Studentet.info
Lajme : Studnetėt nuk do tė harohen edhe pas diplomimit
Kyqur 07-05-2005 10:19:51 (2052 Lexime)


UEJL-ja do ti punėsojė studentėt superiorė

TETOVĖ, 7 MAJ-Preukupimi kryesorė me tė cilėn pėrballen tė rinjėt pas mbarimit tė studimeve padyshim se ėshtė sitemeatizimi i tyre nė vende adekuate tė punės, qė nė Maqedoni shumė rėndė ėshtė pėr tu siguruar. Duke pasur parasyshė kėto fakte, Universiteti i Evropės Juglindore (UEJL) nė Tetovė ka themeluar edhe Qendrėn e Shėrbimeve tė Karierės (QSHK), e cila nga ana e drejtuesve tė kėtij insitucioni konsiderohet urė midis komunitetit tė bizensit dhe studetėve qė janė para diplomimit dhe kėrkojnė tė punėsohen.


“Ne nga njėra anė i ushtrojmė studentėt qė janė pėrpara diplomimit si ata tė aplikojnė si tė kėrkojnė punė dhe tė kontaktojnė me pundhėnsit, kurse nga ana tjetėr u mundosojmė komunitetit tė biznesit qė tė vijnė nė qendėr tė rekerutojnė student pėr nevojat e tyre, sepse nė UEJL ka student tė klasit tė parė” deklaroi drejtori i kėsaj qendre Burim Sadiku. Ky inistucion deri mė tani ka lidhur bashkėpunim me qindra ndėrmarje private si dhe me inisitucionet shtetrore me qėllim qė tė diplumuarve tė kėtij universiteti tu sigurohen vende pune, konform pėrgatitjes sė tyre profesionale.
“Komuniteti i biznesit nė Maqedoni ka shprehur interesim tė madh pėr studentėt biznesit, kurse inistucionet publike janė tė interesuar pėr rekrutimin e studetėve qė vijojnė studeimet e adminstarės publike dhe Fakultetit Jurdik. Ministria e Arsimit gjithashtu ka shfaqur interes pėr studetėt qė vijojnė mėsimet pėr mėsimdhėnės dhe nė kėtė drejtim mendojmė se kanė dalė nė seknė edhe rezultetet e para tė kėtij inistitucion” potencon Sadiku.
Drejtuesit e Qenedrės pėr Shėrbime tė Karierės nė UEJL paralajmėrojnė edhe njė panair mė 1 qerėshorė tė kėtij viti, ku do tė vendosen kontakte tė drejtpėrdrejta ndėrmjet studentėve dhe punėdhėnseve.
“Defenitivsht ne presin shumė sukes nė drejtim tė saj qė tė diplomuarve tė UEJL-sė tu sigurohet njė vend tė mirė pune. Kėtė e them sespe do tė ishte abnormale qė mundi jonė, i studentėve dhe i prindėrve tė tyre do tė shkonte huq nėse nuk sitematizoheshin nė vende adekuate tė punės dhe UEJL-ja nė kėtė drejtim i ndihmon studentėt e saj edhe pas tė njetėt tė diplomojnė sepse nuk duam ti hupim kontaktet me ta” nėnvizon krue i QSHK-sė Burim Sadiku.
Themelimi i kėtij institucioni nė kuadėr tė UEJL-sė ėshtė bėrė me propozim tė Asociacionit Evropain tė Universiteteve, konform reformave nė arsimin e lartė nė Maqedoni tė cilat mes tjarsh parashohin qė universitet tė angazhohen pėr punėsimin e tė diplomuarave nė vende adekuate tė punės pėr ēka janė tė kualifikuar. Sipas paralajmėrimeve, qendra pėr shėrbime tė karierės sė shpejti do tė formohen edhe nė tre universitet tjera tė Maqedonisė.

Nga: Xhevahir NEZIRI
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio