Studentet.info
Lajme : REAGIM NĖ REDAKSI NGA KRAHU I ALI SEFAJT
Kyqur 13-05-2005 8:56:56 (1971 Lexime)

Hoti: Anulohen organizimet e udhėheqėsisė sė vjetėr tė UPSUP-sė

PRISHTINĖ, 13 MAJ- Pas plasimit tė shkrimit me titull “Sejdi Hoxha pėrfaqėson UPSUP-nė nė ESIB”, nė redaksinė tonė ka ardhur njė letėr nga Elbasan Hoti nė cilėsinė e kryetarit tė UPSUP-sė, duke ju kundėrvėnė tė dhėnave lidhur me aktivitetet qė ėshtė duke zhvilluar z. Hoxha dhe krahu i tij. “Ē`do njoftim qė ka tė bėjė me ish-kryesinė e UPSUP-sė nuk mund tė jetė i pranueshėm pėr shkak tė rrethanave te krijuara nė UPSUP. Ne si kryesi e re e UPSUP-sė nė bashkėpunim me Unionet Lokale kemi ardhė nė pėfundim se derisa tė qartėsohet situata nė UPSUP, tė anulohen tė gjitha organizimet tė cilat pėrmbajnė nėnshkrimin e ish-kryetarit” thuhet nė letren e z. Hoti. Tė gjitha aktivitetet e organizuara nga udhėheqėsia e vjetėr shprehin jo seriozitetin e z. Hoxha, duke e konsideruar veten kinse legjitim para studentėve, thuhet mė tej nė tė.

Pas njė shkrimi me titull “Sejdi Hoxha pėrfaqėson UPSUP-nė nė ESIB” tė datės 12.05.2005 tė plasuar nė studentet.info, nė adresė tė redaksisė ka ardhur njė letėr e nėnshkruar nga Elbasan Hoti nė cilėsinė e kryetarit tė UPSUP-sė, i zgjedhur nga krahu i Ali Sefajt.
Rreth asaj se ėshtė legjitim apo jo pėr Rektoratin e UP-sė Sejdi Hoxha, Elbasan Hoti nė letren nė fjalė kishte thėnė se “Me datė 03.05.2005 pas mbledhjes sė Kuvendit nė tė cilen ėshtė zgjedhur struktura e re, kemi bėre njė vizitė udhėheqjes sė Universitetit tė cilėt i kemi njoftuar pėr ndryshimet te cilat i kemi bėre nė UPSUP. Ne jemi informuar pėr vizitėn e z. Hoxha nė Norvegji, vizitė e cila ka qenė e pėrcaktuar para datės 03.05.2005 dhe ne nuk kemi ndermarrė asgjė pėr tė kundershtuar ketė projkt. Nga Rektorati jemi informuar se derisa nė UPSUP do tė qartėsohet legjitimiteti dhe jo legjitimiteti, ne do tė jemi neutral” tha Hoti.
Ndėrsa rreth akuzave se po shqyhen njoftimet pėr aktivitetet e Ekzekutivit tė mėparshėm, Hoti nuk e kishte mohuar kėtė fakt dhe kishte bėr apel tek studentėt tė mos i njoh ato lajmėrime. “Njoftohen tė gjithė studentėt e Universitetit tė Prishtinės, se ē`do njoftim qė ka tė bėjė me ish-kryesinė e UPSUP-sė nuk mund tė jetė i pranueshėm pėr shkak tė rrethanave te krijuara nė UPSUP. Ne si kryesi e re e UPSUP-sė nė bashkėpunim me Unionet Lokale kemi ardhė nė pėfundim se derisa tė qartėsohet situata nė UPSUP tė anulohen tė gjitha organizimet tė cilat pėrmbajnė nėnshkrimin e ish-kryetarit. Kėtė e kemi bėre me njė njoftim nė Qendrėn Universitare. Organizimet nė fjalė ish-kryetari z.Hoxha i bėne gjoja pėr tė informuar sdutentėt kinse nuk jam i shkarkuar. Kėtė e deshmon mė sė miri joserioziteti i atyre organizimeve” thuhej nė letrėn e Elbasan Hotit.
Edhe pse USSH ka marrė njė vendim tė njėanshėm duke bashkėpunuar me udhėheqėsinė e vjetėr duke anashkaluar Ekzekutivin tė cilin e udhėheq Hoti, udhėheqėsia e re e UPSUP-sė e pėrkrah aktivitetin e sė hėnės rreth pakėnaqėsisė sė studentėve me rastin e shenimit tė njėmujorit tė vrasjes sė studentit Enver Haradinaj.
Kontrolli mbi zyrat dhe vulat ka bėrė qė disa nga to tė shpallen tė pavlefshme nga ana e fraksioneve nė kėtė organizatė. Lidhur me atė se krahu Hoxha ka shpallė tė pavlefshem vulen katrore tė Kuvendit tė UPSUP-sė, Elbasan Hoti nė cilėsinė e kryetarit tė Ekzekutivit ishte shprehur nė letėr se “Vula katrore tė cilėn e posedon kuvendi i UPSUP-sė nuk mund tė shpallet e pa vlefshme nga individ tė caktuar tė cilėt pėr fat tė mirė mė nuk udhėheqin UPSUP-nė. Ne i kemi dhėne Rektoratit tė UP-sė njė afat deri tė premtėn pėr tė dalė me njė qendrim rreth situates nė UPSUP, edhe pse na ėshtė thėnė se ne nuk jemi kompetentė pėr tė nderhyr nė organizimin e brendshėm tė UPSUP-sė, por pėr hirė se UPSUP merrė pjes nė tė gjitha organet qeverisėse tė Universitetit tė Prishtinės ata sė shpejti do tė dalin me nje qendrim” thuhej nė letrėn qė kishte ardhur nė adresė tė redaksisė sonė nga Elbasan Hoti, nė cilėsinė e kryetarit tė UPSUP-sė.

Nga: Besnik KRASNIQI
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio