Studentet.info
Lajme : EDHE PSE ME SHUMĖ MOSMARRĖVESHJE NĖ ORGANIZATĖ
Kyqur 12-05-2005 15:51:02 (1871 Lexime)

Sejdi Hoxha pėrfaqėson UPSUP-nė nė ESIB

PRISHTINĖ, 12 MAJ- Edhe pse ende vazhdojnė mosmarrėveshjet nė UPSUP rreth asaj se cili krah do ta udhėheqė kėtė organizatė, Sejdi Hoxha vazhdon tė njihet si nga strukturat ndėrkombėtare po ashtu edhe nga ato vendore si njeriu numėr njė i UPSUP-sė. Ai me bashkėpunėtor, me ftesė tė ESIB-it po qėndron pėr njė vizitė dy ditėshe nė Norvegji. Ndryshe, po bėhen pėrgatitjet pėr njė varg aktivitetesh qė UPSUP do tė zhvilloi nė ditėt qė vinė. Nga ana tjetėr krahu i Ali Sefajt vazhdon tė mos e njeh si legjitim tėrė ekzekutivin qė udhėheqet nga Sejdi Hoxha, dhe ėshtė nė pritje tė pėrgjigjjes sė MASHT-it dhe Rektoratit tė UP-sė pas argumenteve qė u ka dėrguar atyre lidhur me shkarkimin qė konsiderojnė t’u ketė bėrė Kuvendi Ekzekutivit tė UPSUP-sė.

Qė nga data 29 e muajit tė kaluar kur plasi sherri pėr poste nė UPSUP, vazhdojnė edhe mė tėj qė nė mėnyrė paralele tė funksionojnė dy udhėheqėsi nė kėtė organizatė. Qė tė dyja tashmė i kanė dėrguar argumentet tė cilat i kanė nė pronėsi, nė Rektoratin e UP-sė dhe nė MASHT. Po kėto organe paralele vazhdojnė tė punojnė nė mėnyrė tė pavarur duke menagjuar njėra zyrat dhe vulat e Ekzekutivit e tjetra ato tė Kuvendit.
Sido qė tė jetė disa lėvizje nga ana e rektoratit kanė bėrė tė kuptosh se pėr ta mbetet legjitim si kryetar Sejdi Hoxha. Kjo pėr faktin se Rektorati e ka financuar udhėtimin e Sejdi Hoxhės sė bashku me nėnkryetarin pėr mardhėnie me jasht Ardian Sadikut dhe kryetarit tė komisionit pėr marėdhėnie mėsimore nė kėtė organizatė Bedri Istrefit, pėr nė Norvegji. Udhėtimi ėshtė realizuar pas njė ftese qė kishte ardhur nga ESIB-i (The National Unions of Sstudents in Europe), nė adresė tė kryetarit tė Unionit tė Pavarur tė Studentėve tė UP-sė, Seji Hoxha. Duhet tė cekim se anėtarė tė ESIB-it javė mė parė kishin vizituar UP-nė ku kishin realizuar takime edhe me pėrfaqėsuesit e UPS-sė. “Ende nuk jemi anėtarė tė kėsaj organizate por shkuarja e kryetarit atje jep shpresa qė edhe ne tė jemi pjesė e ESIB-it nė njė tė ardhme tė shpejtė” tha pėr redaksinė tonė sekretari i UPS-sė, Bujar Korpuzi. “Nė ESIB marrin pjesė vetėm organizatat studentore qė pėrfaqėsojnė shtetet e caktuara prandaj ėshtė hap i rėndėsishėm inkuadrimi ynė nė tė, sepse kjo don tė thoshte edhe njohje tė shtetėsisė sė Kosovės nga ESIB” vazhdoi mė pas Korpuzi. Rreth legjitimitetit qė ka Sejdi Hogja pėr ta pėrfaqėsuar UPS-nė Korpuzi deklaroi se “Vetė financimi nga rektorati i UP-sė i udhėtimit dhe qėndrimit atje i tė tre anėtarėve tė kryesisė sė UPS-sė don tė thot se ne jemi si organ legjitim i kėsaj organizate dhe se njihemi si nga Rektorati po ashtu edhe nga ESIB-i”
Nga ana tjetėr pėr nesėr ėshtė paraparė qė tė zhvillohet njė turnir futbolli e volejbolli (femra dhe meshkuj) nga organet e mėparshme tė kėsaj oreganizate. “Deri mė tani ėshtė vėrejtur njė interesim mjaft i madh i studentėve pėr pjesėmarrje nė kėtė turnir” tha sekretari Korpuzi. Ai specifikoi problemet qė po hasen nė organizimin e turnirit, pasiqė sipas tij krahu i Ali Sefajt po ua shqyen lajmėrimet lidhur me aktivitetet qė po zhvillon UPS dhe po i vendos lajmėrime tė tjera tė vulosura me vulėn e Kuvendit tė UPS-sė (pasiqė ende e ka nė pronėsi) duke e konsideruar tė anuluar turnirin nė fjalė. Ai u bėri thirrje ekipeve tė regjistruara “tė mos binė pre e marifetllėqėve qė po bėnė Ali Sefaj dhe tė marrin pjesė nė orarin i cili ishte paraparė mė herėt pėr mbajtjen e kėtij turniri”. Fituesi i tij do ta pėrfaqėsoi UP-nė nė garat qė do tė organizohen nė tė ardhmen nė vėnd dhe jshtė.
Njė mbrėmje studentore nė Menzen e Studentėve do tė organizohet me datėn 12 tė kėtij muaji nė orėn 21:00. Pritet pjesėmarrja e solistėve si Monika Salihut, grupit 2 PO 2, VER 8, DJ.CIMI dhe valltarėt e gupit Future Step.
Jo vetėm kaq, por edhe aktiviteti i pėrbashkėt nė mes tė USSH-sė dhe krahut tė Hoxhės tė UPS-sė, qė do tė organizohet me rastin e njė mujorit qė kur ėshtė vrarė studenti Enver Haradinaj, e bėnė legjitim kėtė udhėheqėsi nga USSH. Pakėnaqėsia ndaj kėsaj vrasje do tė shprehet nė Qendren Studentore. Lloj i manifestimit tė saj do tė publikohet sė shpejti.

Nga: Besnik KRASNIQI
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio