Studentet.info
Lajme : Ditėt e Kuvendit
Kyqur 10-05-2005 12:12:26 (1799 Lexime)

DEPUTETĖT IU PĖGJIGJĖN PYETJEVE TĖ STUDENTĖVE


Shkup, 10 MAJ - Konviktet e studentėve, Deklarata e Bolonjės, akreditimi i fakulteteve juridike dhe financimi shtetėror i fakultetit tė Evropės Juglindore ishin temat kryesore pėr tė cilat sot studentėt i pyetėn deputetėt nė kuadėr tė manifestimit "Ditėt e Kuvendit".
Nė sallėn e Kuvendit ishin tė pranishėm studentė nga tė gjitha universitetet e Maqedonisė, tė cilėt nė rend dite i vendosėn edhe problemet me lehtėsimin e regjimit tė vizave pėr ta dhe heqjen e lėndėve tė panevojshme nė arsimin e lartė.
Nė pyetjen e pėrfaqėsuesit tė Universitetit tė EJL-sė, nėse Qeveria do tė veēojė para pėr financimin e kėtij institucioni tė arsimit tė lartė, deputeti Gjorgji Orovēanec tha se nuk beson nė atė.Njė student i Fakultetit pėr shkenca shoqėrore konsideron se kėshilli pėr akreditim me qėllim e frenon procesin pėr dhėnien e lejeve pėr punėn e fakulteteve private edhe pse dihet se kudo nė botė ata janė mė prestigjiozė.

Pyetje kishte edhe pėr nėnkryetarin e Kuvendit, Sllobodan Najdovski, i cili e kryesonte seancėn e sotme, pėr atė pse deputetėt nuk propozojnė vetė ligje.

Si fajtor mė tė madh pėr kėtė Najdovski i pėrmendi kushtet e punės sė deputetėve, prej tė cilėve pjesa mė e madhe nuk i kanė as zyrat e tyre, nuk kanė shėrbime profesionale, tė cilat mund tė punojnė pėr ta.

Manifestimi "Ditėt e Kuvendit" vazhdon pasdite kur deputetėt do t'u parashtrojnė pyetje gazetarėve
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio