Studentet.info
Lajme : Kualiconi qeveritar dhe Universiteti i Tetovės
Kyqur 27-11-2004 12:00:54 (3083 Lexime)


Kėto ditė, pas shumė pregatitjeve qė janė bėrė nė Universitetin e Tetovės, nė Ministrin e Arsimit , dhe nė Koalicionin Qeveritar me arritjen e kompromisit politik, u miratuan ndryshimet e Ligjit pėr Arsimin Sipėrorė nė Parlamentin e Maqedonis me shumicė votash nga deputetėt e Kuvendit, ku morėn pjesė tė gjitha grupet parlamentare, pos partis shqiptare nė opozitė PDSH .Grupi parlamentar i PDSH nuk mori pjesė nė Kuvend nė debatin qė u zhvillua pėr ndryshimin e Ligjit nė Arsimin Sipėror.
Rektori Beadini:Bashkėpunim i frytshėm me Ministrinė e Arsimit dhe me
faktorin ndėrkombėtar Ministria e Arsimit e udhėhequr nga Aziz Pollozhani, kanė punuar intenzivisht muajtė e fundit pėr ndryshimin e ligjit qė kufizonte popujtė jomaqedon tė kenė institucion tė lartė arsimor.Bashkėsia Ndėrkombėtare ka qenė shumė e angazghuar nė pėrpilimin e ndryshimit tė ligjit. Ata kanė qenė gjithmonė nė bashkpunim trilateral: Ministria e Arsimit-Bashkėsia Ndėrkombėtare-Universiteti i Tetovės.
Kryetarit i Komisionit Nismėtar dhe njėherit Rektor i UT-sė, Dr.Nexhbedin Beadini nė njė prononcim tė tij pėr LOBI-n se njė komision i quajtur ėKomisioni Nismėtar pėr Institucionalizimin e UT-sėė para do kohe nėnshkruajti njė Marrėveshje me liderin e partisė shqiptare nė pushtet, z.Ali Ahmetin, pas shumė fėrkimeve dhe trazirave tė mbrendshme dhe tė jashtme qė paraqiteshin nė Universitin e Tetovės. Kjo, thotė Rekori Beadini, ishte hera e parė qė UT-ja nėnshkruajti njė Dokument me Qeverinė e Maqedonisė, qė nga themelimi i UT- si institucion Arsimor nė Maqedoni. Ali Ahmeti, thotė Beadini, deri sot i ėshtė pėrmbajtur nė pėrpikėri nėnshkrimit tė Marrėveshjes qė ne firmosėm pėr zyrtarizim tė UT-sė.

Ndryshimi i Ligjit, thotė z. Beadini, i hapė rrugė UT-sė drejtė
institucionalizimit. Ne si UT dhe ekipi qė unė kam kryesuar, Ministrisė sė
Arsimit i kemi dorėzuar matrialin e nevojshėm, tė kompletuar, pėrfshirė
kėtu edhe kėrkesėn pėr zyrtarizim dhe aneks ėdokumentet, pastaj
PlanėProgramin e UT-sė sė reformuar, sipėrmarrėsit akademikė, pėr secilin fakultet nė veėanti dhe listėn e Kuadrove tė angazhuar nė UT.

Kemi dorėzuar edhe listėn e stafin akademik aktual, dokumentin pėr hapsirėn Universitare qė posedon Universiteti, njė plan-buxhet pėr vitin Akademik 2003.

Rektori Beadini thotė se kanė shumė bashkpunim me ministrin e arsimit e ministri Pollozhani, thotė ai, ka formuar njė Komision enkas pėr verifikimin e dokumentacionit tė Universitetit. Ky Komision do tė japė vlersimin pėr gjendjen nė Universitetin e Tetovės .

Duke u pėrgjigjur nė njė pyetje tonėn se si mendon se do tė jetė vlersimi i Komisionit Verifikues Rektori Beadini thotė se ėshtė shumė i bindur se vlerėsimi i tyre do tė jetė pozitiv, ashtu si ka qenė vlersimi edhe i shumė institucioneve ndėrkombėtare dhe shton se Ministria e Arsimit do tė formojė sė shpejti edhe njė komision tjetėr pėr zyrtaryzimin e UT-sė, qė tė pėrligjet puna 9 vjeėare e UT-sė me tė gjitha aktet tjera juridike, pėrfshirė kėtu edhe studentėt qė kanė diplomuar, ata qė janė nė proces dhe studentėt tjerė qė janė rėgjistruar kėtė vit Akademik.Ne, thotė Rektori, jemi tė pregatitur pėr tė gjitha peripecitė dhe po bashkpunojmė ngushtė me Senatin e Universitetit ( tė cilin e kryeson vetė ai), me nėnkomisionet adekuate qė janė krijur per zyrtaryzim dhe me Bashkėsinė Ndėrkombėtare,
por edhe me Studentėt e UT-sė, qė t'i plotsojmė kushtet qė dalin nga
ndryshimi i Ligjit pėr Arsim Sipėror. Ai gjithashtu thotė se Universiteti i
Tetovės kėto ditė ka pranuar njė Udhėzues qė do t'u ndihmojė qė tė jenė sa mė tė pėrgatitur.

Rektori Beadini sqaron se dokumenti, si udhėzues, obligon qė ėdo Fakultet dhe Degė,por edhe Fakultetet qė nuk kanė degė, tė kenė kuadro qė kanė diploma tė doktoraturės - 3 profsorė qė kanė diplomė tė nostrifikuar,apo qė nuk kanė problem me nostrifikimin dhe 3 bashkpuntorė, tė cilėt mund tė jenė magjistėr apo profesorė me diplomė universiteti e qė do tė angazhoheshin me kontratė pune.


Fatmirsisht, thotė Beadini, UT-ja i ka tė gjitha kėto kuadro. Gjithashtu,
thotė ai, nė kėtė Udhėzues ėshtė e paraparė qė pėr ėdo student tė ketė 3 metėr katrorė hapsirė, tė cilėn UT-ja e posedon. Jemi nė fazėn
pėrfundimtare tė pėpilimit tė dokumentacionit dhe sė shpejti do tėia
dorzojmė Ministrisė sė Arsimit, mė sė voni deri nė fund tė korikut.

Pėr PlanėProgaramet Arsimore z.Beadini vėrteton se janė tė koordinuara me Universitetet tjera aktuale nė Maqedoni, me reformat e Deklaratės sė Bolonjės dhe sipas Sistemit tė Kredive (ECTS) .

Rektori Beadini ėshtė shumė i kėnaqur me ndryshimin e Ligjit tė Arsimit
Sipėror pasi, si thotė ai, tash me Nenin 95 tė Ligjit aktual vihen Kornizat
ligjore qė i japin tė drejtė UT-sė tė jetė universitet i barabartė me dy
universitetet tjera.
Po i njejti nen e definon financimin e UT-se si Universitet tė tretė
shtetrorė tė financuar me buxhetin e shtetit.
Kompromise po, por jo nė dėm tė studentėve e tė strukturės sė UT

Kur jemi te fakultetet, thotė Rektori Beadini, ne si UT kemi dorzuar
matrialin pėr tė 11 fakultetet aktuale dhe shpresojmė qė tė gjith do ti
plotsojne kushtet e parapara me Ligj kėmbgul Nexhbedin Beadini. UT-ja mund tė bėj edhe ndonjė modalitet tė mundshėm, sipas standarteve tė reformuara tė shkollimit akademik, por dėshirojmė tė ruajmė strukturėn e tanishme, shprehet ai, pasi kjo do tė ishte nė dobi tė studentėve, dhe ne mundohemi qė tė mos i dėmtojmė aspak studentėt, se ata janė nė proces tė studimeve dhe reduktimi i mundshėm mund tė krijojė probleme nė drejtim tė zyrtarizimit .
Ne jemi tė gatshėm tė bejmė kompromise, pėrgjigjet Beadini, por jo nė dėm tė strukturės sė UT-sė, pasi sot ne kemi kushte, kemi edhe kėrkesė qė nė tė ardhmen tė kemi tė drejtė pėr zgjerim tė mėtutjeshėm nė fakultetet tė cilat nuk i kemi momentalisht.

Rektori Beadini ėshtė i revoltuar nė shtetin, thotė se ne i japim shtetit
bazėn mė tė shėndoshė tė kėsaj shoqėrie dhe ata duhet tė na e kthejnė me investim transparent. Ne shtetit i kemi pregatitur 10 mijė studentė tė aftė pėr profesionet e tyre qė studjojnė nė UT, 400 profesor tė diplomur nė Universitetin e Tetovės...

Shtetit i kemi dhėnė njė investim kolosal dhe ai duhet tė na e kthejė, se
ne nuk mund tė japim angazhim tė njė anshėm nė plotsimin e kushteve tė fakulteteve.
Nexhbedin Beadini shpreson qė Mininstria do tė japė ndihmesėn e saj me njė afat sa mė tė pėrshtatshėm qė, ne edhe nese nė ndonjė fakultet specifik nuk i plotsojmė kushtet, do tė na duhet edhe pak kohė qė ata tė jėnė nė standartet evropiane.

Rektori aktual Beadini thotė se posedojnė me njė object qė i plotėson
kushtet dhe se po pėrpiqen tė zgjerohen edhe nė objekte tė tjera, siė ėshtė ish objekti i Monopolit, ku sė shpejti do tė vendosen disa fakultete.
Ne shpresojmė qė , po qe se punėt ecin si janė paraparė, fillimi i vitit
Akademik do tė na gjejė me Universitet tė zyrtarizyuar, pėrfundon Rektori Nexhbedin Beadini.

Ministria formoi Komision tė posaėėm pėr verifikimin e dokumentacionit tė UT
Ne biseduam edhe me Shefin e Kabinetit tė Ministrit tė Arsimit, z. Bardhyl Tushi cili pėr Lobin deklaroi se nuk kanė ndonjė strategji tė veėantė, por kemi krijuar njė Komision tė posaėėm i cili do tė merret me verifikimin e Dokumentacionit tė Unuversitetit qė sa mė shpejtė pėrmbushen kushtet e parapara me ligjin e ndryshuar. Z. Tushi sqaron se Ligji ka paraparė kushte qė duhet ti plotsojnė institucionet arsimore, ndėrsa Universiteti i Tetovės i plotėson kushtet qė parshihen me Ligj. Anėtarėt e Komisionit, thotė Bardhyl Tushi, do tė pėrshpejtojnė dokumentacionin e nevojshėm pėr zyrtarizim.

Ndėrsa ligji, thotė ai, ėshtė pėrgatitur disa muaj nė bashkėpunim me
Ndėrkombėtarėt dhe me Komisionin Juridik tė Ministrisė sė Arsimit.
Bardhyl Tushi mendon se e gjithė kjo ėshtė arritur si rezulltat i
bashkėpunimit tė ngushtė me Komisionin Nismėtar tė UT-sė ,Bashksisė
Ndėrkomėtare dhe vullnetit politik tė partnerėve tė Koalicionit. Dhe
shpresoj, thotė Tushi se punėt sipas tė gjitha gjasėve do tė rrjedhin ashtusi duhet pasi ne do tė punojmė konform Ligjit e Ligji na mundėson qė tė bėjmė njė gjė shumė tė pritur nga shqiptarėt.
Ministria ka vendosur afate fikse pėr kompletimin e dokumentacionit dhe nedo tė punojmė intenzivisht qė tė realizohet ky projekt sė shpejti.
Ministria, thotė ai, nuk do tė bėjė verifikimin e buxhetit tė deritashėm tė
UT-sė, por pasi tė fitoj tė drejtėn si Universitet i tretė shtetėrorė,
atėher konform Ligjit do tė kontrolloj si dy universitetet tjera .Bardhyli
mendon qė viti i ri Akademik do filloj me Universitet tė zyrtarizuar.
Edhe studentėt e UT do tė jenė tė barabartė me kolegėt e Shkupit dhe tė Manastirit Nė procedurėn e pėrpilimit tė Ligjit kanė marė pjesė edhe disa nėnkomisione dhe njėri ndėr to ėshtė edhe Nėnkomisioni Juridik.
Naser Ademi, anėtar i kėtij nėnkomisioni , thotė se ėshtė shumė i kėnaqur qė Ligji pėsoi ndryshime dhe thotė se do tė vazhdojmė tė bėjmė punėt tona qė tė arrijmė rezultatin final. Jemi duke punuar, thotė ai, qė Universiteti i Tetovės tė ruaj strukturėn e tij dhe vendimet nga akti i themelimit.
Besojmė se do tė ruhen tė gjitha fakultetet, qė do tė jetė nė dobi tė tė
gjithėve, por mundet qė disa dekanate tė zvogėlohen e fakultetet tė ruhen, bile edh me mundėsi tė rritjes nė tė ardhmen. Ai thotė qė Ligji u miratua nė bazė tė Marrėveshjes sė Ohrit e me kompromiset e partnerėve tė koalicionit qeveritar. Besoj se edhe nė ardhmen do tė arrihen kompromise tė kėtilla tė dobishme pėr tė gjithė.

Studentėt e Universitetit tė Tetovės janė shumė tė lumtur qė mė nė fund u arritė edhe miratimi i ligjit.

Ne si studentė do tė jemi tė barabartė me kolegėt tanė nė kėtė shtet,
mendon kėshtu studenti i Biologjisė, Haqim Baftjari. Ai thotė qė me rėndėsi ėshtė tani qė edhe ne tė mundohemi t'i ruajmė fakultetet dhe tė kemi mundėsi zgjerimi, pasi shumė fakultete kyė, tė cilėt janė shumė tė nevojshėm, na mungojnė, si Fakulteti i Shkencave Politike, etj. Por me rėndėsi ėshtė fakti qė u bė ndryshimi I ligjit.
Studenti i Fakultetit tė Mjeksisė, Remzi Ameti thotė qė jam shumė i lumtur qė u arritė kjo qė e kemi pritur 9 vite dhe sot pėr ne bėhet realitet zyrtarizimi i UT-sė, edhepse, thotė ai, unė jam shqetėsuar pėr Fakultetin tim, pasi po ndėgjoj se Fakulteti ynė mund tė shkrihet, dhe kjo mė brengosė, thotė ai.

Nė Fakultetin e Mjeksisė momentalisht kemi kushte dhe mendoj se sėrish do tė punohet nė mos dėmtimin tonė,- thotė Remsi Ameti.

Studenti i Ekonomisė, Xhabir Gafari, thotė se ndryshimet nė ligj, qė hapin rrugėn pėr zyrtarizimin e UT-sė, pėr ne janė njė festė e madhe dhe ne tash tutje do tė mund tė japin ndimesėn tonė konkrete nė kėtė shoqėri.

Asistenti i Informatikės Naser Mislimi thotė qė kjo ka qenė rezultati final
i punės 9 vjecare tė tė gjithve, studentėvė, profesorėve dhe udheqėsisė sė UT-sė. Kushte kemi, thotė ai, dhe cikrimat e vogal do t'i arrijmė shumė shpejt nga momenti qė do tė fillojė tė financoj shteti UT-nė, ndėrsa Asistenti i Menaxhmentit, Eshija Shehabi, thotė qė nuk ėshtė shumė i informuar se a do tė mbesin tė gjitha fakultet dhe a do financohen tė gjithė nga buxheti i Shteti. Unė mendoj se do tė ishte zgjedhje gjysmake po tė financoheshin vetem 5 fakultete, thotė ai , por mendon se edhe kjo do tė zgjidhet dhe UT ėja do tė ruajė tė gjitha fakukultetet egzistuese me tė drejtė zgjerimi pėrfundon Asistenti Shehabi.
Nė Universitetin e Tetovės, edhe nė kėto ditė pushimi, Rektorati ėshtė i
mbushur me profesorė, ekspertė dhe persona tė tjerė qė punojnė intenzivisht nė pregatitjen e dokumentacionit tė nevojshėm i cili duhet tė dorzohet nė fund tė korrikut.

nga Halit Ajdini
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio