Studentet.info
Lajme : Tribunė pėr Ditėn e Evropės nė UEJL
Kyqur 08-05-2005 5:25:32 (1623 Lexime)


Kjarini i lumtur mes rektoreve tetovar

Tetovė 7 MAJ- “ Ishte dicka specifike sepse I kishim prezentė tė gjithė rektorėt dhe jam I lumtur qė isha nė prezencė tė tyre dhe studentėve “ ka deklaruar tė premten Donato Kjarini , Shef I Delegacionit tė Komisionit Evropjan nė njė manifestim kur UEJL po shėnonte ditėn e Europės nė prani tė shumė pėrfaqėsuesve nga tė ndryshėm nga vendi dhe jashtė . Njė manifestim i kėtij lloji ishte organizuar nga Lėvizja pėr Integrim Evropiane nė Maqedoni, ndėrsa sipas Alajdin Demirit ka patur njė karakter tė edukimit, ngritjes dhe e gjithė asaj qė ėshtė e lidhur me integrimin e Europės Juglindore dhe reformave nė Arsimin e Lartė.

Kiarini tha se kjo nuk ėshtė hera e parė qė ai vjen nė UEJL dhe se BE ėshtė njėri prej sponsorėve mė tė mėdhenj qė ndihmon finansiarisht UEJL-nė.
“ Kjo ėshtė konsideruar shumė aktivisht kohėve tė fundit qė t’u jipet mundėsi studentėve qė tė njoftojnė kolegė tė tjerė dhe besoj se sė shpejti do tė ketė ndryshime “ ka deklaruar Donato Kiarini nė pyetjen se njė problem me tė cilin ballafaqohet Maqedonia ėshtė eksportimi i trurit apo intelegjencės nga ky vend pėr jashtė dhe se a mund tė ketė njė lajm tė mirė nga BE pėr regjimin e vizave.
Nė tribunėn e djeshmė nė UEJL ka ligjeruar edhe nėnkryetarja E LSDM-sė dhe Qeverisė Radmilla Sheqerinska nė temėn “Maqedonia, njė hap drejt Evropės”
“Zhvillimi I shoqėrisė bazuar nė dituri, e ndryshon mėnyrėn e tė jetuarit dhe punės dhe shtron nevojėn pėr standarde dhe kėrkesa (kualitete) tė reja, kur ėshtė nė pyetje faktori njeri dhe roli I tij nė shoqėri.
Si nėnshkrues I dokumentave relevante evropiane tė lidhura me qėllimet e vėna nė Lisabonė dhe Barcelonė, Republika e Maqedonisė e pėrshat arsimin dhe pėrgaditjen nė bazė tė nevojave tė qytetarėve tė vet” tha Sheqerinskam duke shtuar se kėtė tanimė e kanė arritur nikoqirėt e Universitetit EJL nė Tetovė.
Element I rėndėsishėm pėr ngritjen e shoqėrisė nė bazė tė diturisė, sipas Sheqėrinskės ėshtė ky;ja ė tė gjithėve nė ndėrtimin e politikės nė fushėn e arsimit, hulumtimeve dhe zhvillimit.
“Nė kėtė ndėrtim tė politikės arsimore si dhe reformat nė shkollimin sipėror, Maqedonia fiton njė pėrkrahje tė theksuar dhe tė rėndėsishme nė bashkėpunimin me Komisionin Evropian, Asociacionin evropian tė Universiteteve si dhe shumė institucioneve tjera tė rėndėsishėm nė sferėn e arsimit nė Evropė dhe botė” ėshtė shprehur Sheqerinska duke elaboruar temėn e sajė.
“Njė prej reformave paralel me reformat qė po bėhen nė vend qė t’i afrohemi Europės ėshtė edhe cėshtja e arsimit tė lartė” ka deklaruar rektori i UEJL-sė Alajdin Abazi. Ai tha se me ndėrrimet nė arsim edhe Maqedonia do tė afrohet sa mė shumė nė tė gjitha lėmitė kah Europa. Rektori Abazi tha se nė UEJL ka patur njė debat shumė konstruktiv ku janė pėrfshirė ligjėrues tė ndryshėm dhe ekspertė me temėn qė ka patur tė bėjė rreth reformave nėpėr Universitete qė kjo ėshtė njė rrugė drejt Europės.Me kėto punėtori dhe debate ėshtė njė mundėsi sipas Abazit qė tė njoftohen studentėt se cka nė fakt ndodh nėpėr universitete.
” Nuk ėshtė mjaft qė vetėm nė mėnyrė deklarative shumica institucioneve tė japin vlerėsime se bėhen reforma. Ne jemi duke i dhėnė rėndėsi procesit tė Bolonjės , realisht shumė institucione janė akoma larg proceseve tė Bolonjės” tha Abazi dhe shtoi se studentėt duhet tė njoftohen me kėto ēėshtje tė ndryshme duke debatuar. “ Abazi tha se kėto ndėrrime tė mėdha nė arsim nuk duhet t’i bėjnė vetėm arsimtarėt por ata duhet tė bėhen bashkė me studentėt.
Rektori i UT-sė Nexhbedin Beadini duke folur pėr takimin e djeshėm u shpreh se ishte shumė i frytshėm . “Morrėn pjesė shumė struktura nga vendi dhe jashtė ku u rrekėn tema shumė interesante” tha ai . Beadini tha se” edhe ne si Universitet u kyēėm me diskutimet tona pėr tė dhėnė kontributin tonė si Universitet drejt standardeve qė tanimė i kėrkon Europa”. Sipas tij Maqedonia si vend pretendon integrim nė Europė dhe tė dy universitetet do tė japin kontributin e tyre nė ato qė kėrkon Europa.

Nga:Urim SALIHU
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio