Studentet.info
Lajme : ZHGITJA DHE PAQARTĖSITĖ NGA PLAN-PROJEKTI II KA REVOLTUAR STUDENTĖT
Kyqur 09-12-2004 15:43:01 (1658 Lexime)


FILLOJNĖ MASAT RADIKALE TĖ STUDENTĖVE GREVISTĖ

TETOVĖ (10 Dhjetor)-Plani i pėrjashton studentėt tė cilėt nuk kanė kap kushtin pėr vitin vijues. Studentėt thonė se “nuk mund tė na bindė askush me kėtė plan, qė ti lėmė nė rrugė kolegėt tanė qė nuk kanė aritur tė kapin kushtin

Studentėt e mjeksisė dhe stomatologjisė kanė vendosur qė tė marin hapa mė radikale nėse nuk realizohen pikė pėr pikė kėrkesat e tyre. Rektori i UT-sė, prof. Nexhbedin Beadini sė bashku me grupin punues tė ekspertėve nga rektorati dhe ministria I kanė njoftuar studentėt me plan-projektin pėr transfer kolektiv tė propozuar nga Ministria e Arsimit e RM-sė. Ky plan-program pėr transfer pritet ti dėrgohet kryeministrit tė Kosoavės Ramush Haradinajt, dhe institucioneve tjera nė Kosovė. Ky plan do tė dėrgohet personalishtė nga Ministri I Arsimit Aziz Pollozhani
Plani I pėrjashton studentėt tė cilėt nuk kanė kap kushtin pėr vitin vijues. Studentėt thonė se “nuk mund tė na bindė askush me kėtė plan, qė ti lėmė nė rrugė kolegėt tanė qė nuk kanė aritur tė kapin kushtin.


Besnik Krasniqi sqaroi se plani I paraqitur nga rektorati pėrmbante historikun dhjetevjeqare i UT-se, themelimin e Fakultetit te Mjekėsisė, marvėshjet nė mes UT-sė dhe UP-sė pėr bashkepunim.
“Kėrkesės e studentėve pėr transferė, rektorati dhe ekspertėt e Ministrisė janė referuar njė shifre prej 503 studentėsh tė cilėt do tė transferoheshin nė Prishtine”, deklaroi antari I kėshillit grevistė Besnik Krasniqi.

Prindėrit tanė kanė paguar ata qė duhet

Studentėt grevistė nuk pranojnė qė tė transferohen vetėm studentėt qė kanė kapė kushtin pėr vitin vijues, por ata janė tė vendosur qė tė transferohen tė gjithė studentėt dhe tė mos marin pjsė nė pagesėn qė do bėhen pėr transfer, pasi buxheti I studentėev dhe prindėrve tė tyre ėshtė “shterur”.
“Ketu perfshihen studentet nga viti i dytė e gjerė nė tė pestin. Ishte e qartė se nė kėtė plan- projekt pėrfshiheshin ata studentė qė kanė kapė kushtin ndėrsa pėr ata tė cilėt nuk kanė pasur mundėsi ta bėjn kėtė, ka mjaft paqartėsi dhe sillet si enigmė. Nė plan thuhet se mbeshtetja financiare pėr realizimin e ketij projekti ėshtė menduar tė realizohet duke u bazuar nė pagesat e studenteve qė i kanė bėrė deri tani nė UT dhe do ti bėjnė nė UP. Pagesat vjetore kapin vleren 1500 euro."
Studenėtt thonė se atye u ėshtė imponuar transferi. “legalizimin e fakultetit mjeksisė dhe stomatologjisė e kanė ėndėr tė gjithė studenentė, por rruget na i mbyllen te gjitha strukturat qe janė tė inplikuara nė kėtė qėshtje. “Transferi kolektiv na ėshtė imponuar, andaj ne as qe do na shkojė mendja qė tė paktėn njė cent tė kontribojm pėr transferin”, u shprehėn studentėt.
Rektori I UT-sė Nexhbedin Beadini u ka kėrkuar studentėve qe te hyjnė grupet e ekspertėve dhe tė hulumtojnė nė dosjet e studentėve. “ne nuk e lejuam kėtė pėr faktin se me to mund tė manipulohej dhe se nesėr jashtė transferit mund tė mbetej njė numėr i madh i kolegėve tanė” u shpreh Krasniqi.


Follojnė masat radikale tė studentėev grevistė

“Asnjė levizje konkrete pėr zgjidhjen e qėshtjes sonė dhe se dekanati yni ėshtė shėnderruar nė rektorat dhe laboratorėt gjithashtu dhe sallat e mesimit tė Fakultetit te Mjekesise, po shfrytezohen nga ata qė po luajnė me ėndėrėn tonė jetesore. PĖr kėtė shkak ne vendosėm qė ti bllokojmė dhe e beme ketė nė orėn 08:20”, sqaruan studentėt grevistė.
Shoqaten e prinderve dje i ka vizituar studentėt grevistė u kanė premtuar se edhe ata do te marin masa qė ta zgjidhin problemin e tyre.


Nga: Halit AJDINI (Fakti)
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio