre studentėve dhe me tė cilėn urgjencė kanė kėrkuar pėrmbushjen e pesė kėrkesave. Nė rast tė mos plotėsimit tė kėrkesave tė parashtruara deri me datė 2 maj, studentėt kanė kėrcėnuar me ndėrmarrjen e masa radikale nga ana e tyre. Po ashtu studentėt kanė adresuar kritika ndaj Ali Ahmetit e Aziz Pollozhanit sipas tė cilėve kėta u kishin vėnė nėnshkrime marrėveshjeve vetėm sa pėr t’ua bėrė qejfin studentėve dhe pėr tė fituar poena politik nė prag tė zgjedhjeve dhe mė pas as qė qanė kokėn pėr ta.

Kėrkesė urgjente institucioneve tė Kosovės
Tashmė u bėnė afėr pesė muaj qė kurė Ministrant e Arsimit tė Maqedonisė, Kosovės e Shqiprisė nėnshkruan njė marrėveshje me anė tė tė cilės parashihej transferimi i studentėve tė ish-Fakultetit tė Mjekėsisė tė UT-sė nė Fakultetet gjegjėse tė tre qendrave Universitare Shkup, Prishtinė dhe Tiranė.
Marrėveshja nė fjalė aparashihte qė nė Univėeersitetin e Prishtinės tė transferoheshin 187 studentė dhe kėtij numri i janė shtuar edhe 33 tė tjerė pas njė marrėveshje tė kryetarit tė BDI-sė, z. Ali Ahmeti dhe ish-kryeministrit tė Kosovės, z. Ramush Haradinaj.
Me anė tė njė komunikate 220 studentėt e transferuar nė UP kan bėrė tė ditur se njė kėrkesė urgjente i ėshtė dėrguar institucioneve mė tė larta tė Kosovės, duke filluar nga PSSP z. Jesen POetersen, Kryetari Ibrahim Rugova, kryeministri Bajram Kosumi, kryeparlamentari Nexhat Daci, ministri i AShT-sė Agim Veliu, rektori i UP-sė Arsim Bajrami, dekani i FM-UP-sė Bajram Nuraj dhe po me kėtė kėrkesė urgjente janė njoftuar edhe ombudspersoni i Kosovės Marek Antoni Novicki dhe KMLDNJ.
Me kėtė kėrkesė urgjente studentėt kan kėrkuar implementimin e drejtė dhe tė menjėhershėm tė marrėveshjes ndėrministrore tė datės 08.01.2005 tė arritur nė Ohėr tė Maqedonisė. Po ashtu strukturave tė lartpėrmendura studentėt u kanė dhėnė informacionet e duhura pėr menyren e trajtimit tė tyre dhe u kanė sjellė argumente e nevojshme qė tregonin zotimet e marra si tė ministrave tė arsimit po ashtu edhe tė Ali Ahmetit pas nėnshkrimit tė njė marrėveshjė mė studentėt e qė kishte rezultuar me heqjen dorė nga greva dy mujore qė kėta studentė realizuan nė lokalet e rektoratit tė UT-sė.
Nė kėtė kėrkesė urgjente studentėt kishin parashtruar pesė kėrkesa:
1.Paisja e menjėhershme me indeks qė do tė na garantonte statusin e studentit tė Fakultetit tė Mjekėsisė tė Universitetit tė Prishtinės,
2.Gjetja e mėnyrave tjera pėr ta mbuluar transferin me mjete financiare pa u ngarkuar studenti me ndonjė kosto tė lartė pos asajė ē’farė paguan studenti i rregullt nė UP,
3.Fillimi i vitit tė rregullt akademik nė tetorė tė kėtij viti duke vijuar mėsimin e rregullt dhe tė inkorporuar me studentėt e Fakultetit tė Mjekėsisė,
4.Tė na mundėsohet shfrytėzimi i afatit tė qėrshorit pėr tė hyrė nė provimet e lėndėve tė ndjekura nė UP dhe tė padhėna nė UT, dhe
5.Tė legjitimohen tė gjitha notat e lėndėve tė dhėna nė UT.

Studentėt kėrcenojnė me hapa radikal
Nė pėrfundim tė kėrkeses urgjente thuhej se “Sė funi u njoftojmė se janė shfrytėzuar tė gjitha mėnyrat qė ne studentėt mund t’i pėrdorim pėr realizimin e kėrkesave nė fjalė. Gjithashtu ju njoftojmė se sot po bėhet marketing politik dhe pazarllėk me ne, dhe kėshtu ka arritur kulmi i keqėtrajtimit ndaj nesh. Prandaj pėrgjigjjen e kėsaj kėrkese urgjente e presim mė sė largu deri nė ditėn e hėnė (02.05.2005) dhe nė rast tė mos pėrmbushjes sė kėrkesave tona, pėrkatėsisht mos marrjes sė ndonjė pėrgjigjeje pozitive me shkrim nga ana juaj, ne nuk na mbetet rrugė tjetėr pos qė tė marrim disa hapa radikal akademik tė cilėt mendojmė se do t’i jetėsonin kėrkesat legjitime tė ne studentėve”.
Kėsaj kėrkese studentėt i kishin bashgkangjitur edhe emrat dhe nėnshkrimet e studentėve tė transferuar nė UP si dhe njė mori marrėveshjesh, kėrkesash e shkresa tjera qė ishin bėrė pėr kėta studentė dhe zotimet qė ishin marrė nga palėt nėnshkruese.

Ahmeti e Pollozhani vetėm na e bėnė qejfin me nėnshkrime tė marrėveshjeve
Mjaft tė mllefosur studentėt janė edhe me Ministrin e Arsimit tė Maqedonisė z. Aziz Polozhani i cili ende nuk e ka bėrė zgjidhjen e ēėshtjes financiare me qka obligohet nė marrėveshjen e Ohrit. Po ashtu tė zemėruar janė edhe me liderin e BDI-sė, z. Ali Ahmeti i cili kishte nėnshkruar njė marrėveshje me studentėt sa pėr t’ua bėrė qejfin atyre dhe deri me tani asnjė pikė e sajė nuk ėshtė zbatuar dhe as qė pritet tė zbatohet. Studentėt konsiderojnė se marrėveshjet e nėnshkruara ishin bėr pėr pėrfitime politike nė prag tė zgjedhjeve nė Maqedoni

Nga: Besnik KRASNIQI
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio