Studentet.info
Lajme : SHĖNOHET GJASHTĖ VJETORI I RĖNJES SĖ AKADEMIK FEHMI AGANIT
Kyqur 08-05-2005 5:26:31 (2015 Lexime)


Prof. Fehmi Agani pishtar i dijes dhe i lirisė

PRISHTINĖ, 8 MAJ- Janė bėrė gjashtė vite qė kur ėshtė vrarė nga forcat serbe Akademik Fehmi Agani, pishtari i dijes dhe i lirisė dhe njėri nga themeluesit e Universitetit tė Prishtinės. Nė shenjė tė pėrkujtimit tė veprės sė tij janė shėnuar njė varg aktivitetesh kėtu nė Prishtinė. Nėn patronatin e Kryetarit tė Kosovės z. Ibrahim Rugova, para Fakultetit Filologjik u vu gurthemeli i pėrmendores sė Akademik Aganit, ndėrsa me nismėn e Asociacionit Studentor tė Shkencave Politike do tė vendoset njė pikturė nė hollin e Fakultetit Filozofik. Profesor Agani ishte ndėr kuadrot mė tė qmuar tė politikės e shkencės nė Kosovė.


Nėn patronatin e Kryetarit tė Kosovės, z. Ibrahim Rugova ėshtė vėnė gurthemeli i pėrmendores tė Akademik Fehmi Aganit, para Fakultetit Filologjik tė Universitetit tė Prishtinės. Kjo ėshtė bėrė me rastin e shenimit tė gjashtė vjetorit qė kur forcat serbosllave vranė profesor Aganin, nė njė pritė tė kurdisur.
Kryeparlamentari Nexhat Daci e ka vėnė solemnisht gurthemelin e pėrmendores sė tė ndjerit prof. Agani. Nė fjalėn e rastit qė mbajti z. Daci tha se “Kosova dhe populli i saj do tė bėhen vend i popullit tė lirė tė Evropės. Jeta dhe vepra e Fehmi Aganit do ta ketė vendin dhe nderin nė piemontin shqiptarė”.
Nė ceremoninė e vėnies sė gurėthemelit tė pėrmendorės sė Akademik, Fehmi Aganit morėn pjesė pėrfaqėsues tė institucioneve politike dhe shkencore tė vendit, profesorė dhe dhe njė numėr i madh i studentėve.
Shkėmb Manaj studenti i cili pati guximin ta merrte njė nisme tė tillė tha se “prof. Fehmi Agani ishte njeri i madh i shkencės dhe politikės. Ideja ime dhe nisma studentore pėr ngritjen e shtatoress tregon qartė se rinia studentore e Kosovės ēmon dhe nderon lartė figurėn dhe vepren e Akademik Fehmi Agani”. Nė emėr tė familjes Agani kėtė nismė e pėrshendeti Mentor Agani, i biri i tė ndjerit, i cili lavdėroj nismen e studentėve.
 
Nė anėn tjetėr Asociacioni i Studentėve tė Shkencave Politike (ASSHP), ka marrė njė iniciativė pėr tė vendosur njė pikturė tė Prof. Fehmi Aganit nė hollin e Fakultetit Filozofik. “Vendosja e pikturės sė Prof. Aganit, bėhėt pėr shkak tė kontributit tė tij, nė sferėn shkencore dhe universitare, pėrkushtimit tė tij pėr mbrojtjen e universitetit qė nga themelim i tij, e deri nė ditėt e fundit tė jetės sė tij” thuhej nė njė komunikatė tė ASSHP-sė e ardhur nė redaksinė tonė. Gjithashtu nė tė thuhej se projekti nė fjalė pėrkrahet edhe nga  Familja e Prof. Aganit, Departamenti i Shkencave Politike dhe Administratės Publike, Departamenti i Sociologjisė, Dekanati i Fakultetit Filozofik. Gjithashtu, kėtė ide e mbėshtesin edhe strukturat mė tė larta tė UP-sė, me ē’ rast donator i kėtij projekti do tė jetė Rektorati i UP-sė.
 
Nga: Besnik KRASNIQI
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio