Studentet.info
Lajme : Dekanė e rektorė kanė hedhur prerazi poshtė tė dhėnat
Kyqur 12-05-2005 4:33:17 (1764 Lexime)

Studentėt, 6% pohojnė se ngacmohen seksualisht nga pedagogėt

Tiranė, 12 MAJ- A jeni kėrkuar direkt apo indirekt seksualisht nga pedagogu pėr tė kaluar provimin? Pas asnjė pikė dyshimi, kjo ishte pyetja mė e nxehtė e pyetėsorit qė QKZH-ja pėrdori pėr tė pyetur 1 027 studentėt qė pranuan tė pėrgjigjen. Me numėr 14, tė dhėnat e saj do tė ishin befasuese.
6% e studentėve kanė pohuar se njė gjė e tillė u ka ndodhur personalisht dhe shumė mė shumė tė tjerė kanė dėgjuar pėr raste tė tilla.
Sipas sondazhit, 92% e studentėve thonė se nuk janė kėrkuar seksualisht nga pedagogu pėr tė marrė njė provim, kurse 2% tė tjerė nuk janė pėrgjigjur.
Universiteti me pėrqindjen mė tė lartė tė pedagogėve qė kanė ngacmuar seksualisht studentet ėshtė ai Bujqėsor i Tiranės. Plot 12% e studenteve tė tij (atyre qė janė pyetur) kanė pohuar se janė kėrkuar personalisht seksualisht nga pedagogėt pėr tė marrė njė provim.Pas Bujqėsorit, renditen Akademia e Arteve tė Bukura dhe Instituti i Fizkulturės, me 10%. Kurse pėr universitetet e rretheve, vendin e parė pėr ngacmimet seksuale tė pedagogėve ndaj studenteve e zė ai i Elbasanit. 8% e studenteve tė pyetur qė mėsojnė nė kėtė universitet, pohojnė se janė kėrkuar seksualisht nga pedagogėt pėr tė marrė njė provim.
***
Nėse vetėm 6% e studentėve tė pyetur janė ngacmuar seksualisht (personalisht) nga pedagogėt, rastet e atyre qė kanė dėgjuar pėr histori tė tilla nė mjediset studentore numėrohen me dhjetėra. Sipas sondazhit, 53% e studentėve tė pyetur e pohojnė njė gjė tė tillė. Nuk ėshtė i vogėl as numri i atyre qė nuk kanė dėgjuar kurrė pėr raste tė tilla, 45%. Kurse 2% e studentėve tė pyetur kanė hezituar tė pėrgjigjen.
Tė dhėnat e mėsipėrme, tė cilat vėnė seriozisht nė pikėpyetje figurėn morale tė pedagogut shqiptar, kanė krijuar tension nė sallėn ku u prezantua raporti. Ato janė kundėrshtuar prerė nga dekani i Fakultetit Ekonomik tė Tiranės. “Jo, ju lutem shumė, tė mos arrijmė deri kėtu”,-deklaroi i skuqur nė fytyrė Dhori Kule, i cili pati rezerva pėr tė gjithė raportin nė pėrgjithėsi.
Por shifrat pėr ngacmime seksuale tė pedagogėve ndaj studentėve nuk u pranuan as nga rektori i Universitetit Politeknik tė Tiranės, Pėrparim Hoxha. “Nuk besoj se raporti ka shkallė tė lartė besueshmėrie, sepse pėr tė janė intervistuar vetėm 1,8% e numrit total tė studentėve nė Universitetin Politeknik. Kėtu thuhet qė shumė pedagogė u kėrkojnė studenteve, tė mė falin zonjat dhe zotėrinjtė nė sallė, trupin pėr t’u dhėnė njė provim. Do tė kėshilloja qė situata tė mos paraqitej kaq e errėt dhe tė mos harrohej qė, nėse kjo ėshtė e vėrtetė, ka tė bėjė mė shumė me karakterin e studentėve sesa pedagogėve”,- tha ai.

Hoxha: Mė shumė se me pedagogėt, kjo ka tė bėjė me karakterin e studentėve
“Nuk besoj se raporti ka shkallė tė lartė besueshmėrie, sepse pėr tė janė intervistuar vetėm 1,8% e numrit total tė studentėve nė Universitetin Politeknik. Kėtu thuhet qė shumė pedagogė u kėrkojnė studenteve, tė mė falin zonjat dhe zotėrinjtė nė sallė, trupin pėr t’u dhėnė njė provim. Do tė kėshilloja qė situata tė mos paraqitej kaq e errėt dhe tė mos harrohej qė, nėse kjo ėshtė e vėrtetė, ka tė bėjė mė shumė me karakterin e studentėve sesa pedagogėve”,- tha rektori i Universitetit Politeknik tė Tiranės, Pėrparim Hoxha.

Kule pėr abuzimet seksuale tė pedagogėve
Dekani i Fakultetit tė Ekonomisė nė Tiranė, Dhori Kule, nuk i ka pranuar tė dhėnat e raportit pėr abuzimin seksual tė pedgaogėve. “Thuhet diku kėtu nė raport qė shumė pedagogė kėrkojnė seksualisht studentet pėr t’u dhėnė provimin. A jo deri kėtu, ju lutem shumė. Nė pika tė tilla delikate nuk duhen bėrė raporte pėr bujė, por duhet sensibilizim, emancipim”.

Peēuli: Mė janė ankuar prindėr pėr ngacmime seksuale
Sipas raportit publikuar dje nga QKZh-ja, 12% e studentėve tė Universitetit Bujqėsor tė Tiranės kanė pohuar se janė kėrkuar seksualisht nga pedagogėt pėr tė marrė njė provim. “Para disa kohės unė kam patur raste tė tilla, gjatė tė cilave disa prindėr mė janė ankuar se pedagogė tė caktuar u kanė ngacmuar seksualisht fėmijėt, studentė nė universitetin qė unė drejtoj. Por kur i kam ftuar nė zyrė pėr tė folur konkretisht, me emra, ata janė larguar. Sidoqoftė, na takon tė bėjmė tė gjitha verifikimet e mundshme. Shifra prej 12% ėshtė me tė vėrtetė shqetėsuese, e tillė do tė ishte edhe sikur tė ishte 1%”.

Nga: Elda SPAHO
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio